Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

Mart 10th, 2009 | in İş yaşamı, Toplum, Yaşam | 1 yorum

Profesyonel kimdir, nasıl olunur, cici birşey miymiş, kasıntı birşey miymiş merak ettim. İki kelimeyle neredeyse anonimleşmeye yüz tutmuş bir liste çıktı karşıma. Bu bilgiyi hemen karşıma çıkaran Larry Page e ve sahibi olduğu google a teşekkür ederim. Ben de bu listeyi didikleyerek güncelledim. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Eylül 10th, 2008 | in Ekonomi, İş yaşamı, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Sosyal güvenlik konusunda son iki üç yıl içinde zor olan yapıldı. Her üç kurumun birleşme sürecine girildi ve hatta bu birleşme bir çok ilde iyi bir entegrasyon/eşgüdüm ile sağlandı bile. Şu an için, Sosyal Sigortalar Kurumu ile Bağ-Kur un eşgüdümü ve/veya birleşimiEmekli Sandığı’na göre daha iler boyutta diyebiliriz. Yeni sosyal güvenlik yasasının (5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun) ufak tefek düzeltimleri yıl içinde yapılmış ve alt uygulama yönetmelikleri de tamamlanmak üzeredir.

Daha dün gibi hatırlıyoruz, bırakın her iki kurumdan her üç kurumdan maaş alan bile olmuştu. Ama bu gün için, devletin mernis vatandaşlık numarasını devreye soktukça bu tür garabetler neredeyse imkansız hale gelmiştir. Vergi daireleri vergi numarasını zaman içinde kaldırıp vatandaşlık numarasına geçeceklerini bildirmişlerdi. Aynı yöntemi Çalışma Bakanlığına bağlı  Sosyal Güvenlik Kurumundan da bekliyoruz.

SAĞLIK SİSTEMİ DİBE DOĞRU DOLU DİZGİN

2000 yılında SGK’nın (SSK+Bağ-Kur+ES) toplam 1 milyar 61 milyon. YTL olan sağlık harcaması, 2007 yılında 19 milyar 984 milyon YTL‘ye yükselmiştir. 2008 yılının ocak ve şubat ayındaki (sadece 2 ay) toplam sağlık harcaması tutarı ise, 4 milyar 153 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. Başta özel hastaneler olmak üzere kamu hastaneleri de dahil olmak üzere sosyal güvenlik sistemine olan yüklenmeleri, sistemi inanılmaz derecede zorlamakta, bu (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Mesleklerde kompleksibilite sendromunu birçok açıdan açıklayabiliriz. Açıklamasına açıklarız da, kompleksibilite ne demek olabilir acaba. Bu kelimeyi de ben türetmiş olayım. Ekonomide “likidite” kelimesinin yıllar önce türetildiği gibi. Güzel türkçemize Latince kırması bir kelime daha kazandırmış olsak her halde bu ülkede “personna nan grada” ilan edilmem. Bilirsiniz uluslar arası ilişkilerde bir kişi hakkında “personna nangrada” ilan edilmek kötü bir durumdur. Bir kişinin (ataşe, konsolos veya büyükelçi vb.) bulunduğu ülkede “istenmeyen adam” ilan edilmesinde kullanılan bir tabirdir.

Kompleksibilite bir mesleğin (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Son birkaç yıldır sosyal güvenlik reformu konuşulmakta, anlı şanlı çalışmalar ve tartışmalar yapılmakta. Oysa ki, bu yasa tasarısının ve/veya reformun doğum süreci boyunca, dokuz ay ana rahminde bekleyen bebeğin kıpranışları kadar masum değil. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Ocak 17th, 2008 | in İş yaşamı, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Klasik anlamda işletme literatüründe yakın zamana kadar “işyeri” kavramı, evin dışında, çalışılan iş yoğun olan tarım, sanayi veya hizmetler sektöründe üretim yapılan sosyal mekan anlamına gelecek şekilde tanımlanmaktaydı. Bu F. W. Taylor ve F. Gilbert lerin klasik işletme yönetimlerinde de böyle tanımlanmaktaydı. Ne var ki sanayi devriminden sonra sanayi toplumu döneminden çıkılmış bilgi toplumuna girilmiştir. Bu topluma göre (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Adına ister kadim Türk İslam kültürü deyin ister oryantalist yaşam kalıbı deyin, Türkiye’de ve Ortadoğu’da kadın olmak bir yönüyle ciddi anlamda talihsizlikken diğer yandan da çok büyük bir avantajdır.

Bu yazının mantıksal örgüsünü Türkiye kapsamında sürdürecek olursak, ülkemizde ister kamu sektöründe (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,