Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

:: Müzik

 

 

 

 

Anestezik Toplumun Kinestezik Teşhisleri ve Tedavileri

Yıllarn beri bir çok defa irdelemekte olduğum uyumakta olan uyuşmuş şu ya da bu nedenle uyutulmuş yığınların bile bile girmiş olduğu anestezik psikozu, kinestezik (devinduyumsal) yöntemlerle ele almak, değerlendirmek ve sonuçlandırmak istedim. Ancak başlıktan itibaren ürkerek okumaya başladığınız  bu konuda sizleri böylesi sosyonevrotik bir konuyla fazlaca boğmayacağım. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 

Çöpe Attıklarını Çöpten Boşaltabilmek Yürek İster!

 

Serdar Ortaç benimle aynı yıl dünyaya geldi. 1995 li yıllarda, yani Ortaç’ın çıkış yaptığı yıllarda doğrusu onu hiç sevmemiştim. Çünkü Ortaç herkesin dilindeydi. Bense herkesin dilinde olandan hep kaçmışımdır. Neticede bu arkadaş sadece sanatçılığıyla değil söz yazarlığı ve besteleriyle de ağırlığını ve derinliğini ortaya koydu.

Ben şahsen Serdar Ortaç’ı söz yazarlığı ve derin ve çarpıcı besteleri yaygınlaştıkça kabul etmeye başladım. 2000 li yıllara gelindiğinde artık Ortaç Sezen Aksu gibi kendine özgü bir ekol olmuştu. Aşağıdaki dizeler ise bilindiği gibi, onun 2010 yılındaki yine herkesin dillerinde dolaşan şarkı sözleridir.

Seni Çöpe Atacağım Poşete Yazık

Bir sigara yakacağım ateşe yazık

Aşk, gidene acımak mı? / Bu yükü taşımak mı?
(daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bu Gün Aylardan Kasım, Kimde Kaldı Öbür Yarım!

Yine Aylardan Kasım, Sanki SENde Kaldı Bir Yarım!

Tual’in bu şarkısını ilk kez bundan 4 yıl önce dinlemiştim. Tuali (*) tanımıyordum, daha sonra şarkının klibini görür görmez Aman Allah’ım bu nefis ses, bu adamdan mı çıkmış deyiverdim Vokalist Sezi’yi görünce. Tual 2005 bu grubun hit yaptığı albümdür bana göre.

bir teselli ver, kırılan gururuma
bir tebessüm et, unutursun zamanla
yine dalmısım aynada yüzüm ağlar,
yine dalmışım elimde fotoğraflar…

yine aylardan Kasım
sanki sende kaldı bir yarım
(daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , ,

Repçiler: Dikbaşlı, İsyankar ve Çok Bilmiş Bıçkınlar...

Repçiler: Arka Sokakların İsyankar, Sosyetenin Bıçkın Azmanları:

 

Kavram ve Kısa Tarihçe:

Kısa haliyle, Rythmic American Poetry (Ritmik Amerikan Şiirleri) olan RAP müziği, 1970li yılların başlarında New York’un gettolarında ortaya çıkmıştır. Amerika’da (Harlem, Bronx gibi) ezilen, insan muamelesi göremeyen siyahların yoğun olduğu yerlerde siyahi müzisyenler repin öncüleri olmuştur. Bu kişiler, Jazz, ve Funk müziklerini karıştırarak, ritmik ve doğaçlama olarak yeni bir müzik akımını başlatmışlardır. Aslında bu pek öyle yeni bir müzik akımı başlatmaktan daha çok bu tür denemelerle yeni bir müzik akımı doğmuştur. (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Din, Müzik ve Futbol: Amca Çocukları

Kitleler deyince akla gelen üç kavram vardır temelde. Bunlardan birisi din, birisi müzik, birisi de futbol.

Yüce yaratıcı, insanların dünya yüzünde esenlik ve barış içinde yaşamaları için bir kısım tanrısal buyruklar va’z etmiş (ortaya koymuş) insanlara bu buyruklara göre hareket etmeleri karşılığında, yani kendine liyakatli kul olma karşılığında”cennet”i vaad etmiştir. İçinde moral değerlerin de bulunduğu bu din kuralları toplum tarafından benimsenir ve bütün bir dünyada  esenlik ve barış sağlanır.

Bu üç amca çocukları da kitleler üzerinde afyon etkisi yaparlar. Marksist öğretide öteden beri söylenen dinin afyon olduğuna ilişkin sava itaatkar kitle doğal olarak karşı çıkmıştır. (daha&helliip;)

Etiketler: ,