Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

 

Çukur ve Tümsek Ayna Psİkolojisi

Hayatın temel kaynaklarını ne güzel özetlemişler atalarımız… ışık, su, ateş, toprak. Işık ve su, cilalı beyinlerce günümüzün hologramlarının geliştirilmesine kaynaklık etmiş.

Hemen çoğu şeyde olduğu gibi, ilk aynalar da sudan geliştirilmiş. Hatta, ışık olduğu sürce peşimizden hiç ayrılmayan gölgemizin tek sanal kumasıdır aynalar. Tıpkı siyah beyaz televizyonlarla renkli televizyonlar gibi. Birisi sanal karaltı, birisi sanal (renkli) görüntü. Hem gölgeye, hem suya düşen yansımadaki görüntü, meraklı ve de yaratıcı insanlar tarafından günümüzün sesli, üç boyutlu hologramlarına taşınan bir tekniği ortaya çıkmıştır. Tıpkı iki atın poposu ile uzay mekiği yakıt tankının genişliğinin aynı olmasındaki gibi, suya düşen yansıma da, bizden ayrılmayan görüntüler de, yepyeni yansıtmaların ana rahmini oluşturmuştur yıllarca. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Haziran 3rd, 2009 | in Kültür ve Sanat, Psikoloji, Toplum | 1 yorum

“Sosyo-entellektüalite” Sözcüğüne, “Sosyentellektüel” İğne!

Adamın biri bir yalan uydurmuş, sonra o yalana kendi inanmış” der atasözlerimizin biri. Önce sözcüğün irdelenerek literatüre eklenmesini sağlayıp onu kavramsallaştırarak (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Mart 30th, 2009 | in Siyaset/Politika, Toplum | 1 yorum

Seçim sonrası fevri cümleler hep yapılır. Özellikle de göbekten bir siyasal partiye angaje olmuş veya menfaat bağlantısı bulunan kişiler, ister bilimadamı, iser gazeteci,secim-sonuclari-wwwbilgiaginet.JPG ister sanayici isterse kim olursa olsun, seçim sonuçlarını okumakta subjektivite tuzağına düşerler.

Son yapılan yerel seçimlerde gözden kaçmayacak, derecede büyük fay hatları

(daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Birleşik devletler (USA) nasıl ki (sözümona) fırsatlar ülkesi ise, İstanbul da Türkiye için fırsatlar kenti. Bu açıdan bakıldığında Ankarayı uygun bir yere koymakta zorluk çekmekteyiz.

Bürokratik açıdan bakıldığında İstanbul Ankara’nın taşrası iken, genel anlamda bakıldığında, İstanbul dışında (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Davos krizi yerel seçime biraz daha yakın olsaydı AK Parti Yerel seçimlerde alamadığı yerleri de alırdı.

Yerel seçimler için 28 Martı bekleyeceğiz. Ak Partililer bu haftasonunda yerel seçim olmasını ne çok isterlerdi kim bilir. Düşünsenize, Öcalan’ın yakalandığı zamanları. Davos Krizi nedeniyle Fatih Sultan Mehmet gibi karşılandı başbakanımız hava alanında. Bu ulusal duyguyla öyle zannediyorum ki bütün belediyeler silme AK Parti nin olurdu. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Aralık 20th, 2008 | in Bilim & Teknoloji, Felsefe, Psikoloji, Yaşam | Yorum Yapin

Ceviz Karadeniz Bölgesi’nde bol olarak yetişen bir bitkidir. Ceviz yemeyenimiz hemen hemen hiç yoktur. Ceviz ile ilgili veya “ceviz kırma”yla ilgili çok şey söylenmektedir. Cevizle ilgili ilk aklıma gelen se şu dizelerdir: (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Ağustos 23rd, 2008 | in Siyaset/Politika, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Daha dün gibi hatırlıyoruz. AK Parti kapatılacaktı ve buna karşın dev gibi yüzde ellilik siyaset pazarının pastasından  pay kapmak isteyen oluşumlar borsaya yerleşmeye başlamışlardı. Şimdiye kadar buna benzer oluşumlar ve hareketlenmeler çok (daha&helliip;)

Etiketler: , ,

Dünya dillerine etimolojik olarak bakıldığında Türkçe’nin de içinde olduğu dil gurubu dahil bazılarının sonradan eklemeli diller olduğu bilinir. İlk elde, bu bakışla yani dillerin etimolojik yapı özellikleriyle “demokrasi” kelimesinin hatta kavramının nasıl bir araya getirilebileceği merak edilebilir.

Tabi bu, demokrasi kavramının “neyi” üzerinde irdeleme yapacağımıza bağlı bir durumdur. Elbette ki, burada demokrasinin süreç (progresivite) boyutunu ele alacağız. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Mayıs 27th, 2008 | in Hukuk, Siyaset/Politika, Toplum | Yorum Yapin

MUHTIRA ÇEŞİTLERİ

II29 Şubat tarihli yazımda yakın tarihten itibaren askeri müdahaleleri ele almış dün de askeri müdahalelerden muhtıralar üzerinde yoğunlaşmıştık. Muhtıranın en yumuşak bir askeri müdahale çeşidi olduğunu belirtmiştik. Ancak 2008 Mayısındaki süreç bize muhtıranın sadece askeri bir süreç olmadığını da göstermiş oldu. Bu yönden muhtıra kavramı konusunda ezberimiz bozulmuştur. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Artık başımızın dumanını sigaranın dumanıyla dağıtamayacak mıyız?Dün bir kafe-pastaneye gittim. Taze, saydam fincanda bir çay istedim. Çay ne kadar taze dense de gelen çay çoğunlukla taze olmaz ya bu sefer sahiden de taze bir çay geldi. Tam sigaramı yakacakken kafenin sahibi, yoooo, birader, toplu kapalı mekanlarda sigara yasağı var, burada sigara kullanamazsınız dedi. Evet sahiden Mayıs Ayının 19 u olmuştu. Yasak bu gün başlamıştı. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,