Geçenlerde “Oğlakları Koruyun” başlıklı bir yazı yazmıştım. Orada Oğlakların cici’liği ve saftirikliğine ilişkin bir sürü lakırdı etmiştim. Ama o yazımda başka burçlardan bahsetmemiştim. Takıntı yaptığım birkaç burç daha var. Onları da zamanı gelince ele almayı düşünüyorum. Örneğin, kaprisli akrepler ile, ukala arslanlar, alık balıklarla geçimsiz koçlar ve de başlı başına çeşit ve egzotik ikizler için her geçen gün parmaklarımın ucundaki tuşlara vuracak harf biriktirmekteyim. Neyse kısa yoldan konumuza dönelim ve başlığımızı usturuplu hale getirip başlayalım.

Egoist Boğalar ile Saftirik Oğlakların Yönetim Anlayışları:

Bilirsiniz, boğa burcu ukala, kendini beğenmiş, kendinden başkasını neredeyse hiç görmeyen, görmek istemeyen, her şeyin ya emrinde ya da kendinde olmasını isteyen bir karakteri vardır. (Şimdi boğa burcundan olup ta yok mu bu kişilerin cici yanları hiç demeye başlamışlardır bile) Varsın bu beklentilere girsinler. Ama malesef bu kişilere okutacak çok ta fazla bir kelimem yok.

Cahit Sıtkı’nın “yaş otuzbeş…” şiirinden hareketle orta yaşımızı geçmiş biri olarak vedahi en azından ülkemizin dört bölgesinde yaşamış, altı bölgesini gezmiş binlerce insan tanımış biri olarak hiç karşıma öyle pek te cicileyeceğim bir boğa (burcu) çıkmadı. Bu nedenle maruzatımı baştan yapmış olayım.

Önce Boğalardan başlamak istiyorum. Hatırları kalmasın. Bu boğalar ki, hayat boyu egoistlik, kıskançlık, kibir ve ben merkezci duygular içindedirler. Ne var ki bu kişilerin yönetimindeki kurumlar daha kuralcı, dışa kapalı, radikal kararlar alabilen ama büyüyen kurumlardır. Şirketteki veya kurumdaki antidemokratik uygulamalar başarılı bir şekilde gizlenip çok rahatlıkla yok edilebilmektedir.

Buna karşın Oğlakların yönetimindeki şirketler veya kurumlar ise son derece keyifli çalışılan kurumlardır. Bu şirketlerde veya kurumlarda çalışmak ta müşteri olmak ta başlı başına büyük bir zevktir. Oğlakların liderliğindeki şirketler müşterilerine karşı son derece bonkör, personeline karşı eli açık, sosyal haklar konusunda ve sosyal faaliyetler konusunda son derece geniş politik tercihleri olur.

Oğlakların yönetimindeki şirketlerin büyük çoğunluğunda müşteri şikayet kutuları, öneri formları sistematize edilmiştir. Yer yer müşterilerin bile yönetime alınmak istendiği olabilmektedir. Personeline karşı ise, son derece demokrat ve katılımcı bir yönetimin olduğu bu şirket veya kuruluşların başında erkek bir oğlak var ise, kurum açık ve esnek politikalara rağmen rahatlıkla gelişir ve büyürken, bayan oğlakların olduğu şirketlerde bu ihtimal biraz düşüktür. Ama yine de katılımcı ve demokratik te olsa, her iki oğlak cinsiyetin yönetimindeki kuruluş veya şirketlerde bu açıklık politikasının kurallara bağlandığını söylemek gerek.

Başlıkta kullandığım “saftirik” kelimesi aslında oğlakların tertemiz paylaşım duygularının kaba tabirle ifadesidir. Bu kelimenin kurumsal olarak ifadesi, “bol keseden dağıtan şirketler” olarak ifade edilebilir.

Sevgili oğlak ve boğalar. Bu yazdıklarımın ne kadarına katılıyorsunuz bilmiyorum ama, hiç birine katılmıyorsanız, bilin ki, siz ya gerçek bir boğa veya oğlak değilsinizdir veya yükseleniniz mutlaka dominant karakterli olarak başka bir burçtur. Hah tam bana göre diyorsanız eğer, övgülerinizi düşmanlarımıza yapın ve çatlasınlar. Hayati derecede hatalı cümlelerim veya tespitlerim varsa kimseye çaktırmadan bana e posta ile bildirebilirsiniz. Ne olur beni aleme madara etmeyin.)) E postamı buraya yazmaya gerek yok. Kişisel web sitemin iletişim menüsünde bulunmaktadır.

Pazar pazar daha fazla saçmalamadan yazımı bitireyim, siz de pazar kahvenizi için. Kalın sağlıcakla.

Kahveleriniz 80 yıllık hatırlı eleştirileriniz yumuşak satırlı olsun lütfenn.

Etiketler: , , , , ,