Yerel Yönetim Seçimleri Genel Seçim Psikozuna Mahkum Olmamalıdır! 

Geldi çattı seçimler. Bütün siyasal partiler pazar günkü seçimi yerel yönetim seçiminden çıkarıp genel seçimler gibi gördüler. Bütün konuşmalar ve propagandalar bu mantık üzerine  yürütüldü.

Oysa ki yerel seçimlerde adaylar ön planda olmalı ve parti mitinglerinde mutlak surette adaylar ortaya çıkmalı, görevde olan başkanlar 5 yılın hesabını vermeli, yeni aday olanlar da projelerini (müstakbel ekipleriyle) anlatmalıdırlar. Yerel yönetimlerin kısa, orta ve uzun dönemli plan ve programlarını halka iyice izah etmelidirler.

Bu gün hükümet inanılmaz bir hata hatta gaflet içindedir.  O da istihdam oluşturucu kalkınma sağlayıcı yatırımlar yerine sürekli olarak mikro kredi pompalayarak, ne öldürücü ne güldürücü parasal desteklerle toplumun en dibe vurmuş kitlelerine oynayarak bundan çok kolay pragmatist ve makyavelist şekilde siyasal rant sağlamaktadır. Bu taktik, meşru ve legaldir ancak hiç ama hiç adil değildir.

Yerel seçimlerde yerel politikalar tartışılıp yerel projeler üzerinde durmak gerekirken başkan adayları geri plana çekilip genel başkanlar kürsülere sunulmuştur. Bu yeni durum yerel yönetim seçimlerini büyük ölçüde anlamsız hale getirmiştir. Hali hazırdaki seçim kampanyası yerel yönetimlerin ruhuna aykırıdır. Oldu olacak, siyasal partiler iktidara gelince yerel seçimleri hiç yapmasınlar, her bir belediyeye birer şube müdürü ataması yapsınlar, valiler gibi ekletik bir sistemle görev yapsınlar. Bu durumun başka bir izahı  da yoktur.

İlave olarak merkezi yönetim ikide bir, yerel yönetim seçimleri kapsamıda, merkezi yönetimin desteğini ileri sürmekteler. İktidarda olmanın aba altından gösterilen sopası çok ucuz ve aciz bir taktiktir. Zira nüfusu 50 bin in üzerindeki belediyelerin merkezi yönetim yardımlarına ve desteğine ihtiyacı yoktur diyebiliriz. Küçük belediyeler için bunun aksini söylemek iddialı olur.

KARNEYE GELECEK OLURSAK:

Halihazırdaki iktidar partisi çok ta önemsenmeyecek başarısını sırf elle tutulur bir muhalefet yokluğundan dolayı cilalayarak başarı olarak gösterebilmektedir. Bunu hakkıyla eleştirecek makul bir muhalefet olmayınca vatandaşlarımız da göreceli olarak böylesi başarıya prim vermekte ve anketlerde de görüldüğü gibi iradesinin sinyalini vermektedir.

Madem bu yerel seçimlerde genel başkanlar konuşuyor, o halde ben de merkezi yönetime şunları soruyorum:

Hep cilalı olarak sunulan GSMH yükselirken gelir bölüşümünün ne hale geldiinin hesabını verebilir misiniz?

(Ucuz siyasal rant amaçlı) mikro kredi yatırımlarına harcanan paralar nedeniyle reel yatırımlar kısır kaldığından son çeyrek yüzyılın en yüksek işsizlik oranlarını yaşıyor olmamızın hesabını verebilir misiniz?

Adalet ve Kalkınma Partisi ismini rahat rahat kullanırken, akaryakıta, elektriğe vb. temel tüketim kalemlerine dünyanın en yüksek vergisinin uygulandığı devletin acınası vatandaşları olmamızın hesabını verebilir misiniz?

Milli eğitime ayrılan bütçenin arttırıldığından bahsediyor Başbakan. O bütçenin yüzde elliden fazlasının mikro kredi mantığıyla ücretsiz dağıtılan ders kitaplarına, verilen burs miktarlarına aktadıldığı ortadadır. Bu da çok kolay bir siyasal rant kapısıdır. Durum böyle iken eğitim alt yapısı açısından kayda değer bir gelişmenin olmamasının hesabını verebilir misiniz?

Sağlıkta onca yatırım yapıldığı iddia edilmekte. Son derece başarılı ve yerinde bir karar olan hastanelerde ikili mesai sisteminden neden vazgeçildi. O kadar bütçeler ayrılarak yapılan bu binalar, teknolojiler tesisler atıl kullanılırken ikili mesai uygulamasını da kaldırarak bu kaynakların heba edilmesinin hesabını verebilir misiniz?

Hukuk alanında 2 dönemdir tek başına iktidar iken hala sivil bir anayasayı yürürlüğe sokamamanın tarihi utancının hesabını verebilir misiniz?

Bunlar kırık notlar.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana var olan bir çok kanun yenilenmiş modernize edilmiştir. Bu çalışmaların çoğunun Avrupa Birliği dayatmaları olduğunu da biliyoruz. Ama yine de bu konuda hatırı sayılır ilerlemeler sağlanmıştır. (Hatalı bazı kanunlar dışında genel olarak iktidara bu konuda iyi not verebiliriz.

Başarılı nota gelince:

Her ne kadar son zamanlarda durma noktasına gelse de duble yol çalışmalarında Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana karayolu ulaşımı alanında hatta raylı ulaşım alanında ciddi gelişmeler sağlanmıştır.

Dış politikada aktif, yön veren ve girişimci bir politika izlenmiş, aciz ülke imajımız (içte eleştirsek te) dışta muktedir ülke imajına dönderilmiştir. Özel olarak hatırı sayılır dış politika hataları, gafları ve ve hatta acizlikleri yapılsa da genel izlenimin olumlu olduğunu ifade etmeliyiz.

İşsizlik çeyrek yüzyılın rekorunu kırsa bile enflasyon konusundaki başarıyı da eklemek gerek. Bunlar da iyi notlardır.

Karneye yansıyacak diğer olumlu ve olumsuz not alınan derslerin yorum ve takdirini de sizlere bırakıyorum.

Aydınlık yarınlar temennisiyle esen kalın.

SAYIN MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN ve BERABERİNDEKİLERİN GEÇİRMİŞ OLDUĞU KAZADAN DOLAYI SON DERECE ELEM DUYDUK. BİR AN ÖNCE ENKAZA ULAŞILMASI ve KAZAZEDELERİN CANLI OLARAK BULUNMASI TEMENNİSİ VE DUASI İÇİNDEYİZ.

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.timeturk.comwww.bilgievreni.com, www.haberanaliz.net www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.net, www.kamudanhaber.com www.gercekgazete.web.tr,  ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz

Etiketler: , , ,