Bu Günün Sorunlarını Çözmek Prim Yapmıyor, İşte Yarının Sorunları

“Sakalım yok ki dinlensin” sözünü söylemekten de, dinlemekten de sıkıldım. Öyle ki, belki bir çözüm olur diye sakal bıraktım. Şimdi sakallıyım ve sözlerimin dinlenip dinlenmeyeceği konusunda

test dönemine girdim. Bu günün sorunlarına ilişkin nelere dikkat çektim ve neleri önerdiysem DİNLENMEDİ. O zaman senin önerilerin çürük demek ki” diyebilirsiniz. Ama buna hakkınız yok. Çünkü ortaya koyduğum öneriler, BU GÜN İÇİN gözardı edilirken, en geç on yıl içinde aynısıyla uygulanmakta. Sanırım benim insanlarla ve/veya toplumla kronolojik bir problemim var. İşte ben de bu problemi biraz daha dramatize etmek istiyorum.

Bu günün değil yarının önemli sorunlarından birkaç tanesini dile getirmeyi düşündüm.

Mack Hannan, “Yarının Rekabeti” diye bir kitap yazmış. Zamanım olsa ben de Yarının Sorunları” diye bir kitap kaleme alırım ama çok daha öncelikli kitap projelerim üstüme üstüme geliyor bu günlerde. Neyse.

YARININ (2050’Lİ YILLARIN) SORUNLARI:

 1. Sporcularda Mekatronik takviye etik mi değil mi?
 2. Yüksek katlı binalarda trafik sorunu nasıl çözülecek?
 3. Oksijen Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun çalışma veya görev alanı sorunları
 4. Kaldırımda veya Yürüyen merdivenlerde yaya trafiği,
 5. Duruşmalarda avatar kullanım izni verilsin mi verilmesin mi?
 6. 80 yaş sonrası insanlar için toplama kampı etik mi değil mi?
 7. Huzurevlerinde kalmanın üst yaş sınırı
 8. En İdeal İnsan Irkı yaratma (GDO lu homosapience) etikk mi değil mi?
 9. Anadolu Federe Devletleri arasındaki federasyondan ayrılma yönündeki halkoylaması talepleri
 10. Kutup ayılarının nesli nasıl korunacak?
 11. Sınavlarda Olağanüstü Güvenlik Açıkları (1 mm lik kamera ve düşünce okuyup aktaran milimetrelik cihazlar nedeniyle)
 12. 80 yaş üstleri için emekli olma üst yaş sınırı kabul edilsin mi?
 13. Ayda ve Mars’ta Egemenlik Savaşları
 14. Manyetik kalkan mesafesi kaç cm olmalı? (Gizlilik ortamı ve algısındaki anormal değişim, kişisel gizlilik alanı oluşrumk için zorunlu olsun mu olmasın mı?
 15. Yemeklere katılan casus yazılımcılara uygulacak ceza oranları ne olmalı?
 16. Hologram Güvenlik görevlilerine yapılan hakaret suç sayılsın mı sayılmasın mı?
 17. vesaire vesaire. Bu sorun ve soruları 100 e çıkarabilirim.

Sonuç:

Gelecekte, her yönde korkunç bir rekabet insanları beklemekte. Bu müstakbel rekabet yeni yetmelerin GERÇEK BİR KABUSU durumundadır. Gençler sakın şunu unutmasın. Bu gün kamu sektöründe işe girmek ne kadar zorsa, 10 yıl sonra özel sektörde de işe girmek en az kamu kadar zor olacak. Bir çok orta ölçekli özel sektör kuruluşu bile personel alımlarını özelleştirilmiş merkezi sınav sistemiyle yapacaktır.

Bu on yıl boyunca, şaşkınlık avam tabiriyle şaşkolozluk dönemindeyiz bütün bir insanlık olarak. Çünkü bu on yıl, dijital hayat ile organik hayat kim ne derse desin birbiriyle mutlak bir ayrım içinde. Ancak, 2025 yılından itibaren dijital dünya ile organik dünya öylesi birbirinin içine girecek ve bütünleşecek ki, gerçek şaşkınlık  dönemi (psikozu) 2025 yılında olacaktır. Zira bu dönemde, homosapinece’in cybersapience’e dönüşmeye başladığı ilk hareketlenmeler gerçekleşecektir. Bütün bir insanlık, mekanik ile mekatronik arasında siber görünümlü adroid haline gelecektir.

Gelecek kötü mü?

Tabloyu sevmediyseniz, hemen ölün. Ya da otoban kenarına geçim yola atlayın. Herhagi bir aracın önüne atlamayın ama. En azından Mercedes’in son modellerini bekleyin. Ölümünüz bile kaliteli olsun babından.

Sağlıcakla ve esenlikle kalınız efendim.

Not:
www.sinematur.com, www.ahmetfidan.com, www.ahmetfidan.com, ile, Kuzey, Gazete Gerçek, vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,