Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

 

Kentleşme, insan sayısı arttıkça, kırsal kesim artan insan sayısını beslemekte yetersiz kaldıkça, kentin yaşam standartlarının, özgürlük ortamının, geniş eğitim sağlık ve iş fırsatları doğurmasıyla birbirini sürekli artan oranda (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Her yıl en az birkaç defa, Japonya’dan üst düzey yönetici statüsünde birinin intihar etme haberini okuruz medyadan. Japonlardaki böylesi intihara düşkünlük veya intihar olgusunun yerleşikliği nereden gelmiştir acaba (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yerel Yönetimler işbirliğiyle her bir il düzeyinde KENT HAFIZA MERKEZLERİ oluşturulmalıdır.

Kent Hafıza Merkezinin oluşturulmasında merkezi yönetimden valilik, Kültür bakanlığı temsilcileri ve Belediyeler kıskanç davranmadan, özveriyle ellerinde bulunan kente özgü değerlerini maddi manevi yazılı sesli ve görüntülü bütün verilerini bu merkeze vermelidir. Her kim, her hangi bir kentle ilgili bir bilgiye ulaşmak isterse (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Ekim 12th, 2007 | in Kültür ve Sanat | Yorum Yapin

Türk milletinin vazgeçilmez özellikleri vardır. Bunlar; Bakmak, Seyretmek, Ertelemek, Vazgeçmek, Pes etmek, üşenmek vb.Kalabalık içinde büyük çoğunluk bu mümtaz özelliklerle donanmıştır. Bu kalabalık, orkestranın dışındaki sesi duyduğunda ya ona safdil, ya meczup, ya sivri, kaba tabiriyle ya çıkıntı ya da deli demektedir. Bu kalabalığa göre sözde orkestranın dışında ses çıkaran mutlak surette akıntıyı kürek çekmektedir. Akıntıya kürek çekmek ise beyhudedir. Buraya kadar ifade edilenler kalabalık lehine fevkalade güzel cümleler sayılabilir. (daha&helliip;)

Etiketler:

Ekim 11th, 2007 | in Kültür ve Sanat | Yorum Yapin

Kentin kibrit kutusundaki küreselleşen insancıkları…

Kent sosyolojisinde bir ilke vardır. “Kent, insanı/bireyi özgürleştirir”, ya da kentin özgürleştirici özelliği önemli bir noktadır.  Ne var ki bu özgürleştirici hava gerçek anlamda kollektivist dönemleri mumla aratır olmuştur.

Kibrit kutusu içinde yaşayan insanlar kibrit kutusu otomobillerinin içinde ve yine kibrit kutusu büyüklüğündeki iletişim araçları olan cep telefonlarıyla bireyselleşmenin dayanılmaz (!) tadını gafletle ve zevkle çıkarmaya devam etmekteler. Bu gaflet ve zevk atmosferi öyle büyüleyici bir atmosfer ki, söz konusu sözde küresel özde kozasal ortam adeta bireyi günün belli başlı ögeleri içine itelememekte tam anlamıyla hapsetmektedir. (daha&helliip;)

Etiketler: