CHP'nin Sigara Yasağı Teklifi Değerlendirilmelidir!

Hükumetin, bir taraftan kamu sağlığını koruyacağım derken, bir taraftan da mekan işletmecilerini zaten kronik hale gelmiş ekonomik krizin içine hapsetmesi katlanılabilir veya mazur gösterilebilir bir durum değildir. Öte yandan, bir çözümleme, mutlak surette en iyi çözümleme olmak zorundadır. Çözümleme ile, sigara kullanmayanların hak ve sağlığını korurken, sigarayı şu ya da bu nedenle kullananların kullanma özgürlüğünün (kullanmayanlara zarar vermeyecek düzenlemelere gidilmeksizin) engellenmesi veya yasaklanması düşünülemez.

4. Murat mantığıyla, sigarayı yasakladım oldu bitti mantığı hiç bir akıl ve izan sahibinin kabul edeceği çözüm değildir. Bir taraftan kapalı mekan işleticileri kış ayının ortasına geldikçe kan ağlamakta, bir taraftan da içi boşalan mekanları gören insanlar bu boş mekanlara girmek isetememektedir. Müşteri müşteriyi çeker mantığıyla bu esnaflar açısından gittikçe kötüye giden bir durumdur.

Sigara kullanan kişilere sigara kullanacakları kapalı mekanların temin edilmemesi işin hak ve özgürlük boyutu iken, işleticilerin/mekan sahiplerinin  müşteri kayıpları işin ulusal ekonomi boyutunu ortaya koymaktadır.

Hükümetin bir taraftan ağır zamlarla vatandaşın belini bükmesi, sabit gelirlinin bu zamlara paralel olarak maaşlarının artmaması, esnafın ise, böyle dayatmacı çözümlerle gelirden mahrum bırakılması 2. yılını doldurmakta olan tek başına iktidarda olan bir hükümete yakışmayacak kötülükte/seviyede uygulamalardır.

Bu uygulamadan bir an önce dönülmelidir. CHP’li sayın Hacaloğlu’nun bu önergesine katılmamak mümkün değildir. Umarım ve dilerim ki, kamuoyu Sayın Hacaloğlu’nu desteğiyle yalnız bırakmaz.

Muhalefetin, iktidarın her icraatına tukaka dememesi gerektiği bir erdemlilik ve gereklilik olduğu gibi, iktidarın da muhalefetin her getirdiği öneriyi görmezden gelmesi veya icraat gündemine almaması ayrı bir hatadır.

Not
Bu yazı, https://www.bilgiagi.net, https://www.bilgievreni.com, https://www.gazetecanik.com, https://www.kamudanhaber.comhttps://www.siyasalforum.net, https://www.gercekgazete.web.tr, https://www.ahmetfidan.com ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , ,