Google Amacaa, Seni Çok Seviyorum

İnternetin başlangıç tarihiyle google’ın kuruluş tarihleri hemen hemen aynıdır. Bir nev’i internet google ile olagelmiştir.

Link, SEO, araştırma, merak, paylaşım, çözüm, hız sözcükleri az veya çok bize google’ı hatırlatır. Hemen hemen herkes bu dijital arama motorunu her gün kullanır ama kaç kişi şöyle bir arkasına yaslanıp, yüce Allah’tan, internet teknolojisini ve böylesi pratik bir arama motorunu ortaya çıkaran kişi veya kişilere yardım etmesi için dua etti veya böylesi kolaylıkların mucitlerini, emektarlarını, müelliflerini iyi dileklerle andı.

DİJİTAL AĞ HAKKINDA ÖN BİLGİ:

İnsanların kullandıkları bilgisayardaki bilgilerin kablolu veya kablosuz iletişim ağı aracılığıyla her bilgisayara ait IP lerden dosya aktarım (yükleme/upload) programlarıyla 24 saat açık olan data kayıt ünitelerine (serverlere) bu bilgilerin aktarılması ile dünyayı saran bu dijital bilgi iletişim ağı ortaya çıkmakta. Sayın Google amcamız da, veri tabanlarından dünyaya ip ve dns aralıklarına bağlanan alan adları ve uzantı linklerini alt linkleriyle birlikte sanal robotları aracılığıyla kayda almakta veya indekslemektedir. Şu an dünyada bir çok internet arama motoru bulunsa da, ilk olmanın büyük avantajıyla google amcamızın tartışmasız üstünlüğü devam etmektedir.

Google’ın Arama Motoru:

Google’ın gittikçe devleşen bu indeks cüssesi yakın gelecekte, çaprazlama sorgu sistemi ve akıllı arama yöntemleriyle çok daha inanılmaz bir hal alacaktır. Örneğin, google’a, “10.000 liraya kadar, 4 airbac’li , ABS’li, sunrof (v.b)  özellikleri olan, x markalı, x modelli, otomobiller” diye yazdığınızda sadece bu özellikli ürünler sıralanabilecektir.

Google motorda aranılan kelimelere cevap olarak linkleri sıralamaktadır. İnternet sitelerinin yaşı, page rank’ı, (site reytingi) alt linkin tıklanma sayısı ile bu sıralama belirlenmektedir. Ancak bu sıralmaya, SEO optimizasyonları, asp, php veya html yazılım türleri, sitelerin açılma hızları vb. faktörler de etkili olmaktadır.

Firmalar veya kişiler, daha çok tıklanmak için çok daha iyi alan adları bulmak durumundadırlar. Google indekslerinde üst sıralarda olmak için sayfa reytingi (page rankı) yüksek olmalı diye belirtmiştik. Sitelerin pagerank’ının artmasında  iyi alan adına sahip olmanın da etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle internet sitelerinin alan adlarının, en anlamlı, en az harflerden oluşan bir isim olması tercih sebebidir. Bu konuda sektörün içinde olanlar en güzel alan adlarını daha sonra satmak üzere satın alarak sahiplenmişlerdir. Bu nedenle alanında etkili bir internet sitesi kurmak isteyenler, çoğu zaman almak istedikleri alan adlarına sonradan büyük paralar ödemişlerdir.

Hormonlu Bilgi mi Hormonsuz Bilgi mi?

Halihazırda dijital ortama sunulan bilgiler google başta olmak üzere diğer arama motorlarınca indekslenmektedir. Ancak bu indekslemede bilginin doğruluğu veya özgünlüğü çok ta belirleyici olmamaktadır. İçerik yönetimi internet ortamında büyük ölçüde kör noktadır. Bu konuda özgün içerikli internet sitelerinin arama motorundaki sıralamasını (SEO su)nu daha üst sıralara taşımak için neler yapılabilir, sanırım bu konu arama motorlarının gündemindedir. Aksi takdirde, sanal bilgi ağı, şu an olduğu gibi bilgi çöplüğüne dönüşmek üzeredir. Gerek resim arşivi, gerekse aynı içerikli yazıların kopyala yapıştır sistemiyle hormonlu bir şekilde yayılması sanaldaki bilginin boş yere şişmesine neden olmaktadır.

Sağlıklı ve özgün bilgiye olan ulaşım da böylesi çöp bilgiler nedeniyle zorlaşmaktadır.

İnternet Sitesi Yapımcılarına Mesajımız:

Lütfen, özgün içeriğiniz olmayacaksa internet sitesi açma hevesine girmeyin. Devamını getiremeyeceğiniz bir siteye başlamayın. Halihazırda internet ortamında bulunan bir içeriğin kaynağına link vermek yerine yeni kaynak oluşturmayı tercih etmeyin. Çünkü her yeni orijinal olmayan bilgi girişi, sanal çevreye bırakılmış çöptür. Emeğe saygıyı göz ardı etmemeliyiz. Sesli, görsel veya yazılı içerikleri kaynak belirtmeksizin paylaşmayalım.

Mutlu Pazarlar efendim.

Not:

Bu yazı, https://www.bilgiagi.net, https://www.timeturk.com, https://www.bilgievreni.com, https://www.siyasalforum.net, https://www.gunesgazetesi.net, https://www.kamudanhaber.com https://www.gercekgazete.web.tr, ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Güney  yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , ,