Dünya Bilgisayar (internet) ve Cep Telefonu Kullanmama Günü

Çok önemli olayların belli günleri ve haftaları vardır bilirsiniz.
Bu günler ve haftalar o kadar çok olur ki bazen iki üç tane hafta ve/veya gün üst üste gelir. Eğer kamuda veya sivil toplum kuruluşunda temsil makamında bir göreviniz varsa, o gün sırf bu özel günler için sabahtan akşama kadar zaman harcarsınız, hatta bütün bir haftanızı bu günlerin kutlanması ve etkinlikleriyle geçirirsiniz.

Bu özel günlerden veya haftalardan bir çoğu ya tarihsel bir olayla, toplumsal dokuyla, kültürel bir olayla veya eğitim veya bilinçlenmeyle ilgilidir. Ancak bu gün ve haftaların hemen hemen tamamı aktif bir etkinliktir. Yani eylem yapılır. Pasif eylem olarak tek bir gün vardır, o da Dünya sigara içmeme günü. Bu günlerde çıkan yasalar ve etkinlikler ile toplumda sigara kullanım alanları gittikçe daraltılmıştır. İyi de olmaktadır.

Dünya Bilgisayar (internet) ve Cep Telefonu Kullanmama Günü:

Evet başlığımızı koydum. Bu konsepti (kavramı) da ilk defa Türk literatürüne sokmuş oldum bu yazımla. Evet bu yazımla önce Türk toplumuna sonra dünya toplumuna çağrıda bulunuyorum. Belirlenecek en uygun bir zaman diliminde “Dünya Bilgisayar (internet) ve Cep Telefonu Kullanmama Günü” ilan edilsin. Böylece pasif etkinlik te olsa, bir gün teknolojiden uzak gerçek duygularla yakınlarımıza zaman ayırmış oluruz.

Bu günün içeriğine özellikle Televizyonu koymadım. Çünkü yasaklar veya çağrılar öyle olmalıdır ki, uygulanabilsin. Televizyonu da işin içine katarsak bu pasif etkinlik gününün hiç uygulanamayacağı öngörüsü ortadadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,