Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

Mart 10th, 2010 | in Psikoloji, Toplum, Yaşam | 7 tane yorum

Yurdumun İsanlarından

Yurdumun insanları aynaya bakmayı sevdiği gibi, kendini aynada düzgün görmeyi de sever. Özümde eğri büğrü olduğunu görmek bile istemez. Kendi ciciliği zaten baştan örnek modeldir zaten. Gözünün önünde her beliren kişiyi, her vuku bulan olayı sinestezik saplantılarıyla algılar veya değerlendirir.

Öyle yazdık geçtik gibi vurkaç taktiği de yapmak istemiyorum. Sinestezik kesitleri veya bir ölçüde saplantıları ortaya koymak için öncelikle sinestiziyi tanımlamak gerek. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Mart 14th, 2009 | in Hikayeler, Kent/Şehir, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

“Tırnak İçindeki Hayatlarımızın” dışındaki İç Sesi

Bakarsınız şöyle bir yüksekten çatılara. İster Çamlıca’dan, İster Atakule’den İsterse İzmir’in Varyan’ından. Buralardan bakınca hani biraz gönül okşar çatılar. Ya deniz görürsünüz, ya o yüksekliğin içinize doldurduğu gıcıkatıcı coşkusuyla toz pembe bakarsınız ister istemez.

Köy evleri veya iki üç katlı yarı ahşap evlerin çatıları olurdu eskilerde. derûni (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Bu gün gerek Bayındırlık Bakanlığı, gerekse TOKİ kentsel dönüşüm alanları adı altında çevre düzeni ve nazım imar planlarında “bölgeleme (zonning) yapmışlardır.

Bölgeleme, her türde planlamalarda özellikle de 1/1000 in üzerindeki çevre düzeni planlamasında en önemli konuların (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Şubat 9th, 2009 | in Kent/Şehir, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Dünyada sanayileşmeyle birlikte gelişen kentleşme eğilimi, Türkiye’ye 1960 lı yıllardan itibaren hissedilir olarak yansımıştı. 1960 lı yıllardan itibaren ağırlığını hissetiren bu süreç ivmesini 1980 li yıllarda artırarak devam ettirmiş ve bu günlere kadar gelinmiştir. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,