Dün hastane çıkışında konuşan Türkan Saylan “Ülkemizi sattırmayız, böldürmeyiz. Her devrimin bir karşı devrimi vardır. Devrimimizi korumak zorundayız” dedi.

Ergenekon operasyonuna karşı kontrergenekonvari bir “karşı devrim” uyarısı yaptı açıkça. Ben de tam bu konuda bir yazı yazmyı düşünüyordum. Sayın Saylan beni tetikledi. Hatta yazımın adını da koymuştum bile. “Ergenekon’un Acısı Geç te Olsa Büyük Olacak” şeklinde pek olağan olmayan klasik bir başlık kullanacaktım. Ama süreç bana yukarıdaki başlığı attırdı.

ERGENEKON OPERASYONU SÜRECİNİN SÜRÜNCEMESİNİN SONUCU?

Operasyon özellikle de son dalgalarla gittikçe içinden çıkılmaz hal almaya başladı. Öteden beri bazı harcanması düşünülen bir ölçüde de bürokratik bağlamda kalemi kırılmış kişiler şu ya da bu şekilde Ergenekon süreciyle ilişkilendirilerek dalgalara dolandırılmaktadır. Tabir caizse bir kısım kişiler ergenekonculaştırılmaktadırlar.

SÜRECİN TEHLİKE ÇANLARI:

Türkiye’deki yargı iktiradı süreçte hayli genişlemiştir. Siyasal açıdan sanki Merhum Adnan Menderes’in Demokrat Parti’sinin ikinci iktidar dönemindeki muhalefeti susturma baskılarını andırmaya başladı. Bu günkü iktidar bu süreci sınırsız ve sorumsuz sürdürmeye devam ederse geleceği vahim gibi görülmekte. Bu günün çıkarılan hırları yarın karşı tarafın başına dolanabilir. Bu noktada “adalet” her zaman birici ideal olsa da bu ideali “kanun devleti” ilkesindense “hukuk devleti” ilkesine bağlamak daha insancıl olmalıdır.

Sürecin bu günkü sıcağı altında ve de dalgaları arasında yarının haklı veya haksız tepkisi nedeniyle ülke barışının öteden beri Türkiye’nin kadrolu düşmanlarını sevindirmesini kimse istememelidir.

Sürecin iki kategoride değerlendirilmesi söz konusu. Birinci kategori, ergenekonculaştırma, ikinci kategori de kontrergenekonculaştırma. Birincisi mutad örgüte angajesi veya sempatisi düşüncesi veya iddiasıyla içeri alımlar, ikincisi ise, bahsi geçen örgütün silahlı, eylemci faaliyetlerini yürüttüğü düşüncesi veya iddiasıyla içeri alınanlar. Bu aşamada hep şunu da ayrıca merak etmekteyim. Acaba suyun en başında bulunduğu bilinen Birleşik Devletler, hem ergenekon hem korntr ergenekon mücadelecilerinin hır çıkarma seansında hangi noktada refleks gösterecektir. Gelecekteki ilk refleksi sürecin bitişinin başlangıcı olacaktır.

Fazla uzatmayacağım yazımı bu günlük başka bir temenni ile bitiriyorum.

İnsanlarımızın “öteki”ne karşı daha toleranslı, tahammüllü, hoşgörülü, soğukkanlı olmayı bir an önce öğrenmesi temennilerimle, esen kalın.

Not: 

Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.timeturk.comwww.bilgievreni.com, www.haberanaliz.net www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.net, www.kamudanhaber.com www.gercekgazete.web.tr,  ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , , ,