Mafya Olgusuna Giriş

Her olay veya olgunun ekonomik bir açıklaması olduğu gibi, bazıları da her olay veya olguyu salt ve saf olarak ekonomik açıdan görür veya düşünür. Bu kişilerin mesleklerine ve cinsiyetine göre değişmektedir.

Kentsel rantın (gelirin) en belirgin veya yoğun olarak ortaya çıktığı alanlar malum olduğu üzere bellidir. Bunları şöyle listeleyebiliriz.

1. Gayrımankul rantı paylaşımı (Mekanların hava paraları ve haraçları)
2. Otopark rantı paylaşımı (Kentsel mekanların en belirgin sabit gelirleri)
3. Eğlence ve kumarhane gelirleri paylaşımı
4. Hallerde Kabzımallık Gelirleri bölüşümü
5. Kamu kurumlarının temizlik işleri ihalesi paylaşımı
6. Kamu kurumlarının ve özel sektör kuruluşlarının güvenlik hizmetleri alımları
7. Yazılı ve görsel medyada reklam gelirlerinin paylaşımı.

İşte bu maddeler kentsel rant alanlarını oluşmakta ve bu rantın paylaşımında gözle görülür ve çok büyük ölçüde de gözle görülmez duyulmaz pazarlık ve hesaplaşmalar yaşanmaktadır.

İnsanoğlunda kısa yoldan para kazanma hırsı olduğu sürece bu olgu devam edecektir.

Son zamanların en belirgin konusu olan gıda spekülasyonculuğu örneğin tam bir rant paylaşımıdır. Bu konuda yer yer inanılmaz mantık dışı olaylar gerçekleşmektedir. Kayıt dışı ekonomi, mafya tarzı örgütlenmelerle serbest piyasa ekonomisinin en büyük düşmanlarından biridir.

5 ve 6. sırada yer verdiğimiz kamu kurumlarındaki ve özel sektör kuruluşlarındaki hizmet ihaleleri ise, son zamanların küçülen kamu kesiminin çıkış yolu olarak gösterilmiş ve taşeron personel çalıştırarak asgari ücretin yaygınlaştırılması sağlanmış, bu tür iş ilişkilerinde fazla kazanamayan personel de kurumlarındaki metazorik ve/veya dayatmacı esrar perdeli uygulamalara karşı oldukça ketum olmaktadırlar. Bu konuda zaten çalışanların tercih yapma hakkı da yoktur maalesef.

Bu sahada binlerce gencimiz mafyanın içine girmekte. Mafyada çek tahsili yapmakta, ama sistemden çıkınca tahsiline göre işe girememektedir.

Mutlu yarınlar dileklerimle.

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar https://www.yazarport.com, https://www.gunesgazetesi.net https://www.bilgiagi.net https://www.bilgievreni.com, https://www.siyasalforum.net https://www.gercekgazete.web.tr ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , ,