Kültürel değerlerin ve turizm değerlerinin geliştirilmesi ve kıymetlendirilmesi için tanıtım çalışmaları en önemli faktördür. Fuarlar, festivaller, şenlikler, panayırlar, yarışmalar, kongreler bu konuda vazgeçilmez öneme sahiptir.


Ne var ki Tükriye’deki turizm sektörü yöneticileri, beş yıldızlı otellerin çoğu dahil bu konuda kocaman bir sıfır almaktadırlar. Turizm sektöründe faaliyet göstermeyi leblebici dükkanı çalıştırmakla aynı tutan zihniyet, dünya turizm sektörü pastasından ancak yüzde birlik pay almaya razı olurlar. Üstelik yüce yaratıcının bize bağışladığı asırların medeniyet mirası üstünde kurulu böylesi bir ülkenin toprakları üzerinde bulunmamıza rağmen.

Hiç anlayamadığım bir konu da, ülkemizin Turizm Sektöründe görev yapan veya yöneten kişilerin hiç mi yurt dışına çıkmadıkları, hiç mi yabancı ülkelerde turizm sektörünün raconunu görmedikleri, hiç mi tanıtım nasıl yapılır, tanıtımın temel misyonu nedir görmedikleridir. Öyle ki turizm fuarlarına birkaç yıldır katılmaktayım. Bu fuarlarda turizm sektör temsilcilerinin veya tanıtım görevlilerinin tanıtım bilgilerini, dokümanlarını, ürünlerini promosyonlarını verirken veya dağıtırken elleri titremektedir.

Fuarlarda olsun festivallerde veya şenliklerde olsun temel öğe tanıtım ve kültürel mirasla birlikte bu miras üzerine insanoğlunun eklediği değerlerin en az iki farklı dil kullanılarak önce ulusal sonra uluslar arası arenadaki diğer insanlarla paylaşmak temel görevdir.

Bu temel görev veya konu baz alınarak diğer faaliyetler veya hizmetler “tanıtım” öğesinin üzerine kurulmalıdır.
Aksi takdirde dünyanın bir ucundaki insanlar bu değerler hakkında nasıl bilgi sahibi olsunlar. Bu nedenle bol bol resim canlı görüntü ve yöresel ve ulusal karakterlerin ön plana çıktığı ürünler temel alınmalıdır. Yapılan her tür tanıtım çalışmasının ayrıca dünya üzerindeki ülkelerin turizm ataşelerine bol miktarda gönderilmesi gerekir.

Bu temel misyon yüklenilmediği sürece, Turizm sektörü Emitleye Emitleye yürümeye veya gelişmeye devam edecektir. Bu konuda sektör temsilcileri hiçbir zaman bir sinerji ortamının içine giremeyecektir.

Yarın EMİTT 2008 le ilgili izlenimlerimi paylaşacağım sizlerle. Gözünüz ve kulağınız olarak konunun uzmanı olmadan hariçten gazel okumaya devam edeceğim. Gazelimi bekleyin.)

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar http://www.yazarport.com, http://www.gunesgazetesi.net http://www.bilgiagi.net http://www.bilgievreni.com, http://www.siyasalforum.net http://www.gercekgazete.web.tr ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler:,