Şimdiye kadar hep hükümeti ağır vergi yükü altında vatandaşı ezmekte olduğundan, teşvik mekanizmalarını manipüle edip dar tuttuğundan, GSMH (Milli Hasıla)yı yüksek gösterip (tutup) gelir bölüşümünü veya adaletini görmezden geldiğinden, istihdam artırıcı önlemler konusunda kendinden beklenen performansı gösteremediğinden bahsetmiş ve bu günkü T.C. hükümetinin başarısız karnesini siyaseten vermiştik. Ancak gelişen son sosyal olaylar bize bu mutluluğu tattırmak istememektedir.

Öyle olsa da, bendeniz bu seçimde elimdeki karneye göre irade beyanında bulunacağıma kararlıyım. Gitsinler kendi İKBALLERİNİ KENDİLERİ DÜŞÜNSÜNLER. MAALESEF BEN VE BENİM GİBİ SABİT GELİRLİLERİN DEMOKRASİ HAVARİSİ KESİLEREK PARTİLERİN İKBALLERİNİ DÜŞÜNECEK KADAR LÜKSÜMÜZ KALMAMIŞTIR.

Durum öyle görülüyor ki, AK Parti kaynıyor. Bize Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ilk yıllarında şunu öğretmişlerdir. Politikacılar bir demeç veya açıklama yapıyorlarsa anlayın ki o açıklamanın tersine gelişmeler olmuştur da bu gelişmeler üzerine bu açıklamalar yapılır. Tıpkı bunun gibi, geçen günlerde Sn. Erdoğan televizyonlarda gemisindekileri (AK Parti Milletvekillerini) kastederek, gemiden ayrılan tekrar bu gemiye binemez demiştir. DEMEK Kİ AK PARTİ GEMİSİNDEN AYRILACAK MİLLETVEKİLLERİ GRUPLARI VAR VEYA OLACAK, olacak bir durum var ki önüne geçmeden durum kurtarılmaya çalışılıyor.

Politikada çok üst düzeyde bir minik kuşun bana söylediğine göre çok hararetli günler yaşayacağız. AK Partinin üçe bölünme ihtimali var. Klonlamaya gerek kalmadan amip gibi üçe bölünerek üç ayrı ara renkte orta büyüklükte partiler elde etmek. Bu da güzel aslında. Yeni bir yazı konusu benim için. Sendikalar ölecek ama, partiler her zaman hayatta. Partiler için de sendika modeli konuşulmalıdır. “Partilere Sendika Modeli” yarınki yazı konumuz olsun.

Politikada çok üst düzeyde bir minik kuşun bana söylediğine göre çok hararetli günler yaşayacağız. AK Partinin üçe bölünme ihtimali var. Klonlamaya gerek kalmadan amip gibi üçe bölünerek üç ayrı ara renkte orta büyüklükte partiler elde etmek. Bu da güzel aslında. Yeni bir yazı konusu benim için. Sendikalar ölecek ama, partiler her zaman hayatta. Partiler için de sendika modeli konuşulmalıdır. ?Partilere Sendika Modeli? yarınki yazı konumuz olsun. Bu vesile ile, iktidar partisinin üçe bölünmesinin olumlu ve olumsuz yönlerini birlikte değerlendireceğimizin sözünü de vermiş olalım.

Hükümet istihdamı jet hızıyla nasıl artırabilir. Hemen söyleyelim.
Hükümet 1930 Dünya Ekonomik Krizinden nasıl çıkıldıysa benzeri yöntemle çıkılmalı ve önce istihdam artırılıp sonra da piyasa canlandırılmalıdır. Aksi takdirde büyük bir ekonomik kriz derinden gelmektedir. İstihdamı mutlak surette kamu kesimi doğrudan artırmamalıdır. Çünkü bu politikaya göre devletin istihdam artırmasının maliyeti daha yüksektir. Alacağı personeli yüksek maliyetle almaktadır. Oysa ki, yeni veya ek hizmet talepleri, yap işlet devret modeliyle tamamlanmalıdır. Bu hem hizmet satın alınmasının gecikmelerini, hem ödenek veya kaynak bulma süresinin zamana yayılması açısında önemlidir. Bu konuda özel sektör veya piyasanın bizzat kendisi en doğru yolu bulacaktır. Böylece hükümet,

İlk olarak yatırımı kendi yapabilmesi için gerekli olan acil kaynak bulma zorluğundan kurtulacak,
İkinci olarak, talebini az bir maliyetle karşılayarak, piyasaya ilk ivmeyi verecek, suya bırakılmış bir birimlik damlanın suya çarpıp dalgalar oluşturması gibi, kısa zaman içinde piyasa dalga dalga açılacak ve canlanacaktır.

Aydınlık yarınlar dileğiyle.

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar https://www.yazarport.com , https://www.gunesgazetesi.net https://www.kamudanhaber.com https://www.bilgievreni.com , https://www.siyasalforum.net https://www.gercekgazete.web.tr www.radyobrt.net ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

 

Etiketler: , , , ,