Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

Ekim 19th, 2011 | in Dünya, Taziye - Protesto, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Adına şu veya bu diyelim, ortadaki gerçek, birilerinin iğrenç EKONOMİK çıkarları uğruna Türkiye'nin 26 şehit vermesidir. Bunun bilimsel, sosyal, tarihsel, kültürel, staretjik bir çok açıklaması yapılabilir, zaten yapılmaktadır da. Ancak, terörün kürt halkı ve kürt halkının haklarıyla bir alakasının olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu bir kısım ekonomik menfaat odaklarının bölgenin kendi çıkarlarına göre şekillendirme gayelerinin son aşamasıdır.

Biliyoruz ki bu aşama onlar açısından son sıçrama aşamasıydı. Bu günden itibaren Türkiyenin sağduyusu, kamuoyu "terör sorunu artık bitmiştir" kanaatine varmadığı sürece, siyasal anlamda halihazırdaki iktidar ne diğer alanlarda kadar başarılı olursa olsun (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Temmuz 20th, 2011 | in Siyaset/Politika, Toplum | 2 tane yorum

 

pKAKAya Karşı Milli Mutabakat Deklerasyonu Eylem Planı Önerisi:

Geçen hafta bu gün, ülkede "Futbolda Şike" tartışmaları gündemdeyken Diyarbakır'ın Silvan yöresinde güvenlik güçleriyle, pusu kuran PKK militanları arasında çıkan çatışmada 13 askerimiz şehid olmuş. 2'si ağır 7 askerimiz deyaralanmıştı.

Bayrambaşı beldesi Dolapdere Köyü kırsal kesiminde arazi arama-tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleriyle pKAKA militanları arasındaki çatışmalar, bölgede, son ayların en büyük olaylarından birisidir. Silvan'da askeri birliklere karşı kurulan bu hain pusu, (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Aralık 10th, 2009 | in Dünya, Toplum | Yorum Yapin

Zayiat Çok, Maskeler Düştü...

Herkes eteğindeki taşları döktü. Niyetlerini ortaya koydu. En kötüsü de cin şişeden çıktı, son otuz yılı aşkın Türkiye’nin mide bulantısı olan çapulcular devletin en üst noktalarının ağzına diline, literatürüne yerleşerek meşruiyet kazanmış oldu. Hiç birşey olmasa bile kazanmış oldukları meşruiyetle yetinip kalleşliklerine devam edecekler.

Hükümet ise, (kim ne derse desin)  iyi niyetle olayı çözmeye çalıştı. Otuz yıldır üzerine gitmeye cesaret edilemeyen mevzuların üzerine gidildi. Yer yer büyük ölçüde siyasi riskler alındı. Bir çok olmazsa olmazları yıktı.

(daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Eylül 2nd, 2009 | in Siyaset/Politika, Toplum | 2 tane yorum

Ahmet Türk Neden Bu Günlerde Daha Müslümanca(!)

Genellikle kişiler üzerine kurgulanmış olay ve olgu çözümlemesinden kaçınırım. Ancak bu konu biraz farklı. Zira dünkü Dünya Barış Günü kapsamındaki konuşmalarında sn. Ahmet Türk’ün daha düne kadar ağzından din diyanet çıkmazken, kozmoza endeksli bu kişi, birden molla kesildi. Bayram değil seyran değil Ahmet Türk dinimizi neden öptü diyeceğim ama konuşma metinlerinin arasına “Ramazan” sıkıştırmasını yaparak bayramla konuyu ilişkilendirmiş olmaya çalıştı.

Peki bu kadar şirin görünmek niye ve kimeee. Tabi ki adres belli. Kendisinin kızıl tonajı iktidardaki partinin soft pastel yeşil rengini kucaklamak istiyor. İletişim dilidir, gereği yapılmakta.

Pek tabi ki olay, Sn. Türk’ün nezdinde sıcak gündemin cümlesi, DTP nin I. adamının PKK nın I. (daha&helliip;)

Etiketler: , ,

Eylül 1st, 2009 | in Dünya, Siyaset/Politika, Toplum | 3 tane yorum

Sovyet Sosyalist Kürt Cumhuriyeti(!)

Kürt açılımı, malesef, doğrudan Kürtlerin sorununu hedef almamaktadır. Öteden beri devam etmekte olan aşiret sistemi, ağalık ve çelikleşmiş feodal yapı, eski Sovyet Rusya’daki Proleterya Diktatörlüğü’ne kayıtsız şartsız iman etmiş sovyet halkın durumuyla örtüşmekte.

Her hangi bir aşirete, marbaya mensup yığınlar, her şeyi ağadan, aşiret reisinden ve dahi devletten beklemekte, çalışsa da çalışmasa da asgari hayatta kalma garantisinin olduğu kronik bir  hastalığa düçar olmuşlardır. Aynı durum,  az da çok ta çalışsa, devletin asgari geçim şartlarını sunması neticesi, üretim çöküşlerinin yaşandığı Sovyet Rusya’da da görülmüştü.

Yalnız, bu benzerlik ikbal umutları açısından bakıldığında farklı adreslere varmaktadır. Ne tuhaftır ki, özellikle PKK yanlısı Kürt liderler, sosyalist ve çoğunlukla da ateist bir paradigma içinde olmalarına karşılık, yönlerini Rusya’ya değil de, Amerika ve Avrpa’ya dönmüş durumdadırlar. (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Ağustos 14th, 2009 | in Dünya, Ekonomi, Siyaset/Politika, Toplum | 1 yorum

Küreselleşen Kürt Burjuvazisi ve Aristokrasisi…

Küreselleşen Kürt Burjuvazisi ve Aristokrasisi Kime Hizmet Ediyor?

 

Dün reel politikte Kürt açılımının ulusal bazda kazanan ve kaybeden taraflarını dile getirmiştik. Ne var ki, açılımı ortaya koyarken Kürt toplumunun iç dinamiklerine yeterince değinememiştik. Bu  konuda iç dinamiklerden  en başta gelen unsurun Kürt burjuvazisinin ve aristokrasisinin olduğunu belirtmek gerek.

Sorunsalın Tarihsel Açıdan Kaynağı:

Yarım yüzyıla yakın bir zamandır Türkiye’de “Kürt sorunu” konuşulmuş ve “Kürt sorunu vardır” argümanı Kürt (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,