pKAKAya Karşı Milli Mutabakat Deklerasyonu Eylem Planı Önerisi:

Geçen hafta bu gün, ülkede "Futbolda Şike" tartışmaları gündemdeyken Diyarbakır'ın Silvan yöresinde güvenlik güçleriyle, pusu kuran PKK militanları arasında çıkan çatışmada 13 askerimiz şehid olmuş. 2'si ağır 7 askerimiz deyaralanmıştı.

Bayrambaşı beldesi Dolapdere Köyü kırsal kesiminde arazi arama-tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleriyle pKAKA militanları arasındaki çatışmalar, bölgede, son ayların en büyük olaylarından birisidir. Silvan'da askeri birliklere karşı kurulan bu hain pusu,pKAKAnın tek taraflı eylemsizlik süreci başlatmasından sonra giriştiği en büyük saldırıdır.

pKAKA Eylemsizliği ve Siyasal (Özerlik) Talepler(i) Maval'ı ve Bile Bile Lades:

pKAKA terör örgütü siyasal taleplerde bulunmaya niyetlendiğinde tek taraflı eylemsizlik kararı almaktaydı son otuz yıldır. Bu eylemsizlik süreci boyunca da pKAKAnın siyasal uzantıları futbolda şike tartışmaları sürecinde gemi azıya alarak sessiz sedasız özerkliklerini ilan etmişlerdi. Ben de bu duruma dikkat çekmek için "ŞİKE ŞİKE BAAABAA" başlıklı yazımı yazmıştım.

Artık bazı gerçekleri maddeler haline getirmeliyiz.

1. pKAKA Eylemsizlikleri gerizekalıları oyalamak için bir mavaldır.

2. Türkiye'de her aptalca gündem konuşulduğunda kanı bozuklar mutlaka kendi idealleri uğruna yeni bir söylem ortaya koymaktadırlar.

3. Önü alınmayan her (bir ileri adımı gösteren) siyasal deklerasyonlar veya ilanlar bir sonraki adımlar için dayanak yapılmaktadır.

4. pKAKA için Türkiye'de "MİLLİ MUTABAKAT EYLEM PLANI DEKLERASYONU" imzalanıp derhal eyleme geçilmelidir. (*)

5. Hükumet pKAKA ve siyasal uzantılarına karşı bile bile lades anlamına gelen demeç ve ağızlarından vazgeçerek en azından komik olmaktan kurtulmalıdırlar.

6. Her ne olursa olsun, bölgede topyekün temizlik operasyonu mutlaka yapılmalıdır.

7. İNSANİ BOYUTTAKİ KÜRT AÇILIMLARIna devam edilse bile, siyasal anlamdaki açılımlar BÜTÜN TERMİNOLOJİSİYLE BİRLİKTE yeniden tanımlanmalıdır.

(*) Milli Mutabakat Eylem Planı Deklerasyonu:

Tanım: Teröre ve siyasal amaçlı kürt sorununa karşı her türlü radikal eylemin yer aldığı TBMM nin kahir ekseriyetinin oy birliği ile imzalanmış topyekün eylem hareketidir. Bu deklerasyon derhal ilan edilmelidir. Bu mutabakata, AK PARTİ, CHP ve MHP milletvekilleri oybirliğiyle imza atmalı ve böylesi güçlü MEŞRUİYET ile temellendirilen eylem planı hükumet tarafından her koldan uygulamaya konulmalıdır. Bu mutabakat metni hem hükumete ciddi anlamda güçlü bir manevra alanı kazandıracak hem de ülke olarak tek yürek bir eylem gerçekleştirilmiş olacaktır.

Türkiye'de acilen bu deklerasyon yayınlanmalıdır. Bu deklerasyona imza atmak bahsi edilen bütün iktidar ve muhalefet millet vekilleri için gurur belgesi olmalıdır. Bu mutabakata imza atmayanın ülke / vatan sevgisi ve bağlılığı siyasal anlamda sorgulanmalıdır.

Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisiyle.

Not: Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.bilgievreni.com, www.gazetecanik.com, www.kamudanhaber.com, www.siyasalforum.net, www.ahmetfidan.com ile, Halkın Sesi, Gazete Canik vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , ,