Gündemin güncel olduğu kadar entrika ve para kokan sıcaklığı arasında haberleri dolaşırken köşe yazarı olduğum Time Türk sitesinde çok güzel bir yazıyla karşılaştım. Yazının başlığı “F Klavye mi Q Klavye mi?” idi. Tam bana göre bir yazıydı. Hakikaten de son zamanlarda okuduğum ve önemli bulduğum bir yazıydı.

Çoktandır ben de bu konuda bir araştırma yapacaktım ama doğrusu bütün merakımı fazlasıyla giderdim. Yazıyı okudukça üzüldüm, üzüldükçe de kendi adıma şanslı olduğumu hissederken Türk insanı adına da endişelendim. Yazımın sonuna linkini eklediğim bu yazıyı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Olayın en ürpertici boyutu ise, q klavyenin eski daktilo makinesinin eskimemesi için yıpranmaması veya bozulmaması için hiç bir dil mantalitesine uymayacak şekilde tuşların yerinin spontane olarak dağıtılmasıydı. Ne acı bir durumdur ki bu saçma sapan tuşların olduğu bir klavyeyi evrensel olarak kullanmakta insanlar. Buna benzer bir yazı daha yazmıştım. Atın poposu ile uzay mekiğinin tankı arasındaki ilişki konulu yazımdı. Uzay mekiğinin tankının genişliği ile iki atın poposunun genişliğinin birbiriyle ilişkisiydi. Tıpkı bu olaydaki gibi, daktilonun bozulmasının veya eskimesinin önlenmesi için TUŞLARIN YERİ SAÇMA SAPAN DEĞİŞTİRİLMİŞ VE YAZIM HIZI AZALTILARAK YUKARI KALKAN HARF KOLLARININ BİRBİRİNE ÇARPMASI ÖNLENMİŞTİR. Ama bu gün ne daktilo, ne harf kolu var, buna rağmen aynı saçma sapan tuş dağılımı bilgisayarlarda q klavye adıyla kullanılmaktadır.

Kalabalık insan güruhu da bu klaveyi neyin nereden geldiğini bile bilmeden kullanmakta. BEN SE BU YAZIYI YAZARKEN F KLAVYE KULANMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM. BU YAZIYI YAZARKEN ŞÖYLE BİR ELİME BAKTIM DA GERÇEKTEN KENDİME İNANAMADIM. Elim adeta dizüstü bilgisayarın klavye düzleminin üzerinde dansediyordu.

Türkçe sesleri ve harf sayıları o kadar güzel yerleştirilmişti ki, F klavyemizin mimarı İhsan Sıtkı Yener Beyi rahmetle andım. Klavye kullanmak, yazı yazmak benim için hayatımın en güzel anları. Yazarken adeta bütün sorunlarımı unutuyor ve tuşlara vurdukça dakikalar içinde ortaya çıkan sayfalarca yazı beni ziyadesiyle mutlu etmekte.

F klavyeyi kullanırken parmaklarımı izlediğimde parmaklarımın o kadar az yer değiştirdiğini gördükçe hayretim daha da arttı. Bir de q klavyeyi hızlı kullanan bir arkadaşı izledim. Elleri klavyenin üzerinde sağa sola deli gibi gidiyordu. Benim elim neredeyse klavyenin tam ortasına yerleşmiş sadece bir cm. lik bir alan içinde meramını anlatabiliyordu.

Bu yazıyı 50 yıl önce okusaydım ve tarih 50 sene öncesi olsaydı ne olurdu?

q klavyeli bilgisayarların Türkiyeye girişinde sanayi bakanlığı tarafından Türk Standartlarına uygunluğunun verilmemesi için elimden geleni yapardım. Çünkü serçe parmağıyla Türk alfabesinde en çok kullanılan A harfine vurmanın zorluğunu yaşadıkça eminim bu standardı kabul eden kişilerin içleri sızlamıyordur.

Neyse ki teknoloji gittikçe hızlanmakta bu yazı da MALESEF BEYHUDE BİR YAZI OLARAK tarihe düşmektedir. Zira beş yıl sonra zaten klavye denilen şey ortadan kalkacak, sesi yazıya dönüştüren makineler hızla hayatımıza girecektir. Bu nedenle çıkaracağımız ses, ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecektir. Ama bu makineler hayatımıza girene kadar F KLAVYE KULLANMANIN DAYANILMAZ MUTLULUĞUNU GÖĞSÜMÜ GERE GERE YAŞAYACAĞIM. F klavye tarih oluyor ama allahtan q klavye de tarih oluyor. Kısaca “klavye” bütün olarak tarih oluyor. Yoksa Türk insanı olarak bu eziyeti çekenler adına çok üzülecektim.

Klavye konulu Time Türk teki yazının tam linki aşağıdadır. Şimdiden esen kalın efendim.

https://www.timeturk.com/f-klavye-mi,-q-klavye-mi-53432-haberi.html

Not:

Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar, www.timeturk.com, www.gunesgazetesi.net, www.haberanaliz.net www.bilgievreni.com, www.siyasalforum.net www.gercekgazete.web.tr ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

(Bu yazı toplamda 588, bugün ise 0 kez okunmuş./backup)

Etiketler: , , , ,