Yazılı basından çok daha hızlı ve son dakika haberleriyle birçok televizyon kanalına fark atan haber sitelerinin ‘gazeteci’ statüsüne alınması için ilk adım atıldı. Hazırlanan yasa teklifi Meclis’e sunuldu!

Teklif kabul edilirse sanal ortamda gazetecilik yapanlar da Basın Kanunu kapsamına alınacak. Gazete ve televizyonlar gibi basın toplantılarına katılabilecek. Meclis ve Başbakanlık gibi resmî kurum ve spor müsabakalarına muhabir gönderebilecek.

Teknolojiyle paralel olarak gelişen internet teknolojisi o kadar hızlı gelişiyor ki var olan yasalarda bile boşluk oluşuyor. İnternet medyası kavramı da her geçen gün daha çok gündemimize giriyor. Yasalarda oluşan boşlukların bir bölümü bu yayın türüyle doğrudan ilgili.

Sanal dünyada kaliteli haber yayını ve kanalları artarken öte taraftan kötü niyetli kesimlerin sürdürdüğü ‘ahlak dışı ve çirkin saldırılara dayalı’ propaganda yapılabiliyor. İşte bu yasal boşluğu doldurmak ve internet medyasının hukuki anlamda ‘gazeteci’ sayılmasının yolunu açmak amacıyla yeni bir yasa teklifi hazırlandı.

Teklifin sahibi İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık. Yasa teklifi ise şu anda, Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın önünde.

Yasa taslağı yasalaştığı takdirde internet gazeteleri kurumsallaşacak. Böylece bir site yaptığı iftiranın ya da hakaretin cezasını çekebilecek. Taslağın getirdiği en önemli yarar ise Basın İlan Kurumu’ndan faydalanılabilecek olunması. Kurumsallaşmak istemeyen siteler Basın İlan Kurumu’ndan faydalanamayacak. Ayrıca bu tür gelişmeler internet medyasını yayıncılık konusunda daha sorumlu hale getirecektir. İMD Başkanı, bu tasarı ile sorumlu birer gazeteci haline gelmek istediklerini ifade ederken, adresi ve sorumlu yazı işleri müdürü belli olan haber sitelerinin sistem dışına itilmemesi gerektiğini vurguladı.

Zaman ilerledikçe internet teknolojisinin önü alınamaz gelişimi bu tür düzenlemeleri zorunluluk haline getirmektedir. Devlet te bu fiili duruma göre hukuksal düzenlemeleri güncellemek durumudadır.

Görev bilinci ve sorumluluk anlayışı içinde hizmet yürüten internet yayınlarıyla mevsimlik ve ard niyetli yayınlar ancak hukuksal düzenlemeye kavuşturularak ve kurumsallaşmayla mümkündür.

Esenlik dileklerimle.

Not:

Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar, www.timeturk.com, www.gunesgazetesi.net, www.haberanaliz.net  www.bilgievreni.com, www.siyasalforum.net www.gercekgazete.web.tr ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , , ,