Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

 

 

 Lütfen bu yazımı yerel ve ulusal bütün bürokratlar okusun!

Okullar hayat bulsun!

On yılı aşkındır dile getirdiğimiz, yazıp kafa yorduğumuz konu.

Milli Eğitim’ bağlı ilk ve orta öğretim kurumları son on yıla kadar izbelikten, fakirlikten dökülmekteydi. Son on yıl içinde gözle görülür bir değişim süreci başladı. Bu yeter mi pek tabi ki yetmez. Zira alınması gereken mesafeye göre alınan mesafe sınıfta kalınacak kadar düşük nota tekabül etmekte. İktidarın veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın eski yönetimlere göre bir kıyaslama değil de Geleceğe göre kendi dönemlerindeki hizmetlere göre bir kıyaslama (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Kasım 25th, 2010 | in Siyaset/Politika | 2 tane yorum

 

Üç General ve Protokolün Üç Adamı

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki Atamalar ve Bürokratik Harmonide Protokol Sıramamaları:

 

İçişleri Bakanı’na jandarma personeli, Milli Savunma Bakanı’na Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hakkında verilen açığa alma yetkisi Cumhuriyet tarihinde ilk kez kullanıldı. Buna göre Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gevramoğlu açığa alındı. Haber bu.

Başbakan  “Yasalar çerçevesinde hareket edildi”, derken, CHP durumu “sivil darbe” olarak değerlendirdi. Bir kere siyasetin en pis hatta iğrenç yanı, erdemlilikten uzak olmasıdır. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Birleşik devletler (USA) nasıl ki (sözümona) fırsatlar ülkesi ise, İstanbul da Türkiye için fırsatlar kenti. Bu açıdan bakıldığında Ankarayı uygun bir yere koymakta zorluk çekmekteyiz.

Bürokratik açıdan bakıldığında İstanbul Ankara’nın taşrası iken, genel anlamda bakıldığında, İstanbul dışında (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Şubat 26th, 2009 | in Ekonomi, Siyaset/Politika, Toplum | Yorum Yapin

Devlet: Neye Yarar ki

Bir Kübalı ile bir Amerikalı sohbet ediyorlarmış. Malumunuz Küba’nın ekonomik durumu belli, Amerikanın gücü belli.

Amerika’lı Küba’lıya şöyle demiş:

          Sizin ülkeyi ben olsam bir günde zenginleştiririm!

Kübalı’da hemen heyecanla sormuş: (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Bu başlıktaki mülga (ilga edilmiş, kaldırılmış) kelimesi takdir edilir ki devlet memurlarının ve devlet memuru olmayanların özlemle ve hararetle duymak istedikleri bir hukuksal düzenlemedir. En azından öyle temenni ediyorum.

Şu anki 657 sayılı Devlen Memurları Kanunu, tembel, sünepe, statik, korkak, yönetsel anlamda muhafazakar insanlar için tam bir sığınak veya barınaktır. Bu kanunun mülgası, kamu kesiminin yerinde (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Ocak 22nd, 2009 | in İş yaşamı, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Önce tanımlamayla başlayalım: Tüccar ticaretle uğraşır. Onun işi ham yarı mamul ve mamul her hangi bir ekonomik değeri üreticiden alıp tüketiciye ulaştırmaktır. Sanayici satın aldığı ham veya yarı mamul maddeyi fiziksel veya kimyasal olarak bir değişime uğratarak pazara sunar. İş adamı sektörel bazda ülkenin reel verilerine göre yön ve istikametini belirlerler. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Ulaştırma Bakanlığının e – devlet projesiyle www.turkiye.gov.tr internet adresinden girilen E DEVLET PROJESİ yakında hizmete girecek. Bu hizmetle şimdiye kadar vatandaşın devletin kapısına gittiği dönem geride kalacak, devlet vatandaşın evine, yatağına hatta avucunun içine girmiş olacak. (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Aralık 5th, 2008 | in İş yaşamı, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Kamu kurumlarında adını çok duyarsınız;

Adına “danışman” derler. Aslında bu kişiler istisnai kadroyu kullanan özel kişilerdir. Bu kişilere pek birşey danışıldığı da görülmemiştir. Ancak özel projelerde veya istisnai konularda çalışırlar. (daha&helliip;)

Etiketler: , ,

Kasım 28th, 2008 | in Bilinçlenme, Ekonomi, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Söylerlerdi de inanmazdım. Bu gün birikmiş taksitlendirilmiş, Motorlu taşıt vergi borcumun 4. ve son taksidini yatırmak için vergi dairesine gittim. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Kasım 13th, 2008 | in Eğitim, Ekonomi, İş yaşamı, Psikoloji, Yaşam | Yorum Yapin

(Çoktandır düşündüğüm ama bir türlü yazmaya fırsatımın olmadığı bu konuya nihayet sıra geldi.) (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,