Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

 

Nisan 4th, 2017 | in Hukuk, Siyaset/Politika, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Cumhurbaşkanlığı Sisteminin Uygulanmasına İlişkin Zorunlu Gereklilikler

 

Başkanlık (Cumhurbaşkanlığı) Sisteminde Kuvvetler Ayrılığı ilkesi Kapsamında Egemenliğin Dağılımı ve  Demokratikliği Açısından Seçim Sistemlerinin önemi, Merkezi ve Yerel Yönetim Seçimlerinde Ön Seçimin Önemine İlişkin Birkaç Husus:

Türk yönetim tarihimiz boyunca geçerliliğini koruyan, “ulul emre itaat” deyimiyle siyasal hayatımızda bu güne kadar gelmiş toplumsal siyasal psikoz, gerek kadim Selçuklu gerekse Kadim Osmanlı devlet, hükümet ve bürokrasi geleneğinde yerini korumuştur. Son 950  yıldır tabanda (avamda) ve tavanda (havasta) yerleşik hale gelmiş bu psikoz yasama, yürütme yargı erklerinin kendi zamanına göre kendine (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kasım 3rd, 2015 | in Dünya, Siyaset/Politika, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Bir Kasım Milletvekili Genel Seçim Sonuçları Üzerine

Seçim Sonrası Siyaset, Miyaset, Demokrasi Estetiği ve Mimarisi, Demokrasi-Demografi ve Siyaset Mühendisliği Temelinde, Düz Mantık Kolaylığı…

Demokrasi estetiğini yazmıştım yıllar önce gazetelerde ve dergilerde sütun sütun. Bunu siyaset estetiği ile genişletmek gerek.

Ardından Siyaset mühendisliği demek lazım, seçim sistemlerini, demografik yapıyı, coğrafi yapıyı hasılı bütün çapraz baskıları ortaya koyarak.

Siyaset mühendisliği deyince bir kere, insanlar hemen hesap kitap korkusuyla kaçarlar. Kaçmayın.

Aslında siyaset mühendisliği düz mantığa dayanmakta. Tayyip Beyin yabanca basında başarısına gizem yüklediği manşetin kökenine indiğimizde, Kasımpaşa doğallığını, samimi görünümü, birebir ilişkiyi farkederiz.

Şimdi, Yeni Şafak Gazetesinde gözüme çarpan şu sorulara bir göz atalım: (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Nisan 14th, 2011 | in Dünya, Siyaset/Politika, Toplum | 1 yorum

 

 

Oligarşik Demokrasi Üzerine Kurulmuş Türkiye Birleşik Devletleri Üzerine Fantastik Kurgulama:

Bu başlığı aynıyla daha önce kullanmıştım. Ancak o yazım ile bu yazımın içeriği birbiriyle hayli farklıdır. O yazıyı yazdığımdan bu güne fikir bazında bir değişim yaşamadım lakin, Türk siyasal hayatı hayli süreçler geçirdi.

Bütün dünyanın yaşamakta olduğu küreselleşme sonucunda ideolojiler can çekişirken, demokrasinin vazgeçilmezi olarak tanımlanan siyasal partilerin de fikir ve sosyal politika bağlamında sonlarının yaklaşmakta olduğunu gözlemlemekteyiz. Dünya (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Şubat 19th, 2010 | in Hukuk, Siyaset/Politika, Toplum | 4 tane yorum

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Yargınındır!

Yargı sinir uçlarına dokunuldukça refleksini bildirileri yüksek sesle bağırarak ortaya koymakta. Siyasal yolla gereğini yaptıramayınca, yargı sistemi içindeki tümörlerin temizlenmesi işleminde duyduğu acının feryadıyla bütün bir ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemek istemektedir.

Yüksek yargı, tümörün bünyeden temizlenmesi sürecinde sabır ve metanetle ve de sağduyu ile takip etmek yerine siyasal iktidarı vakitsizce seçime gitmeye zorlamakta. İşin kötüsü, halihazırdaki iktidar da her yargı veya ordu müdahalesinde oylarımızı artırdık, artırmaktayız” öngörüsüne tapmış bir şekilde kendine gereksiz ve mesnetsiz aşırı güven duygusuyla önü görülmeyen bir maceraya girmeyi düşünmekte. (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,

Kasım 3rd, 2009 | in Hukuk, Siyaset/Politika | 3 tane yorum

Kuvvetler Ayrılığı mı Dediniz? Hangisi?

Demokratik parlamenter sistemlerinin en temel özelliği olan “kuvvetler ayrılığı” ilkesini 1923 lü yıllardan 2000 li yıllara kadar ağır aksak tanımlamamız mümkündü. Bu kronolojik aralıkta, yer yer sistem meclis hükümeti sistemine, oligarşiye, militarizme, yargı devletine, teknokrasiye meyil gösterse de, bu gün için, kuvvetler ayrılığının fil ayakları olan yasama yürütme ve yargı erkleri cumhuriyet sonrası klasik tanımlamasını oldukça aşmış çizgisinden oldukça şaşmış durumdadır.

Bu Günkü Kuvvetler Ayrılığının Determinantları:

1. Yasama: Silik olmasının yanında dominant parti başkanları sultasında inleyen ezik milletvekillerinden oluşan topluluk. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir çok farklı zaman ve yerde dile getirildiği/getirdiğim gibi, ideal tip demokrasi mantığına göre Türkiye’deki siyasal partilerin neredeyse tamamı sınıfta kalmaktadır. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Çoktandır bu konuyu irdelemek istiyordum.

Aslında bu konuyu irdelemeyi tamı tamına yirmi yıl öncesi düşünmüştüm. O zamanlarda yani 1990 lı yıllarda vakıfları, dernekleri, kooperatifleri, (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Nisan 3rd, 2009 | in Bilinçlenme, Toplum | Yorum Yapin

23 Mart 2009 tarihli gazetemizde “DTP Tek Başına İktidar Olunca” başlıklı yazımın başında bir alt başlık ortaya koymuştum. Bu alt başlığı bu yazıya girizgah yapmak istedim. Türk Siyasal Hayatında “Bölgesel Siyaset” Kavramına Doğru ” alt başlığında vurgulamak istediğim gibi, bu gün itibarıyla siyasal hayatımızda coğrafi anlamda siyasal kısırlaşma gittikçe kronikleşmektedir. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Mart 25th, 2009 | in Siyaset/Politika, Toplum | Yorum Yapin

Türk Siyasal Hayatında Yeni Trend: Dominant Partili Sürece Giriş

Dominant partilere dünya siyasetinde en çok Anglosakson toplumlarında rastlarız. Malumunuz gerek Birleşik Krallık (İngiltere), gerekse Birleşik Devletler (Amerika) (Demokrat Parti – Cumhuriyetçi Parti gibi) benzeri bir yapılanma içindedir. Bu tür siyasal yapılanma diğer çoğu Avrupa devletlerinde de vardır aslında. Diğer Avrupa ülkelerinde ise, bir çok siyasal yapıdaki pülüralist durum (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,

Şubat 11th, 2009 | in Psikoloji, Siyaset/Politika, Tarih, Toplum, Yaşam | 1 yorum

“Bir Bebeğin Doğuşu”

 

Bebek doğuyor!… Inga ınga, vıyak vıyak, Acep bu sabinin hali ne olacak?

Sabi mi!? Yok mu bu yavrunun adı anacak?

– Var tabi onu basına paşası sunacak. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,