Profesyonel kimdir, nasıl olunur, cici birşey miymiş, kasıntı birşey miymiş merak ettim. İki kelimeyle neredeyse anonimleşmeye yüz tutmuş bir liste çıktı karşıma. Bu bilgiyi hemen karşıma çıkaran Larry Page e ve sahibi olduğu google a teşekkür ederim. Ben de bu listeyi didikleyerek güncelledim.

Profesyonel kişi, sorunların üzerine değiştirebileceğine tereddütsüz inanarak gider, kendini profesyonel zanneden kişi sorunların etrafında dolaşırken sorunlara yeni soruncuklar bulur. Profesyonel kişi, empati duygularıyla işe hemen başlar, kendini profesyonel zanneden başlamak için şartlar ileri sürer. Profesyonel mesai saatlerini aşsa da işlerini bitirmenin derdindedir, kendini profesyonel zanneden, işi mesai kavramına çivilenmiştir. Profesyonel inisiyatif kullanmayı işin gereği görür, kendini profesyonel zanneden, tanımlanmış rutin işi sever. Tanımlanmış işin dışındaki işlere de benim görevim değil der. Profesyonel geçinen benim görevim değil der.

Profesyonel kişi, yetkiyi kullanırken kimseyi acıtmaz, hazmettirir, kendini profesyonel zanneden kişi, yetkileri insanların canını acıtmak için (gerekirse tehdit amaçlı) kullanır.

 

Profesyonel kişi çarelerin/yeni yöntemlerin listesini hazırlamanın peşindedir, kendini profesyonel zanneden kişi, çalışması için bütün şartların sağlanması için liste hazırlar, tam liste sağlanana kadar sızlanıp durur.  Yanlış ta ola eskiden var olan düzeni korumaya çalışır.

 

Profesyonel kişi, üstlerini nazikçe yönetebilir, işlerde yeni profesyonel olduğunu zanneden kişi, üstlerinin her işe burnunu sokmasından şikayet eder.

 

Profesyonel gerektiğinde hata yapmışsa, hatasını kabul etmekte asla tereddüt etmez ve bunu çoğu zaman doğal görür, profesyonel olduğunu zanneden kişi, hatasını kabul etmez, hatasını gizlemek için de bir sürü başka hatalar yapar.

Profesyonel kişi, fırsatlar kollar, her riski fırsat olarak görür, profesyonel zanneden kişi ile risk kelimesi asla bağdaşmaz.

 

Profeyonel kişinin örnekleri kıyaslamaları hep kendinden daha başarılı ve üst konumdaki kişilerdir, profeyonel olduğunu zanneden kişiler hep kendinden küçüklere bakarak (yalancıktan) mutlu olacağını zanneder.

 

Profesyonel paylaşmaktan ve açıklama yapmaktan hoşlanır, kendini profesyonel zanneden gizliliği ön planda tutar, gizemli olduğunu zannederek gelişmenin önüne takozlar yığar.

Profesyonel kişilerle geçirilen her bir dakika insana mutluluk verir, profesyonel olduğu kişilerle geçirilen her zaman dilimi ya boş geçer, ya sıkıcı  ya da stresli geçer.

Bu maddeleri artırmaya gerek görmedim. Çünkü her yeni eklenecek bir madde, daha önceki maddelirn açıklaması olacaktır.

Hep bahanelerin peşinde koşan kendini profesyonel olduğunu zanneden kişilerin düşmeyen plastik jetonlarının düşmesi temennisiyle.

Esen kalın.

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.timeturk.comwww.bilgievreni.com, www.haberanaliz.net  www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.net,  www.gercekgazete.web.tr, www.kamudanhaber.com ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , ,