Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

Bu Günün Anti Küreselcileri, Yarının Anti Evrenselcileri

Bu Günün Anti Küreselcileri, Yarının Anti Evrenselcileri mi?

 

İnsanoğlu çoğunlukla görmediğinin bilmediğinin uzağında olanın düşmanı olur. Bu düşmanlık, iki yöntemle kaybolur. İlk olarak, gezip görüp farklı tür ırk ve özelliklerde varlıkları veya insanları tanıyarak, ikinci olarak ta okuyarak.

İMF nin İstanbulda yapılan toplantısı nedeniyle Taksim’de gerçekleşen olayların çıkış nedeni, acaba küreselleşme düşmanlığı mı İMF düşmanlığı mı bunu başta çok iyi ayırmak gerekir. Zira gösteriler İMF nin perde arkasındaki köleleştirme ve sömürme idealini protesto amacıyla yapılmışsa bu gösterilere tatbikatta olmasa da teorik olarak destekçi oluruz. Çünkü sistem, dünya üzerindeki ülkeleri ve de bu ülkelerdeki nüfusu gittikçe daha da fakirleştirmekte ve modern anlamda köleleştirmektedir. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Eylül 24th, 2009 | in Dünya, Toplum | Yorum Yapin

2010"lu Yıların Birleş(em)miş Mileleri

Birleşmiş Milletler hangi konuda birleşmişler acaba. 1950 lerden 1980 li yıllara kadar fevkalade önemli bir etkisi olan Birleşmiş Milletler (BM) / United Nations (UN), doğu blokunun yıkılmasıyla birlikte, Birleşik Devletlerin uydusu, arka bahçesi haline gelmiş, gittikçe kadükleşmiştir. Amerika’nın BM ye her dayattığı küresel konu, BM yi bir derece daha hadım etmiştir.

Bu gün için Avrupa Topluluğu ve Kuzey Atlantik Paktı’nın çoğunlukla ekonomik çıkar çatışmaları arasında sıkışmış örgüt Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve Türkiye’nin etkili ve güçlü muhalif desteğine ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak, Türkiye’nin de örgütte veto hakkı kazanması ülkemiz için öncelikli olmalıdır. (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Bazı meslektaşlarım yazılarını yazarlar sonra ben bu yazıma en nasıl bir başlık koyayım diye düşünürler. Çoğu zaman yazıyı yazmaktan daha zordur başlık koyması derler. Bende durum tam tersi. Yazıyı yazarım ama daha yazımı kaleme alırken, bir sürü yazı başlığı gelir aklıma. Hangisini koyacağım diye seçim yapmakta zorlanırım. Hani bir söz var ya, (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,