Gelin bu yazıma önce sondan başlayın. Kelimeye aşina olmayan zaten yazıyı okumaya mecburen yazının sonundan başlayacak. Neymiş bu "permalink" diye yazı sözlüğü kısmına bakacak.:))

İnternet kendi sisteminde her içeriğe bir permalink verir. Siz isteseniz de istemesiniz de beğenseniz de beğenmeseniz de bu permalink karşınıza çıkar. Tıpkı kaderin permalinklerinden kaçamayacağınız gibi. Ama Yüce Yaratıcı "kader"i yarattıysa bir de yanında "irade" denilen şeyi yaratmış. Yani kaderin yanında kula tercih yapma fırsatı vermiştir. İşte bunun gibi, hayatı bodoslama veya amele gibi yaşayanlar, Yüce Yaratıcı'nın kaderini de "ütülenmemiş iradeleriyle" heba edip giderler. Tıpkı  internet sisteminin kullanıcılara atamış olduğu permalinklere razı oldukları gibi.

Oysa ki internetin atamış olduğu permalinkler, yetkili kullanıcılar tarafından optimize edilebilir. Eniyi hale getirilebilir. Örneğin kimsenin anlamayacağı bir permalink yapısı düzeltilirse hem insanların anlayacağı hem google hazretlerinin rahatlıkla görebileceği bir hale getirilebilir. Örneğin bu yazımın permalinkini eğer daha önce optimize etmemiş olsaydım şu şekilde çıkacaktı:

https://www.bilgiagi.net/?p=5729-03072011postm9&php??=%.htm

Permalink ayarı ya da optimizasyonu yapıldıktan sonra yazının permalinki şu hale gelmiştir.

https://www.bilgiagi.net/03-07-2011/hayatinizin-permalink-ayarini-yalama-yaptirmayin/yasam-pazar-yazisi/57155/

Buradan da görebileceğiniz gibi, üstteki linke baktığınızda yazıyı tıklamadan ne olduğunu okuyamıyorsunuz veya anlayamıyorsunuz, oysa ki, alttaki linki tıklamadan dahi ne olduğunu anlayabiliyorsunuz. Örneğin bu linke tıklamadan bu yazının Bilgi Ağı gazetesinde üç Temmuzda "hayatınızın permalinki…." başlığı ile, yaşam ve pazar yazısı kategorisinde, elliyedibin yüzellibeşinci yazı olarak yayına girmiş olduğunu görebiliyorsunuz.

Gelelim hayatımızın permalinklerine. Hayatımızda da yukarıda da bahsettiğim gibi, yaşamın varsayılan ayarı olarak belli permalinkler yüce yaratıcı tarafından belirlenmiştir. Bunlar, anne-baba, kardeş, amca, hala, dayı, teyze vb. bizim istesek te değiştiremeyeceğimiz şeylerdir. Hayatta bıraktığımız etki derinleştikçe bu kişilerin üzerimizdeki ağırlığı azalırken, diğer kişilerin üzerimizdeki etkisi artamaya devam eder. Yani yaş ilerledikçe, iş ve sosyal hayat genişledikçe bizlerin hayatına başkaca linkler atılmaya başlanır. Baştaki linkler permalink iken sonraki linkleri istediğimiz gibi şekillendirebiliyoruz. Yani bizim için bizim faydamıza toplumun faydasına yeni link düzenlemesi yapabiliyoruz. Eş, çocuk, arkadaş, dost, ortak vb. Permalinklerde oynama veya değişiklik yapamasak bile, sonraki bağlantılarda sürekli doğru yanlış değişiklikler yapmamız durumunda kalıcı bağlantılarımız da yaşam penceremizi açmayabiliyor. Oysa ki, permalinklerin yanında düzenlenebilir linkleri özenle seçersek sürekli olarak link değiştirmek zorunda kalmayız. Link değiştirmek demek eski linklerin kırılması veya ölmesi demektir.

Başarılı ve sevilen sayılan insan olmak için permalinkleri yeni ama sürekli değiştirilmeyen linklerle desteklemek gerek. Link kırarak yeni linkler edinmek ise, içeriğinde çok değerli bilgiler olsa bile özde çok iyi insan olsak bile, tıklanmayan veya toplum indeksinde veya google indeksinde üst sıralara gelemeyen hayat sayfası veya insan oluruz. Bu nedenle kalıcı bağlantılar yeni bağlantılarla desteklenirken, eski bağlantıları yok ederek ya da kırarak yola devam edilmesi, yaşam linkinin yalama yapmasına neden olacaktır. Yalama olmuş bir yaşamda ise, ne kişinin kendisi için ne de toplum için bir katma değer ortaya çıkmayacaktır.

Açık ve anlaşılır bir permalink ile (kalıcı bağlantı ile) hayat veya kader bizlere sürekli olarak en iyi sonuçlar çıkaracaktır. Aksi takdirde google ın "seo" sundan düşeceğimiz gibi, toplumun seosundan da düşeriz. Bu nedenle hem internette hem hayatta başarılı olabilmek için "istikrar" en önemli, özenli ve/veya geçerli olgudur.

Hayatınızdaki bağlantıların hayırlı olması ve sizlere sürekli katma değerler sunması, Pazarınızın kahve tadında olması dileğiyle sağlıcakla kalınız efendim.

Yazı Sözlüğü:

Permalink: Sözcük anlamı, kalıcı bağlantı demektir. Açılımı, permanent link, (ing. kalıcı bağlantı)

Seo: Google'ın tüm internet siteleri arasında sayfaları tıklanma sayısı ve permalink ayarları vb. faktörlere göre planlanmış ve/veya otomatik olarak sıralamaya tabi tutmasıdır. Yani kısaca google'ın listelerindeki sıralamaya denir.

Not: Bu yazı, www.bilgiagi.netwww.bilgievreni.comwww.gazetecanik.com, www.kamudanhaber.comwww.siyasalforum.netwww.ahmetfidan.com ile, Halkın Sesi, Gazete Canik vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , ,