OPET Yaa hu!

Serbest piyasada müşteri memnuniyeti ilkesi toplam kalite yönetimin ve kar maksimizasyonunun temel ilkelerinden biridir.

Aslında Müşteri memnuniyetinin temeli kültürümüzde ahilik ve lonca sisteminde de vardır. Toplam Kalite yönetimi işletme literatürüne Japonya ve Amerika’dan girdiği için biz bu kavramı alırken modern işletme yönetimin ilkelerinden biri olan “müşteri memnuniyeti” ilkesini de aynı terimle almışız.

Oysa ki, yüz yıllardır kültürümüzde bu kelime vardır. Hatta esnaflarımızın baş ucunda çerçevelenmiş olarak asılmıştır. Çerçeve içinde ne yazdığını merak edebilirsiniz. Hemen aktarayım. “Müşteri velinimetimizdir”

Müşteri Velinimetimizdir”

Kültürümüzde bu vecizeyi destekleyen bir başka deyim daha vardır. O da “Ayak alışkanlığı” kavramıdır. Bir tüketici bir yerden memnun olursa o tüketici ileriki ihtiyaçlarında aynı firmayı çoğunlukla tercih etmektedir. Zaten esnaflarımızın çoğu bunun bilincindedir.

Bütün bu önsözleri ve girizgahı neden ortaya koydum. Çünkü toplam kalite ilkesine göre hizmet veren OPET e atıfta bulunmak için.

Otomobili az kullanan ama kullandığım zaman da bilinçli kullanan bir tüketiciyim. Otomobilin yakıtını şimdiye kadar genellikle hep aynı yerden alırım. Başlıktan da anlaşılacağı gibi tercihim OPET olmuştur. Akaryakıt almak için (bilinçli tüketici olarak OPET i tercih etmemin bir çok nedeni bulunmaktadır.

1. olarak, sahibi bir Türk firmasıdır. Yabancı firmalardansa yerli firmalardan alışveriş yapmak temel ilkelerimdendir.

2. olarak OPET tereddütsüz ve tartışmasız petrol istasyonları içinde en temiz ve nezih istasyonlardır.

3. olarak, bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olduğum söylenir. Kredi kartının en ideal kullanım yerleri akaryakıt alımlarıdır. Kredi kartıyla yakıt aldığım için 1.5 aya yakın geç ödeme imkanı, yapılan alışveriş bazında kredi kartının kazandığı puan ve de OPET kartına yüklenen ilave puan.

4. olarak, personelin son derece nazik ve yardımsever davranışları.

5. olarak, hemen hemen bütün OPET lerin istisnasız promosyonları, (kağıt mendil, koku, havlu oyuncak vs.)

5. ve son olarak ta, hangi OPET e giderseniz gidin, çay veya kahve istediğinizde, size en tazesinden hemen zevkle ikram ederler.

İşte bir firmanın tercihi ile bu avantajları yaşıyorum.

Bu durumda ben daha başka bir firma düşünür müyüm? Başka bir yere ayağım alışır mı? Nerenin velinimetiysem orayı tercih ederim.

Bu sütundan OPET in genel müdürüne ve ekip arkadaşlarına yönetim kadrosuna, kalender alçak gönüllü müşterilerine teşekkürlerimi sunarım.

NOT: Opetten bir avantam yoktur. En az 10 yıldır OPET i tercih ediyorum. Taaa, temiz tuvalet kampanyasını başlattıkları günden bu yana.

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.timeturk.comwww.bilgievreni.com, www.haberanaliz.net  www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.net,  www.gercekgazete.web.tr, www.kamudanhaber.com ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , ,