Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

Yanmak kavrulmak anlamındadır  ramazan,
Ağustos sıcağında, gün ortası, gölgenin yok olduğu an.
* * *
İkra’nın yüklediği ağırlığın iliklere işleyen sancısı,
İlk emrin verdiği aydınlığın onbeş asırlık yansıması.
* * *
İki minare arasındaki gergefin Rahşan iz düşümlerinde,
Sade bir dini değil bir medeniyeti yansıtır mahya ışıkları, namütenahi tarihin derinliklerinde,
* * *
Oruç sa, Farsça kaynaklı bir kelime. Farsça kelimenin aslı, "rûze" dir. (Aynı zamanda kızımın adı.)) Türklerin (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

 

Neyin Bereketi!

Sevgili okurlarım / okurlarımız; bir Ramazan ayını daha geride bıraktık.

Bütün bir ay boyunca mutlu mesut kurulu düzenlerimizde onlarca şehit verdik yine onyıllar boyunca verdiğimiz gibi. Hem de haybeye.

Bir taraftan Başbakanımız Ramazan Bereketi'ne atfen "bir ölür, bin diriliriz" diyerek gücümüzünöfkemizin bereketlenerek artmakta olduğunu vurgularken, bir taraftan da dünyada açlıkla mücadele eden / ettirilen toplumlara TÜRKİYE'NİN DÜNYA DEVLETİ OLMASI sıfatıyla yardımlar ulaştırılmaya çalışıldı uzak diyarlara. Bu misyonu belki bir çok kişi tukaka olarak görse de, küçümsese de tiiye de alsa sağduyu ile baktığımızda önemsememiz gereken bir olgu olarak görmemiz gerektiğini bu vesile ile vurgulamak istiyorum. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , ,

 

 

Ramazan Davulu Bavulu ve Sireni

Ramazan ayında ramazan ile ilgili bayatlamış temcitten kalma, ya da revize edilmiş yazıları yayına sürer çoğu yazar. Allahtan benim şimdiye kadar üç beş ramazan yazımın dışında çok zengin bir arşivim yok. Olsa da yazıyı yeniden tımara çekip yayın pazarına sunacak kadar dumur olmadım henüz. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Ağustos 22nd, 2009 | in EDİTÖRDEN, Tebrik ve Kutlama, Yaşam | Yorum Yapin

Nasıl Bir Ramazan Kutlu Olsun?

Yardımlaşma, anlayış (hoşgörü) ve bereket ayı olan Ramazan Ayı bütün müslümanlara kutlu olsun.

Nasıl Bir Ramazan Kutlu Olsun?

Bütün bir gün boşuna aç kalınmış olunmayan bir Ramazan,

Sözde ve yazıda değil özde paylaşımların olduğu Ramazan,

Gösteriş ve reklamın değil de oruç açmanın ve paylaşmanın amaçlandığı Ramazan,

Öğleden sonra “oruç başıma vurdu” mazeretine gömülmüş sinirden herkesin burnundan ateş çıktığı değil de, tahammül, hoşgörü ve anlayışın görüldüğü bir Ramazan,

Oruç tutmayanların kafir olarak görülmediği, oruç tutanların da erdemli olduğu bir Ramazan,

Günün öğleden sonralarının işten kaytarma için mazeret olmadığı Ramazan … kutlu olsun. Yüce yaratıcı boşuna aç kalmayıp hakkıyla oruç tutanların sevabına kat kat artırsın.

Bütün BİLGİAGI okurlarının ve yazarlarının ve ahmetfidan.com takipçilerinin Ramazan ayı, berekteli ve hayırlı olsun.

Etiketler: ,

Elim kalem tutmaya başladığı günden beri Türk milletinin bakan, erteleyen, bahane bulan, üşenen, vazgeçen, pes eden mümtaz(!) karakterleriyle mücadele etmişimdir. Bu duyguların zirve yaptığı ay ise tahmin edebileceğiniz gibi maalesef RAMAZAN AYI. Bu satırların muhatapları arasına bendeniz özellikle kendimi koymadım. Çünkü bunca yaşıma kadar orucu veya ramazan ayını bahane ederek  hiçbir işimi ertelemedim, iptal etmedim. Normal günlerde veya aylarda hayat akışım nasılsa o şekilde devam ettim. Bu  yazılarımı okuyan özellikle bayanlar hemen itiraz edeceklerdir. Sizin dayanıklılığınızla bizimki bir mi diye. Bu konuda kısmen haklılar tabi bayanlar. Onlar erkeklere göre daha az dayanıklı. Ama her iki cinsiyet için de var olan bir gerçek şu ki, insanlar Ramazan ayında ertelemek, vazgeçmek, bahane bulmak için hemen oruca sarılmakta. (daha&helliip;)

Etiketler: ,