Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

:: Şiirler

 

Dr. Ahmet Fidan ve Şiir:

Ahmet Fidan ilk şiir denemesini lise yıllarında yaptı. Siyasal Bilgiler Fakültesi birinci sınıfta okuduğu yıllarda, aruzla başlayıp heceyle bitirdiği Ayasofya’ya İthaf Ettiği ve yazdıktan bir gün sonra Zaman Gazetesi’nde yayınlanan “Bülbül Güle Gül bülbüle” ilk şiiridir. Ardından yazmış olduğu “Şiir Üzerine Bir Deneme” adlı makalesi 1993 yıllarından bu yana birçok yayın kuruluşunda basılmıştır.

Fidan bu şiirinden sonra yoğun olarak şiir yazmaya başlamış ve Fakülte’den mezun olduğu yıl Dinamik adını verdiği ilk şiir kitabını çıkarmıştır.

Fidan “Politika” adlı şiirini, 1993 yılında katılmış olduğu Ali Kırca ile Siyaset Meydanı programında okumuş, ve programa katılan bakanlar, milletvekilleri ve katılımcılar şiiri ayakta alkışlamışlardır. Mizahi şiirleri Gırgır Dergisi gibi mizah dergilerinde yayınlamıştır.

Fidan’ın şiirde olgunluk dönemlerinde heceden uzaklaşmış olmasına rağmen yer yer yine heceye döndüğü olmuştur. Birçok ulusal ve uluslararası şiir dinletilerine şairler ve yazarlar buluşmalarına, antolojilere katılmıştır.

Fidan’ın didaktik türde başladığı şiirlerini günümüzde serbest tarzda sürdürmektedir. Onun en sevilen eserleri, adına “şiirimsi” diye nitelendirdiği, edebiyat literatüründe yeni bir tarz olarak yazmış olduğu nesirleridir.

Fidan’ın nazım türünde yazmış olduğu nesirlerinden bazıları kendince ve profesyonel yapımcılar tarafından okunmuştur.

Onun için “şiir, gönül pınarından özgürce akan bir hayat suyudur”. Kendini hiçbir zaman şair olarak tanımlamasa da FİDAN’ı İhsan IŞIK tarafından 3 cilt olarak yayınlanmış mufassal Şairler ve Yazarlar Ansiklopedisinde bulabilirsiniz. O aynı zamanda belki de Türkiye’nin sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen Fütürologlarından biridir.

Fidan halen, Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi, Ordu Üniversitesi Rektörlük Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü, Mir Kuzey gazetesi başyazarı, Türkiye’nin İlk ve Tek İnteraktif Köşe Yazarı Gazetesi ve Yazar Portali’nin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni dir. Kendisi bu günlerde ikinci şiir kitabını hazırlamaktadır.

“Bir Söz Bir Saz” adını verdiği ve Türkiye Yardımsevenler Derneği Fatsa Şubesi’nce organize edilen şiir dinletileleri programının fikir babasıdır.

******

Bu sayfada yayınlanan şiirlerim

Dinamik adlı şiir kitabımdan animasyon veya sunum eklenmiş seçme şiirlerdir.

Diğer şiirlerimi okumak için kitabı almalısınız.

Şiirlerimin PowerPoint sunuları Metin T. AYDIN tarafından yapılmıştır.

    Alem-i Politik pps dosyası
    Anadolum *** pps dosyası
    Br Bebeğin Doğuşu pps dosyası
 Bir Devir Ki ** pps dosyası
 Bir Sitem pps dosyası
 Dost Eli pps dosyası
 Dünya *** pps dosyası
 Garip pps dosyası
 Gönül Havanı * pps dosyası
 Gün Batımı Doğaçlaması * pps dosyası
 Hasbihal *
 İdealar Ve Ben pps dosyası
 Kahverengi Çocukluğum ** pps dosyası
 Kalaycı Bekir Usta ***
 Kar Tanesi
    Otak **
 Ölümden Kaçış pps dosyası
 Özü Geçmiş pps dosyası
 Politika *** pps dosyası
 Politikanın Politikası Bu pps dosyası
 Senin Gibi Olsam pps dosyası
 Sermayenin Temeli **
 Sorular *
 Şiirin Tılsımı pps dosyası
 Tabirci **
 Tatavla’da * pps dosyası
 Tılsımlı Gözlerin pps dosyası
 Üç Beş Söz pps dosyası
 Yaram Acıtır Beni **
 Yarını Bilemem **
 Yaşam Türküsü ***
 Yirmibire Girerken pps dosyası
 Yolun Açık Olsun pps dosyası
 Yüzlerdeki İzler **
 Zaman ** pps dosyası
 Zehra Çiçeğime ***<–diger tasarım–> pps dosyası
 Zindan’da **
2000 yılından sonraki  Yeni şiirlerimiz ikinci kitabımızda yayınlanacağından dolayı kitap çıkmadan burada paylaşılmamıştır.