Geçen yılın son baharında “Türkiye’de Evlendirme Hizmetleri ve Evlendirme İşlemlerine Alternatif yaklaşım” konulu bir makale yazmıştım. Beş sayfalık makalemin ön çalışmaları sırasında birçok farklı il ve ilçede belediyelerin evlendirme birimlerinde araştırmalar yaptım. Bu konularda yüzlerce çifte bu konularda sorular yönelttim. Bir yandan da gözlemci olarak evli çiftleri gözlemledim.

Makalemde 15 – 20 günlük bir eğitim semineri almadan çiftlere kesin evlilik cüzdanları verilmemesi gerektiğini savundum. Ancak bu eğitim seminerini alanlar “nihai evlilik cüzdanları”alacaklardı. Eğitimde hangi konular (dersler) görülecek bunları açıklamıştım. Bu eğitimi almayanlar hukuksal olarak aynı özelliklere sahip “gecici evlilik” belgesi alabilecekti. Çiftler bu eğitimi cüzdanlarında yazan geçici ibaresini kaldırmak için alacak, bir yandan da her yönüyle (ilk yardım, ev ekonomisi, sivil savunma vb. dersler görecekti.
Neyse ki bu içerikte makaleyi yazdık. Kabul edildi, yayınlandı parasını da aldık almasına daa, bu konularda tecrübeli olmama raağmen yanıldığımı kısa zaman içinde farkettim.

Bir kez nihai evlendirme belgesi için insanların eğitim veya kurs görmesi gerektiğini söylemek Türkiye’nin sosyolojisine pek uygun değildi. Bunun iki nedeni vardı. Birincisi, Güneydoğu ve doğu illerimizde insanlar zaten yıllarca hatta bir asır kadar hukuksal olarak hiç evlenmeyerek dünyalarını değiştiriyorlar. Yani dini nikahla işi çözüp hukuk kimin neyine diyerek “yaşar, ne yaşar ne yaşamaz” komedisini oynuyorlar. Kısaca bu coğrafyalarda insanlar resmi evliliğe zaten yanaşmıyorlar. Bu kişilerin önüne bir de kurs veya seminer engeli korsanız resmi evlenenlerin oranı yüzde elliden yüzde otuzlara düşer.

İkinci olarak sadece Türkiye’deki değil aynı zamanda bütün dünyadaki bir sorun olan evlenmeden kaçış furyası bir gerçek iken, insanlar bunca kurs vs. formaliteleri karşısında hepten evlenmekten vazgeçecekler. Bu nedenle insanları evlenmek için ürkütmemek ve işlemlerini hızlandırmak gerek ki, evlensinler bu ailelelrde güçlü ve düzenli bireyler yetiştirsin.

Bunları okurken, okurlarım şunu diyebilirler. Hoca, sen de dün dediğini bu gün yalanlıyorsun. Ben de sizin içinizden geçen bu düşüncelere sadece gülümsüyorum. Zira dünyaca ünlü işletmeci, yönetim bilimci Mc. Gregor İnsanları motive etmek için X teorisini, daha sonra Y teorisini daha sonra da Z teorisini geliştirmiştir. Bu teoriler birbirini izleyen on yılları almıştır. Ve ilk teorisini ikincisinde yalanlarken üçüncü teorisinde de ikinci teorisini yalanlamıştır. Yani bu duruma ilk ben düşmüyorum.

Şu an için evlilikler bir formalite haline gelmiştir. Hormonlu gıdalarla beslenen insanların evlilikleri hormonsuz, yavan, güçsüz, güvensiz, öylesine işleyen bir kurum haline gelmiştir. Tabi bunlar maalesef artık toplumda çoğunluğu oluşturma durumundadır. Artık kapı gibi güçlü ve geniş aileleri görmek istisnai bir durumdur. Bütün bunlarda en büyük sorumluluk, 1976-77 li yıllardan sonra “Dallas” , “şahin tepesi” “kartallar yüksek uçar” vb dizilerle başlayan, 2000 li yıllardan itibaren bu ayarda giden yerli dizilerin artması ve bu dizilerin TELEVİZYON MAKİNELERİYLE herkesin evine girmesi, toplumu bu hale getirmiştir.

Artık maalesef güçlü evliliklerin yerini mantık evlilikleri, birlikte yaşamalar almıştır. Ekonomik özgürlüğünü kazanan iletişim ve ulaşım teknolojileriyle desteklenmiş bayan, artık eski bayan değildir. Erkeklerin de kapsama alanı genişlemiştir. Bu teknik ve sosyal yapı durumu bu hale getirmiştir.

Bütün bunlara rağmen evlilikleri kurtarma aileyi koruma teşvik etme her bireyin görevidir. Ama bu malesef sözde kalmaktadır. Şu da bir gerçek ki, bahsini ettiğim makalemde dile getirdiğim evlilik öncesi eğitim kursu çok yakında zorunluluk halini alır. Çünkü devlet her zaman için vatandaşa zorluk çıkarmakta yeni formül bulur. Ben de devlete farkında olmadan bir yol göstermiş oldum. Artık her kursa katılan bana doğru bir güzel dua))) gönderir.

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar https://www.yazarport.com , https://www.gunesgazetesi.net https://www.kamudanhaber.com https://www.bilgievreni.com , https://www.siyasalforum.net https://www.gercekgazete.web.tr www.radyobrt.net ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz

Etiketler: , , , , , , , ,