Bilgi Ötesi Toplumun Dayanılmaz Rutinleri: “Call Center”

Üst ve alt başlıklara odaklandırdığım olguların her ikisi de son derece zor, bıktırıcı, rutin ve kişiliksizleştirici kavramlardır malesef.

Dün pamuk tarlalarında minik minik beyaz pamukların hasada durmuş bitkinin uçlarından bir hışımla yolaklamaktaydı ırgatlar.  Onca sıcağın altında, onlarca belki de yüzlerce dekar arazinin uçsuz bucaksızlığının ortasında ümitsiz, ümitsiz olduğu kadar çaresizlik içinde kaderin ağır çizgilerine demir atmış kabullenişleriyle çalışmaktaydılar. Şüphesiz, güneşin altında zevkle yapılan tek şey, kana kana içilen bir çanak suydu.

Dün yine dokuma tezgahlarında makinelerin uğultulu sesi arasında birbirlerinin yüzünü bile gözmeye zamanı olmayan adına sanayi işçileri dediğimiz kişiler neredeyse onsekiz saatlere kadar varan ağır mesailerin altında sadece ve sadece yatmak için evlerine gitmekteydi.

Bu gün aynalı cam plazaların içlerine gizlenmiş alabildiğine geniş uçsuz bucaksız ofislerinde adına “call center” dedikleri, masalarına yapışmış, yüzüne bitişmiş kulaklıklarıyla,  itaatkar, itaatkar oldukları kadar formel müşteri temsilcileri yine uğuldayan boğucu atmosferlerinde her birisinin binbir derdi olan müşterileriyle cebelleşmekte.

Kronikleşmiş mesailerinde yok olmaya yüz tutmuş özel hayatlarının ne kadarını kurtarabileceklerinin derdindeler. Çoğu zaman da özel hayatlarını kaybetmiş olmanın farkedilmezliği içinde öylesine sessiz öylesine pasifleşmiş hayatlarını yaşadıklarını zannetmekteler.

Aralarında en fazla bir yüzyıl olan dünün tarım ve sanayi işçileri, topraktan çıkmış fabrika sahanlıklarına yerleşmiş, fabrika sahanlıklarından çıkmış, onlarca katlı camdan gökdelenlere yerleşmiş ama, kişilik ile iş ilişkisi bakımından emek ve değer bakımından, rutinlik, kölelik ve de en önemlisi sömürü değişen dünyanın değişmeyen olgusu olarak devam etmekte.

Bu gün ekonomik göstergelere baktığımızda ülkelerin sektörel dağılımında hizmetler sektörünün payındaki büyümeyi gördükçe belki de mutlu olmaktayız. Ama tarım sektöründen sanayi sektörüne, sanayiden hizmetler sektörüne kayma olmuş fakat, yer değşimiş, meslek adları değişmiş sektör değişmiş, edilgenleşmiş homosapienslerin sömürüsü değişmemiştir.

Dünün ilkel ırgatları ile bu günün eli yüzü düzgün pasparlak makyajlı jöleli prezentabl müşteri temsilcileri arasında ben çok ta fazla bir fark göremiyorum. Siz görebiliyor musunuz?

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.netwww.timeturk.comwww.bilgievreni.comwww.haberanaliz.net www.siyasalforum.netwww.gunesgazetesi.net, www.kamudanhaber.com www.gercekgazete.web.tr, ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , , , ,