Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

 

Sınav Bekleyenler İçin Zaman Geçirme Klavuzu

Sınav Bekleyenler İçin Zaman Geçirme Klavuzu

Geçen OSYM nin düzenlediği sınavda salon başkanlığı yaptığım esnada pencereden bakarken, sınavdakileri bekleyenlerin ortak hal ve davranışlarını gözlemledim ve aşağıdaki klavuzu hazırladım. Bu yazıyı okuyan
ve bundan sonraki sınavlarda yakınlarını bekleyenler için model olsun diye.)))

ÖSYM Sınavlarında Öğrenci Bekleyen Yakınlar İçin Bekleme Klavuzu

Bu Klavuz, öğrenci bekleyen arabası olan şahsiyetler için hazırlanmıştır.

Klavuzda yer alan karakterlerden anneler, babalar kız ve erkek arkadaşlar yalnız olarak düşünülmüştür. Sadce anne karakteri için eşiyle beraber olma ihtimali gözönüne alınmıştır.

Bu karakterlere ilişkin davranışlar, tamamıyla ampirik ve subjektiftir. Bilimsel araştırma değildir. Genellemelerdeki yanılma payı yurdum insanının engin çeşitlilğinden kaynaklanmaktadır. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , ,

Şubat 10th, 2010 | in Eğitim, Siyaset/Politika, Toplum | 7 tane yorum

Katsayı Ödül Olmalı, Ceza Değil!

Eğitim sisteminin, sınav sisteminin, ölçme ve değerlendirme sisteminin, yerleştirme sisteminin zırp pırt değiştirilmesi bu sistemlerin kurbanı olan gençler üzerinde ne büyük etki ortaya çıkardığını bu gün için görebilmemiz mümkün değildir. Zira takdir edersiniz ki, kaza veya yaralanma anında acının veya tahribatın kazanın sıcaklığı ile çok az hissedildiği bir gerçektir. Sınav sistemindeki bu tür değişiklikler gençlerin eğitime olan angajmanlarını bozmakta, devlet otoritesine olan güven ve bağlılığı zedelemektedir.

Hukukun genel ilkeleri olduğu gibi devlet yönetiminin de genel ilkeleri vardır. Bu ilkelerin en önemlisi de, devletin yönetim ve yürütüm kademelerinde yer alan (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Aralık 18th, 2009 | in Bilim & Teknoloji, Eğitim, Ekonomi, Toplum, Yaşam | 7 tane yorum

Dersaneler Kapatılsın, Okullar Özelleştirilsin!!!

Eğitim sistemimizin sınava endeksli acınacak hali ancak ve ancak, bütün okulların özelleştirilmesi, dersanelerin kapatılması (yani okula dönüştürülmesi) iki basamak sınav sisteminin birkaç oturumlu tek basamağa dönüştürülmesi gerekmektedir.

 

Okullarda başarı değerleme yöntemi olarak ta test yönteminin bir an önce terk edilip, proje benzeri başkaca ölçme yöntemlerine dönüştürülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, gelecek 50 yılın insanlarının robotlaşmaması mümkün değil. Hoş şu andan itibaren (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Katsayıyı Anladık ta İki Basamak ta Ne?

Katsayı Sistemi ve Yüksek Öğretime Seçme ve Yerleştirme Sisteminde İki Basamaklı Sınav Uygulamasına Dair:

 

Başarıda ceza sistemi modern (işletme) yönetim sisteminde çok gerilerde kalmış uygulamalarıdır. Aslında orta çağdan bu yana, başarıyı teşvik yerine ödülün daha iyi sonuç verdiği bilinse de, yöneticiler çoğu zaman kolaya kaçarak cezalandırma sistemini tercih (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Doçentlik Sınavını Üniversitelerin Yapması Üzerine Derkenar

Doçentlik sınavlarını artık üniversiteler kendileri yapacakmış. Pehh!

Üst düzey bürokrasinin ve yine üst düzey bürokrat kadronun ve de bunları mengenesinde tutmak isteyen siyasal iradenin mantığını algılayamadığımı itiraf edeyim. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , ,

Nisan 15th, 2009 | in Eğitim, Fütüroloji, Psikoloji, Toplum, Yaşam | 1 yorum

Toplumsal meşgale ülke yönetimlerinin en çok önem verdiği konudur. Toplumsal meşgale iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi kalıcı rutin meşgaleler, diğeri de güncel, değişebilen meşgaleler. Bir iktidar, kalıcı meşgaleler ile güncel meşgaleleri uyumlu bir şekilde ülke nüfusu üzerine uyguladıysa, güruh tipli, sürü halindeki ülke vatandaşları (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , ,

Mart 7th, 2009 | in Eğitim, İş yaşamı, Toplum | Yorum Yapin

Şimdiye kadar hep klasik madde bazlı sınav sorusu sorulurdu. Onyıllardır öğretmenlerimizden, hocalarımızdan bunu gördük. Ben, sanalın da etkisiyle sınav sistemini ve sınav sorularını biraz daha interaktif metine çevirerek değiştirdim. Bu konuda yer yer en başta mizah yazarı olmamın etkisi görülse de bu mizahi unsuru akademik (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

EĞİTİM – ÖĞRETİM ve SINAVLARIN ÖLÜMÜ

Geçen hafta sonundan itibaren en azından Pazar günlerini Hafif konulara ayıracağım diye söz vermiştim. Üzülerek söyleyeyim ki bu hafta sonu sizlere böyle rahat bir yazı sunamayacağım.

Daha önceki yazılarımda hatırlarsanız cybersapience insan topluluğunda ya da bilgi ötesi toplumda sendikaları öldürmüş, kitabı öldürmüş, kağıdı öldürmüş, demokrasiyi öldürmüş interneti bile komaya sokmuştuk. Bu yazımla da eğitim ve öğretimin ölümünden bahsedeceğim kısaca. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,