10 Maddede Domuz Gribi İlkel Tedbirleri:

Küresel felaket halini alan domuz gribi gittikçe daha fazla önem kazanmakta. Üstüne üstlük, domuz gribiyle kuş gribinin birleşmesiyle ortaya çok daha vahim kitlesel hastalıklar ortaya çıkabileceğini söylemekte uzmanlar.

Aslında bu griplerin altında bile ekonomik kaygılar yatmaktadır. Nasıl ki, önce bilgisayarlar çıktı, sonra bu bilgisayarların kullanımı için yazılım programları yapıldı. Bu programlarından gelecek satışlar vahşi kapitalistleri tatmin etmeyince insanoğlu’nun korkaklık  içgüdüsünün güçlülüğü üzerine virüs programları yazdılar. Onları bilgisayarların program yongaları arasına enjekte ettiler. Daha sonra da bu virüslere karşı virüs koruma programı yazıp onu da yine biz SIRADAN insanlara sattılar. Biz de aldık ve YEDİK.

Domuz gribinde olsun, kuş gribinde olsun aynı durum söz konusu. Aynı şekilde düne kadar masum ısırık atan kanımızı emen kene bile hummalı bir soykırım mikrobuna dönüştü. Bunların hiç birinin tesadüfi olmadığını biliyoruz. Bunları bilmek başka, gereğini yapmak başka şeylerdir.

Bu nedenle, domuz gribine karşı yapılan çağrılara bir nefeslik te olsa katkıda bulunmak gerek.

DOMUZ GRİBİNE KARŞI ÖNLEM ELİMİZDEDİR.

1. Herkes sık sık elini yıkamalıdır.

2. Dış ortamlarda ağzımızdan değil burnumuzdan nefes almalıyız.

3. Kalabalık ortamlarda veya şehir içinde rüzgarlı ortamlarda elimizle ağzımızı kapatmalıyız.

4. Yine kalabalık ortamlarda elimizle ağzımızı ve burnumuzu kapatmamız yeterli olmazsa, küçük bir mendille ağzımızı ve burnumuzu korumalıyız.

5. Açıkta satılan gıdaları kesinlikle almamalıyız. Bunlardan vazgeçemiyorsak en azından virüs dünya çapında kontrol edilene kadar açıkta satılan gıdalardan uzak durmalıyız.

6. Konvansiyonel gıda tüketiminde,  virüse kaynaklık eden ülkelerin ürünlerini satın almamalıyız.

7. Bu ilkel ama önemli tedbirleri tanıdığımız tanımadığımız kişilerle paylaşmalıyız.

8. Önümüzün yaz ayı olması dolayısıyla, çok çok temiz olmayan yerlerde denize girmemeliyiz. Bu konuda kuşku duymayacağınız yer yoksa gerekirse süreç normale dönene kadar denize girmemeliyiz. Özellikle turizm bölgelerindeki otel havuzlarına girmemeliyiz.

9. Konvansiyonel olmayan organik gıdaların yıkanmasına eskiye göre çok daha fazla önem vermeliyiz.

10. Virüsün olağan taşıyıcılarından biri olan sinek ve böceklere karış sürekli ve düzenli ilaçlama yapmalıyız. Türkiye’de şimdiye kadar virüsle ilgili bir vukuata rastlanmamış olması gerçeği yansıtmıyor olabilir. Bundan dolayı tedbiri elden bırakmamak en doğru olanıdır.

Kamu sağlığı ve koruyucu hekimlik, hekimliklerin en başıdır. Hastalıklarla mücadele, hastalığın ortaya çıkmasına fırsat vermemekle başlar.

Dikkatli ve sağlıklı günler temennisiyle.

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.netwww.timeturk.comwww.bilgievreni.comwww.haberanaliz.net www.siyasalforum.netwww.gunesgazetesi.net, www.kamudanhaber.com www.gercekgazete.web.tr, ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , ,