Söylerlerdi de inanmazdım. Bu gün birikmiş taksitlendirilmiş, Motorlu taşıt vergi borcumun 4. ve son taksidini yatırmak için vergi dairesine gittim. Bunca kriz ve piyasada para kıtlığı olmasına rağmen sorumlu vatandaş olarak vergi borcumu günü gününe ödeme heyecanıyla bankoya yaklaştım. Saat 14:30 idi. Sırada da üç kişi vardı. Pek tabi ki sıramı bekledim ve sıra bana geldi. Elimdeki taksitlendirme formunu memura uzattım. Memur yaklaşık olarak bu form elinde bilgisayarda kıvranarak birşeyler yapmaya başladı. Onbeş yirmi dakika geçtiği için artık dayanamadım. Niçin böyle yavaş oluyor diye sordum. Bilgisayar çok yavaş cevabını aldım. Neyse ki olacak gibi bir iki cırcırlı nokta vuruşlu yazıcı hareket etti ama malesef benim evrak değildi. Biraz daha bekledim. Maalesef. Ya hatlardan ya da memurun beceriksizliğinden.

Neyse ilgili memur daha bilgili olduğu için karşı bankodaki memura taksit formunu verdi. O memur da en az yarım saat kıvrandı. Araştırdı etti. Parayı yatırmam için makbuzu veya dekontu çıkar(a)madı. Ben yine dayanamadım. Sorun nedir diye. Taksitlendirmeyi yapan vergi dairesine ödeme almıyor dedi. Ve kıvranmaya devam etti. Yarım saat daha bekledim. Bir saat geçti hala parayı yatıramadım. Zaman ilerlediği için bu arada Vize sınavları içinde olduğumuzdan gecikeceğimi söyleyerek sınav görevimi telefonla başka bir arkadaşa devrettim.

İlgili memura, bari taksitlendirmeyi yapan vergi dairesinin ilgili kişisiyle telefonla görüşseniz de karşılıklı olarak görüşerek işlemi halletseniz dedim. İlgili kişi bana kükredi. “Sen beni yönetemezsin.” Ben de “beyefendi ben sadece öneride bulunuyorum borcumu ödemek istiyorum” diye sesimi yükselttim. ”Yapmıyorum senin işini” cevabını alınca pek doğal olarak Vergi dairesi müdürüne gittim. Durumu aktardım. O da birimin şefine rica ederek ilgilenmesini söyledi. İlgili şef durumu çözmek için alt kata indi. Parayı da verdik.

Yarım saat sonra şef elinde para ve form ile, sistem kabul etimyor cevabıyla geri geldi. Ben biraz daha huylandım. Neyse ki müdür beyin odasındaydım. Bana iş düşmez elbet. Bu arada bana İlgili Kurtdereli Vergi Dairesi’nden borcumu T.C. nin istediğim vergi dairesinden ve hatta PTT online havalesiyle bile yatırabileceğimi söylediklerini hatırlattım.

Müdür bey sağ olsun, bulunduğum ilçenin bağlı olduğu il vergi dairesinin yetkililerini aradı. Bilgi verdi. Onlar da beş dakika içinde dönüş yaptılar. Cevap emanete almak suretiyle yatırılabileceği idi. Müdür bey tekrar aynı şefe durumu iletti. Bu sefer şef yeniden alt kata indi. Altıncı yarım saat sonra yine elinde form ve paralarla geri geldi. Cevap: “Olmuyor giremiyoruz.” Bu sefer müdür beye, “müdürüm siz bence Kurtdereli vergi dairesinin müdürüyle muhatap olun” dedim. Sağolsun. Aradı ve Vergi dairesi müdüründen aldığı cevap, her ne surette olursa olsun o verginin gerek emanet gerekse doğrudan tahsil edilebileceği yönünde oldu. Sistemlerde bir sornunun olmadığını ve her şeyin çalıştığı cevabını da aldı.

Bu sefer müdür bey de kızmaya başladı. Ve yine ilgili şefini çağırarak biraz da uyarıcı şekilde, “bu tahsilat her şekilde oluyormuş hemen yapın” dedi. Şefimiz tekrar alt kata indi. Sıkı durun, aradan bir yarımsaat daha geçtikten sonra elinde para ve formla yine gelmez mi, neymiş, taksitlendirme bozulmuşmuş.

Bu sefer müdür bey, nezaketini de koruyarak çok daha uyarıcı bir şekilde “bu işi çözün, gerekirse ilden gerekirse Ankara’dan telefon desteğiyle” dedi. Türkiye bürokrasisi işte. İlla ki üstün sesinin yükselmesi gerekli. Bu sefer bir yarım saat sonra iş yapıldı, tahsilat dekontu ve formal geldi.

Tam olarak iki buçukta gittiğimiz vergi dairesinden beşi on geçe ucu ucuna 580 Ytl lik son taksidimi ödeyerek kurtulduk.

Eyy Türkiye’nin memurları, ortalık aç dolu. İşsizlik diz boyu. Yaptığınız işi aldığınız maaşın bir çeyreğiyle on takla atarak yapmak isteyen insanlar var.

Eyy Türkiye’nin özelleştirmeye karşı çıkan insanları. Devletin işleri bu şekilde yürüyor. Ben bunları ortaya koymamaya devam edeceğim. Bu işlerin yapılması için ya da para yatırmak için rüşvet mi versin vatandaş.

Eyy vatandaşlar. Sabırlı olun. Bilinçli olun. Bu tür beceriksiz memurlara meydanı bırakmayın.

Esenlik dileklerimizle.

Etiketler: , , , ,