Satır başındayken hemen başlığımı yenilemek istiyorum.

Lütfen Oğlakları Koruyun! (Kelaynakları Koruma Derneği)

Bu pazar nihayet oğlakların sırası geldi. Kaç pazardır oğlaklar üzerine yazacağımız yazı oğlak hikayesine )) dönüştü.

Evet sevgili oğlaklar, bu gün yer yer damarınıza basılacak, yer yer de gururunuz okşanacak. Hadi buyurun satırları okumaya:

Geleceği ayrıntılı biçimde planlamaya çalışan Oğlak’lar bu özellikleri nedeniyle doğabilecek aksaklıklara karşı sık sık bunalım içine girerler. İşleri ile aşırı meşgul olan bu tür canlılar bu yönlerinden dolayı çok fazla bir çevre edinemezler. İçe dönük cana yakın bir tipoloji nasılsa onun gibisinden. Hani “yaşar ne yaşar ne yaşamaz” cinsinden. Yalnız gibi görülürler ama çok yakınlarından da asla kopmak istemezler.

Oğlakların sarayı çok güzeldir aslında. Ama onların hemen çoğu misafirlerini ön kabul yeri veya sofada karşılarlar. Onların gönül sarayının iç mekanlarına odalarına bir kez girdiniz mi, artık o sarayı tam olarak sahiplenebilirsiniz. Zira her şeyiyle emrinize amadedir. Bütün çıplaklığıyla saf artniyetsiz ve vericiliğiyle artık süresi sonsuz bir dostluğun keyfini yaşatır size.

İŞ YAŞAMINDA:
Bu nesli tükenmiş canlılar, ciddilikleri, tutuculukları ve güçlü iradeleri ile tanımlanırlar. Çalışkanlıkları ile kolaylıkla başkalarının saygısını kazanırlar. Gerçek bir Oğlağın iki temel özelliği vardır. Güvenilirlik ve dürüstlük. Çok gelişmiş bir görev duyguları vardır. Bazen başkalarının başarısızlıklarını abartırlar. Oğlaklar arkadaşları ile ilgili çok iyi sırdaş olurlar, para konusunda hesaplarını bilmelerine ve planlı olmalarına rağmen, eli açık insanlardır. Adeta onlar elindekini avucundakini vermeyi gerekli gördüğü kişi veya kuruma karşı vermek için bahana ararlar.

Onlara karşı bir hata yaptığınızda sadece ve sadece “özür dilerim” demek tam anlamıyla “özrü kabahatinden beter” sözünü hatırlatmalı size. Erkek veya bayan bir oğlağa karşı özür dilemek için, adeta özrün manifestosunu yazmak gerek. Bu dikkatli ve randevularına sadık tipler aynı sadakati sizden de beklerler ve aksi durumu bütün ayrıntısıyla öğrenmek isterler.

Motivasyon kavramı oğlaklarımız için son derece isabetli bir kavramdır. İş yaşamında onlara çok iyi yapıyorsun demiş olsanız, çok kötü yapmış olsa bile (ki pek mümkün değildir) çok çok hızlı bir şekilde mükemmele yakınını size ispat eder. İşletmelerin İnsan Kaynakları Yönetimi departmanı oğlaklar için çok önem taşır.

SOSYAL YAŞAMDA:
Değerlerine bağlı kişiler olduklarından, duygusal özgürlüğü anlamakta güçlük çekerler. Ancak bu çevresindeki kişilerin yakınlık derecesine göre değişir. Baş tarafta da belirttiğimiz gibi, eğer bu sarayda sofadan ileri girebilmişseniz, hemen hiç bir şeyi gözleri görmemeye başlar. Bu aşamada sadece ve sadece siz önemli olursunuz.

Kadın oğlaklar, iş disiplinine biraz daha önem verirler, bir çok çocuk sahibi olmaktansa tek bir çocuk sahibi olarak sadece onunla ilgilenmek isterler.

Kadın oğlakların tutumluluğu erkeklerde yer yer cimriliğe kadar gidebilir ama her iki cinsiyet te çalışmaktan son derece keyif alırlar. Gerek oğlak kadınları gerekse oğlak erkekleri zirve için en ağır ama en sağlam adımlarla giderler. Oğlak kadınları pastel tonlarda makyajı severken, erkekleri de göze batmayan bir yandan da ciddi ve ağır renkli kıyafetleri giyerler. Eskiye önem vermeleri antıkaya düşkünlüklerinin göstergesidir.

Sanırım garanti, bütçe, kural, satış sonrası hizmet, eşlik etmek, empati, tevazu, paylaşım, banka, ev, iş kelimeleri oğlakların anahtar kelimeleri olsa gerek.

Oğlakların en sevdiği ay Eylül olsa gerek. En güvenli aydır çünkü. Hasat zamanı. Güneşin zararsız olduğu, yağmurun sakin olduğu, rüzgarın ne soğuk ne sıcak olduğu bir ay. Belki aklınıza gelir, oğlaklar nisan mayıs ayını sever diye. Doğru aslında nisan mayıs ayını da sever ama bu aylar az da olsa risk ayıdır. Eylül bir banka gibidir oğlaklar için. Hatta kendi içlerinden eylüle nağme bile dökerler sık sık.

Yine en sevdiği aydan en sevdiği günle ilgili bir çıkarsama yapabiliriz bu nesli tükenmekte olan varlıkların. Cumartesi en ideal gündür onlar için. Zira cumartesi kendilerini dinlerler, önü tatil arifesi sonu da tatildir. Yani rahat edilecek en ideal zaman. Çoğu oğlak bu günü geç saatlere kadar kullanırlar. İşte onlar için en uzun süren gün Cumartesidir. Çünkü pazar sabahına kadar sürebilir.

SAĞLIK GÜZEL BİR KELİME:
Oğlaklar için sağlık güzel bir kelime. Kolay kolay kaza yapmamaları gerekir dikkatli ve tedbirli oldukları için. Sakarlıkları vasar eğer, bunun kaynağı yine, dikkatli ve tedbirli olmak isteyip te panik yapmalarındandır.

Ahh ne talihsizlik ki, böylesi sağlamcı bir burcun kemiklerine karşı ataleti vardır. Romatizmal ağrılarından daha çok kemik ve diş sorunları ön plandadır. Baba oğlaklar bu konuda biraz daha sorunsuzdur.

EĞLENCEYE NE DERSİNİZ?
Suya düşkün olan oğlaklar, hem içmeyi hem yüzmeyi hem de onunla oynamayı ve oyalanmayı sever. Evlenme konusunda son derece dikkatlidirler ama coşkuları nedeniyle kendilerinin bile tahmin edemeyeceği şekilde sonu ne getirirse getirsin bir birliktelğe kapılıp giderler. Paranın sadece ve sadece bir emniyet/güvenlik aracı olmaktan başka bir anlamı yoktur oğlak türü için.

Esasında utangaç olduğunu siz zaten çoktan çözmüş olmalısınız ve ona eşlik etmeniz onun temel ihtiyaçlarından biri. Yalnız olmayı ve yalnız kalmayı pek sevmezler. Çevresinde çok az da olsa mutlaka birilerinin olmasını isterler. Hani malum, koyun burcu işte. Sürü olmasa bile topluluk onun en rahat ettiği yerdir. Bu açıdan bir arslanla düşündüğünüzde tam birbirine zıt iki kutup.

Yolda otomobilini çok dikkatli kullanan birini görürseniz bilin ki çok büyük ihtimalle bu kişi oğlaktır. Sadece otomobilini değil, bütün eşyalarını da çok iyi kullanır.

OĞLAK ÇOCUĞU OLMAK:
Bir oğlağın çocuğu olmak en zor iştir. Her şeyinize karışılır. Her dakikanız planlanır. Oğlak çocukları belki bundan sıkılır ama, güçlü bir sorumluluk duygusu ile yetiştiklerinden bu yönüyle şanslıdırlar. Sevgili yavrucuklara bence oğlaklar biraz fırsat versinler. Risk almaya inisiyatif kullanmaya müsade etsinler diyeceğim ama bu sözümün hiç bir bay ve bayan oğlağın kulağına girceğini sanmıyorum.

BU İNATLIK TA NERDEN ÇIKTI:
Yakın çevresinde bay ve bayan bir çok oğlak bulunan birisi olarak bu “inat” sıfatı nereden geldi bilmiyorum. Ben şahsen ya inat oğlak görmedim ya da bu oğlaklar beni çok sevdi ve kırmak istemedi. Yanılıyor olabilirim ama sevgili okurlarım, ben oğlakların inat olduklarını düşünmüyorum. Bu sadece sahici oğlaklarda ve tekelerde var bence. Yoksa bizim burcu oğlak olan tiplerimizde yok. Haa, yanılıyor idiysem eğer, lütfen yazımı kağıt basıdan okuyanlar e posta ile, internetten okuyanlar da yazımın sona yorum yazarak beni düzeltsinler lütfen.

BAM TELİNİZ NEREDEYDİ DOKUNALIM MI BİRAZ:
Sevgili oğlaklar, Siz tutucu ve risk almaktan kaçan birisiniz. Bu durumda dünyada ne diye yer işgal edersiniz ki! Şöyle bir etrafına bak bakalım hangi kayda değer insanın Oğlak burcundan çıktığı görülmüş?)) Enayiliklerinize saf ve saftirikliğinize doymayın emi!

KARŞI CİNSİN KARŞI BURCU NE OLABİLİR Kİ?
Bir oğlakla koçun birlikteliğini düşünmesi bile çocukça olur. Hele ki oğlak erkekse evde kriz çıkacak demektir. Zira erkeklik hormonuyla oğlaklık karakteri çatışacak, buna karşın karşısındaki bayan koç burcu ise, bay oğlak ise, karısına veya partnerine tahammül etmekte zorlanabilecektir. Bence uyumsuz bir birliktelik olur. Uzak durun derim.

Bu konudaki kaynaklar tersini söylese de ben oğlakla boğanın da başarılı bir birliktelik yapabileceğini sanmıyorum. Ama şunu söyleyebilirim. Oğlak tarafı bayan olduğu sürece, ister koç, ister boğa, ister arslan, ister akrep burcu olsun hiç farketmez ilişki sağlıklı olur. Ama tersi durumda ev buzhane olarak devam eder.

Oğlakla ikizler ise, her halükarda çok zor bir birliktelik olur. İster bay oğlak ister bayan oğlak olsun ikizlerle çok zor. Ama yine de bu birliktelikte oğlağın bayan olması tercih sebebidir.

Yengeç ise inanılmaz bir uyum ortaya koyar. Bence oğlak ve yengeç birbirleriyle tam olarak kaynaşır. Arıtları eksileri eksik ve fazlalıklarıyla birbirini telafi ederler. Başak burcu için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Oğlak ve başak tamamlayıcıdırlar. Her iki cins için durum aynıdır.

Oğlak ve terazi biraz zorlama olsa da başarılabililr bir ilişki derim. Zira oğlağın güven ve dikkati, terazinin dengesi birbiriyle uyum sağlar. Ama oğlağın eli açıklığı terazi ile biraz zor anlaşır. Bu konuda taraflar orta yolu bulmalıdır.

Oğlak kova statik sabit ve monoton olurke oğlak başak isabetli olur. Oğlak balık ve yay burcuyla zor geçinir. Balık eğer bayansa olabilir. Ayrıca yine yay burcu bayansa bu sefer zor olurken yay burcunun bay olması durumunda evi çoğunlukla bayan yönetmesi gerekecektir.Özellikle bu kıyaslamayı sona aldım sevgili okurlarım. Bence oğlakların karşı cinslerinin en iyi anlaştığı burç yine oğlaktır derim. İlişki veya evlilik biraz ağır gitse de güvenli gider diye düşünüyorum.Sanırım bu pazar yazısını biraz fazla uzattım ama klasik tarzı bir pazar yazısı oldu. Eksiklerim varsa ilave edersiniz gedikelrim varsa da dikersiniz artık))

Bitirmeden: Sevgili oğlaklar bu yazımda kendinizi tam olarak bulamadıysanız ya da bu konuda ben böyleyim diyorsanız bilin ki yükselen burcunuz farklıdır.

Hah tam beni yazmışsınız diyorsanız o zaman siz yükseleniyle alçalanıyla tam bir oğlaksınız.

Esenlikk dileklerimle.

Not:
Bu yazı, www.timeturk.com, https://www.bilgiagi.net  https://www.bilgievreni.com, https://www.siyasalforum.net ile Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam, Marmara Bölge ve Balıkesir Demokrat gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , , ,