Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

Human Benchmarking

Bir yönetim veya işletme kavramı olan “bencmarking”* şimdiye kadar hep aynı disiplin içinde kalmış ve uygulanmıştır. Hatta hatta, her işletme özellikle de çokuluslu küresel işletmeler AR-GE departmanlarında “know-how” larını hazine olarak saklamaktadırlar. Bu durumda da banc-marking kapsamı, pazar ve/veya pazarlama aşamasından başlamaktadır.

Yönetim bilimlerinin veya işletme yönetiminin “fizibilite“, “swot analizi” vb. en temel kavramlarından biri olan “bencmarking” gerek mikro ekonomi için gerekse makro ekonomi için verimlilik ve etkinliğin temel yapıtaşlarından biridir.

Öyle ki, serbest piyasa ekonomisindeki tam rekabet şartları (TRŞ) nın gerçekleşmesi yine “bencmarking” ile mümkün. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

OPET Yaa hu!

Serbest piyasada müşteri memnuniyeti ilkesi toplam kalite yönetimin ve kar maksimizasyonunun temel ilkelerinden biridir.

Aslında Müşteri memnuniyetinin temeli kültürümüzde ahilik ve lonca sisteminde de vardır. Toplam Kalite yönetimi işletme literatürüne Japonya ve Amerika’dan girdiği için biz bu kavramı alırken modern işletme yönetimin ilkelerinden biri olan “müşteri memnuniyeti” ilkesini de aynı terimle almışız.

Oysa ki, yüz yıllardır kültürümüzde bu kelime vardır. Hatta esnaflarımızın baş ucunda çerçevelenmiş olarak asılmıştır. Çerçeve içinde ne yazdığını merak edebilirsiniz. Hemen aktarayım. “Müşteri velinimetimizdir”

Müşteri Velinimetimizdir” (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Aralık 5th, 2008 | in İş yaşamı, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Kamu kurumlarında adını çok duyarsınız;

Adına “danışman” derler. Aslında bu kişiler istisnai kadroyu kullanan özel kişilerdir. Bu kişilere pek birşey danışıldığı da görülmemiştir. Ancak özel projelerde veya istisnai konularda çalışırlar. (daha&helliip;)

Etiketler: , ,

Daha düne kadar ve önemli ölçüde hala çok büyük önem taşıyan arşivler, kripto merkezleri bu günlerde revaçtan düşmeye başladı. Söz konusu arşivlerdeki yazı, belge ve dokümanlar yaklaşık on onbeş yıl sonra müze donanımı haline gelecektir. Bu gün önemli belge, bilgi ve dokümanlar, üst üste katlamalı matruşka modelli şifreleme sistemiyle destekli olarak database’lere  (veri tabanlarına) kaydedilmekte ve bu şekilde data center lere depolanmaktadır. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Kasım 13th, 2008 | in Eğitim, Ekonomi, İş yaşamı, Psikoloji, Yaşam | Yorum Yapin

(Çoktandır düşündüğüm ama bir türlü yazmaya fırsatımın olmadığı bu konuya nihayet sıra geldi.) (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Bürokrasi konusunun babası M. Weber aslında ideal bir bürokrasiyi asırlar önce açık seçik izah etmiştir.

Bürokrasi konusunda oldukça geniş tanımlamalar yapılmıştır. Ancak ideal anlamda tanımını yapacak olursam; Devletin (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , ,