Uzun lafa hiç gerek yok. Başörtülü sayısı gittikçe artıyormuş, anketler araştırmalar böyle gösteriyormuş. Külliyen yalan! Bunun için anketi manketi bırakın sadece kendi canlı gözlerinizle sokağa bakın. Sonucu kendiniz rahatlıkla çıkarırsınız.

Ben alt paragrafta anlattığım görüntüyü o kadar gördüm ki, bu görüntüleri izledikçe bir ölçüde üzüldüm. Bir ölçüde hayıflandım.

1990 lı yıllar, Anneanne, anne ve kızı yan yana yürüyorlar. Anneanne çarşaflı, anne normal ölçüde türbanlı veya başörtülü, yanlarındaki on sekiz yaşındaki kızları da mini etekli olarak yürüyorlardı.

2005 li yıllar, Anne anne normal başörtülü, anne açık normal, kız mini etekli. Burada kişiler, yerleşim yeri yıl itibarıyla farlılık görülse bile VAR OLAN GERÇEK BİR EĞİLİM VAR Kİ O DA JENERASYON AŞĞI İNDİKÇE, KAPALILARIN SAYISI AZALMAKTA.

Son yıllara doğru milliyetçi değerlerin de arttığı söylenmekte. Bu da büyük bir yanılgıdır. Küreselleşme ulaşım ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi neticesinde ulusalcılık değil küreselcilik gelişmektedir. Evrensel değerler, zevkler, tüketim ögeleri, müzikler, filmler, moda tasarımları herkesi kapsamakta ve İSTER KABUL EDİN İSTER ETMEYİN DÜNYA İNSANI KAVRAMI GİTTİKÇE DAHA DA BELİRGİN BİR HAL ALMAKTADIR.

Şunu da ihmal etmemek gerek. Başörtülü sayısı gittikçe azalırken, dini duygularda ve dine bağlılıkta görünüşte ciddi bir artış gözlense bile, özde ve uygulamada dini duygular gittikçe zayıflamaktadır. Bu gelişme ve ivmeleri ister kabul edilsin ister edilmesin bir tespittir. Toplumun fotoğrafını yordamlama usulü ortaya koymaktır. Bu verileri gerçek önyargısız / kurgulanmamış anketlerle araştırmak gerek.

Örneğin, hane halkı içindeki başörtülü kişileri Türkiye?nin en az on farklı ilinden araştırarak son otuz senelik periyotla sorgulanabilir. Son onbeş yirmi yıl masaya yatırıldığında hane halkı içinde başörtüsü kullananların sayısının hızla azaldığı ortaya çıkacaktır.

Benzeri bir araştırmayı da Diyanet İşleri Başkanlığı yapmalıdır. Son yirmi yıl içinde camilerin ortalama cemaat sayılarındaki, yaş oranlarındaki, takkeli namaz kılanlardaki değişimi araştırabilirler. Bunu özellikle belirttim ki, camilerde takkeli olarak namaz kılanları sayılarında bile azalma gözlemledim.

Bu gün Pazar olmasına rağmen yaşam kategorisindeki bir konuya biraz siyaset bulaştırarak işledim. Dün çok ağır hasta olduğumdan yerimden kalkamadım. Bu gün de yazımı yatağımdan yazabildim. Bu günkü yazımı cumartesi yazılmış olarak değerlendirmenizi istirham ederim. Esenlik dileklerimle.

Aydınlık yarınlar dileğiyle.

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar https://www.yazarport.com , https://www.gunesgazetesi.net https://www.kamudanhaber.com https://www.bilgievreni.com , https://www.siyasalforum.net https://www.gercekgazete.web.tr www.radyobrt.net ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

 

Etiketler: , , , , ,