Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

Siyasal analizlerde veya siyasal tartışmalarda genellikle iktidar sorumluluğundan bahsedilmektedir. Hatta bu konuda 82 Anayasa’sı öncesinde yürürlükte olan 61 Anayasasının ilgili maddesinde siyasal partiler için “İSTER İKTİDARDA OLSUN İSTER MUHALEFETTE OLSUN” siyasal partiler demokratik hayatın vazgeçilmez ögeleridir şeklinde belirtilmektedir. Ancak siyasal partilerin bu önemi doğal olarak 1982 Anayasasında “İKRİDARDA OLSUN MUHALEFETTE OLSUN” ibaresi çıkarılmıştır.

Bu ibarenin çıkarılması dolaylı olarak siyasal partilerin muhalefetteyken (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , ,

Haziran 13th, 2011 | in Siyaset/Politika, Toplum | 1 yorum

Yakın dönem siyasal hayatımızın önemli kilometre taşlarından birisi olan 12 Haziran seçimlerini geride bıraktık. Bu seçimde bazı ilkler ve önemli hususlar yaşanmış oldu.

İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir iktidar partisi üst üste iktidarda kalırken oylarını artırmayı başardı. İkinci olarak, şimdiye kadar hep Türkiye’de sol oylar yüzde otuzun altına düşmez denilirken, ilk kez, bu seçimle sol oylar yüzde otuzun altına düşmüştür.

Üçüncü olarak, bütün muhalefet partileri iktidar partisi ile mücadele etmekte bir cephe oluşturarak farklı alanlarda gizli ittifaklar yapmışlardır. Bu da çok doğal olarak muhalefet partileri aleyhine yansımıştır.

Seçim Sonucu Anayasa Gündemi:

Bu yıl yarından itibaren Anayasa tartışmaları sürecine girilmelidir. Fakat anayasa (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , , ,

Ekim 15th, 2008 | in Siyaset/Politika, Toplum | Yorum Yapin

Türk siyasal hayatında CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) nin önemi çok büyüktür. CHP ülkemizin (Tükiye Cumhuriyetinin) ilk siyasal partisidir. Demokrasinin tek parti de olsa başlangıcıdır. Aynı zamanda dönemin CHP başkanı İ. İnönü’nün Türk siyasal hayatına tek ve en önemli katkısı, sarsıntısız olarak CHP dışında bir partiye iktidarı devredebilmesidir.

Peki, Günümüzde Durum Nedir. (daha&helliip;)

Etiketler: , , ,