Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

 

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN’ın Sözleri Başörtüsünde Psikolojik Dönüm Noktası

YÖK Başkanı Özcan’ın “Başını örtmeyenlere karşı mahalle baskısı olmayacak, kefili olabilirim” şeklindeki demeci, dikkatle incelendiğinde bu sözün son 25 yıldan beri (çeyrek yüzyıldan beri) bu konuda gelinen noktanın dönüm noktası olduğunu satır arasından okuyabilmekteyiz.

Bu bir fay hattıdır ve bu fay hattını  iki açıdan ele alabiliriz.

1. Durum:

Son çeyrek yüzyıldır bakıldığında bu günkü içinde bulunulan durum, şimdiye kadar hiç yakalanmamış bir toplumsal mutabakatın yakalanmasıdır. Bu sağduyu süreci aslında zarardan kardır. Yani dile kolay çeyrek asırlık (son 25 yıllık) zaman diliminde  kaybedilen zararın sona ermesidir. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , ,

Ön Not: Konunun önemi nedeniyle bu yazımı Yazarport ile paylaşıyorum.

TÜRKİYE’DE ve DÜNYADA TÜRBANLI SAYISI ve BAŞÖRTÜLÜ SAYISININ GELİŞİMİ ÜZERİNE YAPILAN ARAŞTIRMALAR ÜZERİNE TOPLUMBİLİMSEL BİR İNCELEME
Gazete veya medya diliyle ifade etmek gerekirse, “türbanlı ve başörtülü sayısı” olarak koyduğum yazımın asıl akademik dil ile ifadesi alt başlığımdır. Yani bu yazının başlığı asıl olarak, “Türkiye’de ve Dünyada Türbanlı ve Başörtülü Sayısının Gelişimi Üzerine Bir İnceleme” dir. Olayları değerlendirirken doğal olarak gözlemleyip, objektif veya nesnel olarak değerlendirmek zorundayız. Bu konuda ortaya konulan istatistikleri de iyi okumak gerek. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Haziran 15th, 2008 | in Kültür ve Sanat, Siyaset/Politika, Toplum, Yaşam | 1 yorum

Uzun lafa hiç gerek yok. Başörtülü sayısı gittikçe artıyormuş, anketler araştırmalar böyle gösteriyormuş. Külliyen yalan! Bunun için anketi manketi bırakın sadece kendi canlı gözlerinizle sokağa bakın. Sonucu kendiniz rahatlıkla çıkarırsınız.

Ben alt paragrafta anlattığım görüntüyü o kadar gördüm ki, bu görüntüleri izledikçe bir ölçüde üzüldüm. Bir ölçüde hayıflandım. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,