Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

 

telepatik-internet-ahmet-fidan-yazarportal

Gelcek Çeyrek Yüzyılın Gayyâsı: Telepatik İnternet!

Ekranla ve dijital teknoloji ile başladı her şey.

Tele girdi her şey, tele girdikçe teleyaşam, ortaklaştı kültür, anonimleşti her yer.

Telin içinden geçen enerji, ekrana dökülürken 1950 lerde, tel demode oluverdi. Tel teli çıkardı devreden.

Yeni bir hayat kalıbı doğdu. Kablosuz hayat. Telgrafın ve telli telefonun yerini kablosuz telefon ve cep telefonu henüz yerini almışken, insanlık tembelliğe alıştı. Biz parmak ucu toplumu derken bilgi toplumunda parmak yoruldu, ucu eskidi, şimdi zihin / enerji toplumuna dönüşmekteyiz.

Kıçıkırık bir fotoselli apartman lambasının önünde onu yakmak için akrobatik hareketler yapmaktan da kurtulacağız en azından. Ey geri zekalı ışık yan artık diye aklımızdan geçirmemiz için beynimizden çıkardığımız enerji o ışığı yakmak için (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dünyanın 1985 yılında ilk kurulan web sitesi olan symbolics.com un ardından henüz sadece on yıl geçmişti.

1996 yılının Ocak ayında, Stanford Üniversitesi'nde bir doktora araştırma projesi hazırlanmaktaydı. Bu projeyi hazırlayan,Larry Page ve Sergey Brin hazırlamakta oldukları doktora projesinin dünyanın en büyük ve karlı bir şirketi haline gelebileceğini o anlarda hayal etmeleri bile mümkün değildi.

Beş yılı geçmeyen çok kısa bir zaman aralığında, Google'un bu ani yükseliş trendi, tıpkı insanlık aleminin teknik ve teknolojideki ilerlemesinin yüzyıllar içinde son yüzyıldaki ilerleme hızı gibiydi. Zaman kronolojisinin, aritmetik artışı karşısında ilerleme süreci geometrik olarak artmaktaydı. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

 

Twitter Saçmalığı

  Bu (tw)İTTE bir Bit Yeniği Var!!!

Neden Twitter de Face Değil?, Twitter’i Özendiricilerin Oyuncubaşısı Kim?

 

Sorunun cevabını bilmiyorum. Bildiğim tek şey, kesinlikle Twitter’ın altında önemli bir siyasal hesap yattığıdır. Devletlerin en başında hatta tepesinde olan şahıslar da dahil olmak üzere insanları Twitter’e yöneltmek kimin veya kimlerin işine gelmekte. Kimler pastacı, kimler komisyoncu, kimler çorbacı, kimler figüran.  (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , ,

 

Bir Kültür Elçiliği Olarak Online Bilgi İletişim Ağı ve İnadına Kavgamız!

“İşin gücün yok mu, neden boş işlerle uğraşıyorsun” diyenlere karşı, profesyonel bir yapı ile ama,  inadına para için yapmayacağız düşüncesiyle çıktık yola. Önce Türkiye’de internetin gelişimine kısaca değinmek istiyorum. Bir anı veya günce yazar gibi, atladığım noktalar olursa yorumlarınızla düzeltmenizi bekliyorum. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Google Amacaa, Seni Çok Seviyorum

İnternetin başlangıç tarihiyle google’ın kuruluş tarihleri hemen hemen aynıdır. Bir nev’i internet google ile olagelmiştir.

Link, SEO, araştırma, merak, paylaşım, çözüm, hız sözcükleri az veya çok bize google’ı hatırlatır. Hemen hemen herkes bu dijital arama motorunu her gün kullanır ama kaç kişi şöyle bir arkasına yaslanıp, yüce Allah’tan, internet teknolojisini ve böylesi pratik bir arama motorunu ortaya çıkaran kişi veya kişilere yardım etmesi için dua etti veya böylesi kolaylıkların mucitlerini, emektarlarını, müelliflerini iyi dileklerle andı.

DİJİTAL AĞ HAKKINDA ÖN BİLGİ:

İnsanların kullandıkları bilgisayardaki bilgilerin kablolu veya kablosuz iletişim ağı aracılığıyla her bilgisayara ait IP lerden dosya aktarım (yükleme/upload) programlarıyla 24 saat açık olan data kayıt ünitelerine (serverlere) bu (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Yazılı basından çok daha hızlı ve son dakika haberleriyle birçok televizyon kanalına fark atan haber sitelerinin ‘gazeteci’ statüsüne alınması için ilk adım atıldı. Hazırlanan yasa teklifi Meclis’e sunuldu!

Teklif kabul edilirse sanal ortamda gazetecilik yapanlar da Basın Kanunu kapsamına (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , ,

E- Devlet, dijital toplum, medya, derken, ya İNTERNETİN geleceği ne olacak. internetin geleceği hakkında uçuk bir yazı.. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Temmuz 8th, 2008 | in Dil & Edebiyat, Medya & İletişim | Yorum Yapin

Bilgi Ağı Nedir?

1. Bilgi ağı, türkçe bir kelime olup, günümüz anlayışına göre, “internet” kelimesine karşılık olarak kullanılmaktadır. Hatta www kelimelerinin türkçe karşılığı, Dünya (World) Geniş (Wide) Bilgi (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Yoğunum, yoğunum, stresliyim, meşgulum, programım dolu. Bu nedir anlamıyorum. Bunun üzerine iki yazı yazmıştım daha önce. Yoğunluk psikozu ve sendromu ile ilgili. Teknoloji denilen nane bütün insanlara her açıdan zaman bahşediyor veya hediye ediyor. Her bir bireye teknoloji günde en az üç saat ortalama zaman bağışlamakta. Sırayla bunları sorgulamak istiyorum.

– Çamaşır makinesinden bir saat, mektubun yerini alan cep telefonunda iki saat. (Eskiden vasat özenli bir mektuba en az bir saat harcanırdı.) (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Her mahallede her köyde bir “Müzeyyen Abla” veya “Müzeyyen Teyze” olurdu. Bu kişiler, hamarat oldukları kadar zeki, ukala oldukları kadar sosyal, patavatsız oldukları kadar da dilbazdılar. Tam anlamıyla köyün canlı ve ayaklı online gazetesi veya radyosuydular. Yine (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,