Katıksız Kazmalar Üzerine İnceleme

Kazma Olmanın Faydaları Üzerine

– Oğlum Büyüyünce Ne olacaksın?

– Kazma olacağım baba!

Sanırım küçüklüğünde kazma olmak isteyen bir çocuk yoktur ama, büyüdükçe hangi meslek cins ve ırktan olursa olsunlar, sıfatlarının yanına “kazma” yı da eklemekteler. Doğuştan normal olunsa bile, canlının çevresel ve genetik etkilerle kazmalaştığını görürüz. Kazmalaşmanın daha çok genetik mi yoksa çevresel etkilerle mi ortaya çıktığı konusunda bilimsel bir veri yoktur. Ancak her iki faktörün neredeyse eşit etkisinin olduğunu nesnel gözlemlerimiz ışığında söylememiz mümkündür.

Kazmalaşma faktörü konusunda ayrıntıya inmeye gerek görmüyorum ama, hangi mesleklerin, hangi toplumların, hangi yaş ve cinsiyetin kazmalaşma faktörüne daha fazla destek sağladığı bir başka bilinmeyen durumdur.

Kazmaların Özellikleri:

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kazmalar toplumun her katmanında görülebilmektedir. Yani her yaşın, cinsiyetin, ırkın, mesleğin, bölgenin ayrı kazma türleri ve türevleri bulunmaktadır.

Genel olarak bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz.

1. Kazmalar yavaştır, hız onlar için ifrit olunacak bir olgudur.

2. Kazmalar üşengeçtir, onun için gerekli hiç bir şey ve durum neredeyse yoktur. Hayatın kendisi zaten nefes alınmak asgari şartlarda da olsa yemek içmek için bir olgudur.

3. Kazmaların egoları aslında güçlü olmasa bile, başkalarını düşünmeme adına ne varsa eksiksiz yaparlar. Bunlar arasında, toplum içinde bağırarark telefonla konuşmak, yakınında çöp kutusu varken çöpü (çöplük gibi olan) bedenine en uzak mesafeye fırlatmak, hatta fırlatmaya bile tenezzül etmeksizin olduğu yere bırakmak, trafikte 2 saniye olan sarı ışık sürecinde korna çalmayı başarabilmek vb.

4. Kazmalar nezaket, centilmenlik, sanat vb. özel yeteneklerden mahrumdur. Bu tür inceliklerin varlığından bile habersiz olduklarından gerekliliğini de doğal olarak hissedememektedirler.

5. Kazmalar teknik ve teknoloji konusunda özel yeteneklere sahiptirler. Onlarla teknolojiyi en geriden takip etme konusunda kimse yarışamaz. En dramatik olan tarafı da, son model teknolojileri en ilkel yöntemlerle ve en fazla bir iki fonsiyonuyla kullanabilmeleridir. Örneğin cep telefonunun yeşil tuşuna basarak alo demek, veya tuşlarına basıp aramak, otombil kullanımında da kontak anahtarını çevirmek, radyo/cd, klima düğmesine baskamktan öteye gitmezler. Bilgisayarlar ise, solitaire (kağıt oyunu), müzik dinleme, messenger açmak bilgisayar biliyor olmak için yeter de artar bilgilerdir.

Kazmayı tamamlayıcı meslek kabul edersek, meslek sahibi olma açısından, en kolay intibak edilen yegane meslek olarak ta değerlendirebiliriz.

Kazma Olmanın Faydaları:

Kazmalar ve Kariyerleri:

Kazmaları bu kadar karaladık karalamasına ama, toplumda en başarılı kişilerin çoğunun kazma olduğunu ayrıca belirtmek gerek. İyi de hem kazma hem başarı nasıl bir araya gelmekte sorusunu sorarsınız şimdi. Zevkle izah edelim. Kazmalık bir olgudur. Kazmalık, karizmatik olsun olmasın, hasbel kader lider olmuş tepe yöneticileri veya genel müdürler için en ideal yönetim ekibidir. Çünkü kazmalar için hiç bir şey farketmeyecek, kendilerine ait fikirleri olmayacak, kafalarıyla üretecekleri tek şey kepek olduğundan bu tür homosapiensler ideal ekip insanlarıdır. Liderin en basitten en çetrefillisine bütün nanik, numara, oyun ve sahtekarlarına katlanan, onları görmezden gelen yegane kişiler kazmalardır. Eee, bu kadar güzide özelliklere sahip olan kişiler kamuda olsun özel sektörde olsun çok rahatlıkla terfi etmekte ve kazmalarla dolu toplumun kazma yöneticileri oluvermektedir.

Kazmalar ve Sağlık:

Kazmalar homosapiens insanların en sağlıklı olanlarıdır. Çoğu kalın enseli ve şişmandırlar. Daha düz ifadeyle obezdirler. Hemen çoğunun ensesi fazlacak kalın veya zayıf ise de fazla uzunboyludurlar. Bu fiziksel özelliklere sahip olamayan kazmalar bulunsa bile çoğu bu tür fiziksel özellik içeren genom dizilimine sahiptir.

Kazmalar genellikle gamsız olduklarından hemen hemen kendilerini hiç kasmazlar ve aceleleri yoktur. Farketmezlik üzerine kurulu olan hayatları onları riskten korur, stresten korur ve habire kilo alırlar.

Kazmaların kilo rejimleri de son derece istikrarlıdır. Pek tabi ki bu istikrar kilo artışı yönünde ve artan oranlıdır.

Kazmalar ve Duygusallık

Erkek kazmalar için:

Erkek kazmalar B tipi bayanlar için ideal erkeklerdir. Çünkü onlar uyumlu insanlardır. Ancak zevksizlikleri o kadar zirvededir ki, bu konuda malesef cilalayıcı hiç bir cümle bulamamaktayım.

Kadın kazmalar için:

Kadın kazmaların A tipleri ve B tipleri de görülabilir. Ancak kadın kazmaları bildiğiniz her yere götürebilirsiniz. Sizinle çoğu yere gelmeyi kabul ederler. Ancak onların beraberlikleri saman tadındadır. Erkeğe eşlik eden kazma bayanın varlığı ile yokluğu arasındaki fark sadece fiziksel yöndedir. Ruhsal açıdan yok hükmündedirler. El ele tutup yürüken olsun, yağmurda yürürken olsun, bir yaz akşamında gece mehtabı izlerken olsun tam anlamıyla ölü bir deniz gibi hareketsiz haşlanmış patates gibi tatsız ve tuzsuzdurlar. Hatta bir çoğu böyle durumlarda el ele tutuşmaya bile gerek görmeyecek ruhsuzluktadır.

Kazmalar en sıradan ve en kısa süreli cinsellik yaşadıklarından dolayı, cinsellikten hoşlanmayan veya önemsemeyen bir ton kadın için ideal tiplerdir. Cinsellikte bay ve bayan kazma son derce mutlu bir ilişki yürütürler. Çünkü her ikisi de cinsel fantezilerden münezzehtir.

Kazmalar ve Para:

Ne yazık ki paralı insanların çoğunun kazma olduğunu en başta belirtmek gerek. Kazmalar iyi para kazanırlar. Çünkü onlar harcamayı bilmezler. (Gerçi harcasalar bile en zevksiz alanlara harcamaktan özel zevk duyarlar.)))

Sevgili okurlarım, kazmalar hakkında inanın ortaya konulacak o kadar şey var ki, değil makale kalınca bir kitap bile yazabiliriz. Eee, şimdi gelelim etiket koymaya. Bu yazyı okuyanların hiç birisi kazma değil, çünkü kazmalar böyle internet sitesine girip te köşe yazarı gazetesinden makale okuma zevksizliğini yapmaz. Eh bu da yazımınız en popülist, faydacı ve yalaka cümlesiydi. Neme lazım, bir de güzide okurlarımı ürkütmeyeyim. Gazetemize kazmalar okuyamaz diye etiket yazma gereğini bu yüzden duymadık. Bu yüzden hiç biriniz kazma değilsiniz anacığım. İçiniz rahat olsun. Zaten kazmaların böylesi traji komik pazar yazılarını anlayabilmeleri için edebiyat bilgileri yeterli değildir.

Son Not: Bunca satırları peş peşe dizdikten sonra “Kazma nedir” sorusu artık anlamsız kalmaktadır. Zira kazma işte bu yazdıklarım ve yazmaya zaman bulamadıklarımdır. Pazar keyfiniz yaz yağmuru tadında, yağmuru sevmeyenler içinse kış güneşi serinliğinde olsun. En azından psikolojik olarak. Bu gün cezvenizin içine koyduğunuz kahveye bir parça da Ahmet Fidan cümlerinin ezmesinden katın. Kahveniz daha köpüklü olacaktır.))) Sevgi ve saygılarımla.

Not:

Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.gazetecanik.com, http://www.kamudanhaber.com, http://www.siyasalforum.net, http://www.gercekgazete.web.tr, http://www.ahmetfidan.com ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Gazete Canik vb. kağıt bası gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler:, , , , , , ,