Yeni bir kavram ve yeni bir olgu “sanal dedektiflik”

Gerçi büroları, ajansları, seminerleri tek tük verilmeye başlandı ama bu hizmetin ETİKLİK (ahlakilik) boyutu nicedir diye düşündüm bu günlerde. Sesli (yazılı) düşünmeye devam edecek olursak:

Hani silahın çıtkığı, mertliğin bozulduğu, plastiğin boğduğu, duyguların hormonlaştırdığı SLİKON ALIŞIMLI dünyamızda güvenliğimizin sınırlarının tırtıklanması, hatta hatta elimizin altındaki bilgisayar ve cep telefonlarının taaa, böğrüne kadar hunhar ve hain yaratıkların girmesi beni ciddi ciddi kaygılandırmakta.

Şimdi okurlarımdan bazıları der, yarası olan gocunsun. Pek tabi ki haklısınız. Ama dedektiflik olgusuna bu kadar da geniş çerçeveli kapsamlı bakmak, kişilerin iletişim veya haberleşme özgürlüğünü, HATTA HATTA ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ nasıl darmaduman edeceğini takdir edersiniz. Konut dokunulmazlığı bilirsiniz anayasal bir haktır. Eee, iletişim dokunulmazlığı anayasal bir hak değil ama bu anayasaya ivedilikle (öncelikle) girmek zorundadır.

Kötü niyetli kişiler konut dokunulmazlığı kastı veya engeli karşısında bir nevi “bas geriiii” ifadesiyle karşılaşmakta ama sanal varlıklarımıza karşı sanal dedektiflere nasıl “bas geriiii” dedirteceğiz.  Çünkü dedektifliğin bir ucu özel hayata tam olarak giremezken ve yasa dışı yöntemlere fazlaca giremezken, sanal dedektifliğin bir ucu “hacker” ler (internet saldırganları) ile kesişmekte. Yani sanal dedektifler hackerlerle ortaklaşa hareket edebilmektedir. Bu konuda dünya ülkelerinin ulaştırma bakanlıkları veya teknoloji bakanlıkları acil önlem almalıdırlar.

Bu konuda internet yayıncıları derneği veya birliği veya internet yayıncıları platformu oluşturulup acil önlem almak gerek. Aksi durumda bu hukuksal boşluk nice masum kişilerin canını yakacaktır.

Bu konuya daha ayrıntılı olarak yarın devam edelim. Şimdiden konunun ilgilenenlerinin kulağına su kaçırmış olalım. Kimse bu konuya eğilmese bile en azından bu konuda misyon birliği için bir platform oluşturmak gereğini düşünerek önemle eğilmek istiyorum. Şimdiden internet yayıncıları ile iş birliği çağrımı başlatmış olalım.

Esenlik dileklerimizle.

Etiketler: , , ,