Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

 

Gez-Göz-Mandacık / Gezinin Sağı Solu Mandacılıktı!

 

Bu Gün, Taksim Gezi Parkı Eylemlerinin Yıldönümü.

Herkesin ağzına pelesenk olan ve hatta herkesin üzerinde istisnasız olarak hemfikir olduğu cümle “Eğitim Şarttt!

Gezi eylemleriyle eğitimin ne ilgisi var diyen yoktur umarım.

Sezar M.Ö. Zelan  savaşının ardından -Zelan, bu günkü Tokat’ın Zile ilçesidir-  ne demişti: “Gezdik, Gördük, Yendik” Ben de diyorum ki, gezi parkıyla ilgili olarak, (gezi) parkında GEZDİK, (göreceğimizi) GÖRDÜK, yiyeceğimizi YEDİK, ya da, baş kaldırıyı veya isyanı veya darbe teşebbüsünü YENDİK! (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

 

Değişim üzerine maval okumaksızın doğrudan konuya girmek istiyorum.

Her hangi bir konuda “bu yeni trend” tabiri kullanılır. Hoş ciks / cilalı ve cafcaflı bir tabir olsa da hala bu tabire ısınamadım. Trend kelimesi de bunlardan biri. Trend kelimesini eğilim kelimesiyle ifade ettiğimizde o kadar can alıcı olmamakta. Biz de yazımız okunsun, insanlar bilinçlensin diye hala eğreti baktığım “trend” kelimesini kullandım. Ayrıca,değişim, gelişim ve yeniliğin en öncü sektörleri bilişim ve eğlence sektörleridir. Bu nedenle de bu sözcüğü seçtim.

Evet, başlıkta belirttiğimiz gibi, turizm sektörü toplumu diğer sektörlere göre, daha önde takip etmektedir. Aslında turizmde bir çok açıdan yeni trendler/ eğilimler bulunmaktadır. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir önceki yazımızda turizm sektörünün emittleye emittleye gelişmesinden bahsetmiştik. Bu bahisle fuarların ve festivallerin önemini belirttikten sonra Emitt Fuarını bu yazıya bırakmıştık.
Ülkemizde ister turizm sektörünün ister diğer sektörlerin, fuar, festival vb. etkinliklerin önemini kavrayacağı günü sabırsızlıkla beklemekteyiz. Hani diğer sektörlerin bu tür etkinlikleri birinci derecede önemli görmemelerini anlarız da,

Etiketler: , , , ,

Şubat 15th, 2008 | in Gezi ve Turizm | Yorum Yapin

Kültürel değerlerin ve turizm değerlerinin geliştirilmesi ve kıymetlendirilmesi için tanıtım çalışmaları en önemli faktördür. Fuarlar, festivaller, şenlikler, panayırlar, yarışmalar, kongreler bu konuda vazgeçilmez öneme sahiptir.


Ne var ki Tükriye’deki turizm sektörü yöneticileri, beş yıldızlı otellerin çoğu dahil bu konuda kocaman bir sıfır almaktadırlar. Turizm sektöründe faaliyet göstermeyi leblebici dükkanı çalıştırmakla aynı tutan zihniyet, dünya turizm sektörü pastasından ancak yüzde birlik pay almaya razı olurlar. Üstelik yüce yaratıcının bize bağışladığı asırların medeniyet mirası üstünde kurulu böylesi bir ülkenin toprakları üzerinde bulunmamıza rağmen. (daha&helliip;)

Etiketler: ,