Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

 

 

Sıfır Salınımlı Şarjlı Otomobiller Geliyor!

Sıfır Salınımlı Şarjlı Otomobiller Geliyor!

Küresel Çevresel Gelişmeler Karşısında Otomotiv Sektörünün Orta ve Uzun Dönemlik Arayışları, Motorlu Taşıtların Enerji Kaynağı, Yakıt Emisyonları Salınımlarının Azaltılmasına Yönelik Çalışmalar

Doğayı etkileyen eksi dışsallık oluşturan zararlı salınımların her geçen gün artan oranlı olarak (geometrik olarak) artması, başta çevreci kuruluşlar olmak üzere diğer sivil toplum kuruluşlarını daha fazla ilgilendiren bir

durum olmuştur.

Salınım kaynaklı tetikleyicilerin başta küresel ısınma vb. nedenlerle sivil (daha&helliip;)

Etiketler: , , , ,

Evsel Katı Atıkların Kaynağından Ayrıştırılması

Evsel katı atıkların kaynağından ayrıştırılmış olarak toplanması benim hala gözü kara bir yerel yönetici bulamadığım istisnai projelerimden biridir. Dünkü yazımda da teorik olarak başlangıcını yaptığımız gibi, her geçen gün bir adım daha yaklaşmakta olduğumuz küresel ısınma, kaynakların etkinliği ve verimliliği, ekonomiklik, kent ve çevre estetiği, aile ekonomisi vb. bir çok açıdan artılarıyla dolu olan bu proje hakkında biraz daha ayrıntıya girmek istiyorum.

1. Atıkların Tanımlanması

Bir değer ödeyerek alınan maddi varlıkların  işe yaramadığı veya fonksiyonununu yitirdiğinin düşünülüp çöpe atılan ekonomik olarak ömrünü yitirmiş cam, metal, plastik, tekstil vs gibi metaryallere ATIK denir. (daha&helliip;)

Etiketler: , , , , , , ,

Küre-SEN IsınMA

Geçen yıl yaklaşık bu zamanlarda Küresel Sorunlara Karşı Kelebek Etkisi” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıyı yazdığım yıl kurak bir yıl yaşanmış, barajlar dibe vurmuştu. Bu yıl ise, yağmurlu ama yine kurak bir yaz geçiriyoruz. Son yılın umut dolu yağmurları olsa da,  küresel ve son yüz yılın çevresel ve meteorolojik anlamda (negatif yönde) gelişme ivmeleri değişmeyecektir. Tam tersine, olumsuz çevresel gelişme ivmeleri geri dönülmez hal amlaya başlamakta.

Artık bu aşamadan sonra yapılması gereken bireysel tedbirler ile, bu etkileri yavaşlatmaktır. Bireysel tedbirleri bilinçli bir şeklide sürdürmeliyiz. Aksi takdirde, dinsel anlamda kendimizden sonra gelecek jenerasyona karşı kul hakkı işlemiş oluruz, etik anlamda, “vicdansızlık” yapmış oluruz, mantıksal anlamda, orta dönemde kendi sonumuza doğru hızla koşmuş oluruz.

(daha&helliip;)

Etiketler: , , , , ,