Mernis numarası Türkiye’de her Türk vatandaşının sahip olduğu bir numaradır. Demirbaş numarası veya vatandaşlık numarası da denmektedir. Bu numara insanlarımızı koyuna çevirdiğinden ben genelde bu numarayı (nükte babından) MERİNOS NUMARASI olarak adlandırmaktayım.

Dünyanın önde gelen iletişim ustası televizyon programlarının halk kitleleri karşısında ayna görevini ne kadar başarılı yaparlarsa reyting’leri o kadar yüksek olur der. Hatta bu zatın “ayna teorisi” diye bir kuramı da vardır.

Bu kuram çerçevesinde şimdi yerli aynalı sazanlarımızı irdelemeye çalışalım.

– Aynalı sazan balığı yumuşak iklimleri sever. Kendisine tutulan aynaların karşısından ayrılamaz, zevkle ve itina ile bu aynanın şeklini alıverir. Televizyon dizilerini, reklamları, magazin ve paparazzi programlarını büyük bir konsantrasyon içinde temaşa eder, bu temaşadaki örnek kişileri ve olayları ayniyle tatbik eder.

– Aynalı sazan balığı yumuşak muhalefeti sever, sert muhalefetten nefret eder. Sert muhalefetlere karşı kurulu ve egemen düzenin yanında yerini alarak pasif muhalefet görevini yapar.

-Aynalı sazan balığı, işyeri, ev ve televizyon üçgeninde hayatını kendisine ve başkalarına çaktırmadan devam ettirir. Canlıların homosapiens türünden olan aynalı sazan, canını dinişe takarak neslinin devamını sağlamaya çalışır.

Yavrularını devlet himayesinde büyütür. Aşırı palazlanan yavrular devlet çiftliğini sömürmeye başlar.
Aynalı sazan balığı, her türlü toplumsal ve ekonomik kararların alınmasında üslenmiş olduğu figüran rolünü bihakkın yerine getirir. Toplumsal kargaşalarda, kavgalarda ve trafik kazalarında seyirci rolünü en güzel bir şekilde yerine getirir.

Seçim dönemlerinde önde olanın yolundan giderek güçlünün yanındaki figüranlık rolünü güruh olarak yerine getirir ve perçinler.

– Aynalı sazan, toplumsal aksaklık, yanlışlık ve yönetim bozukluklarına karşı son derece uyumludur. En küçük bilinçli harekete bile hiç başını derde sokmadan çekilme ve ses çıkarmama eylemiyle karşılık verir.

– Aynalı sazan, konser ve futbol maçları esnasında hayatının en canlı aktivitelerini gösterir. Hak aramaktansa hep Hakkısını aramayı yeğ tutar. Ol sazanlar ki, cennet gibi bir vatandadırlar ve asla o vatanın kıymetinin farkında olmazlar.

Ey bu günümüzü sağlayan Yüce Türk Sazanları, Varlığınız malvarlığımıza armağan olsun.
(Aynalı sazanların politik-acısı)
devam edecek…..

Not 1: Bu yazı ilk kez 12.07.2000 tarihinde güneş gazetesinde yayınlanmıştır.

Etiketler: , , , ,