Bu güne kadar gerek siyasal konularda, gerek sosyal ve kültürel konularda genellikle devletin çivisinin çıkmış olduğunu ima eden yazılar yazmış, bilgiler ortaya koymuştum. İyi ki son iki üç gündür olan bitenleri yaşadım. Öyle ki, varolan bir sürü sorunları ve bozuklukları olan devletimizin çivisinin çıkmadığını hatta devletimizin iç dinamiklerinin sapasağlam yerinde durduğunu tereddütsüz olarak söyleyebilirim.Bundan yaklaşık olarak bir buçuk yıl önce otomobilimi pek kullanmadığım için kiraya vermiştim. Kamu sektöründe çalıştığımdan dolayı işleri sağlam olarak yapmak güvenilir olarak yapmak ruhumuza işlemiştir. Bütün ısrarlara rağmen kiralama işini noter sözleşmesi kanalıyla yapılması konusunda ısrar ettim. O gün bana gülenler olsa da sonunda ne kadar isabetli karar verdiğim ortaya çıktı. Çünkü benden otomobili kiralayan işletme, otomobilimi haberim olmaksızın gayrıresmi olarak satmış, sattığı şahıs ta başka birine, o da başka birine satarak otomobilim üç el değiştirmiş. Sonra ne ortada işletme, ne de otomobilimi geri alacak kişi kalmış.

İlk sene kira ödemesinde pek sorun çıkarmayan işletme, ikinci sözleşmeden sonra kiraları ödememeye başladı, daha sonra da kapısına kilit vurdu. Bu durumda ben de doğal olarak resmi olarak düzenlediğim noter sözleşmesini ek göstererek suçun işlendiği yer olan Üsküdar C. Başsavcılığına nitelikli dolandırıcılıktan şikayette bulundum. Otomobilimi geri alabilmek için de haciz kararı alındı. Üç aylık bir zaman içinde ikinci üçüncü kişileri de tespit ettim. Üsküdar C. Başsavcılığına yazdığım dava dilekçesinden sonra, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ve arabanın bulunduğunu tespit ettiğim Kayseri Emniyet Müdürlüğü’ne ayrıntılı birer dilekçe daha yazdım. Bu yazışmalarım neticesinde otomobilim biraz geç te olsa bulunup bana teslim edildi. Buna karşın Üsküdar C. Savcılığı da Otomobilimi kiraya verdiğim şahsı gözaltına aldı. Dolayısıyla önce otomobilim bulundu, sonra ödenmeyen kiramın ve dolandırılmamın karşılığı olan ilgili kişi gözaltına alındı.

Yukarıdaki iki paragraflık yaşamış olduğum örnek olayı neden anlattım. Buradan çıkarılacak dersler.

1. Her ne sebeple olursa olsun, işlerinizi sağlam ve resmi yoldan yapınız.
2. Kurumlarla yazışmak hiçbir şeyi çözmez demeyin, çok şeyi çözebileceğini biliniz.
3. Çivisi çıkmış olarak gördüğünüz devletin kamu personeli ve kurumlarıyla gecikmeli de olsa bir vatandaş olarak herkesin olduğu gibi, sizlerin de hakkını korumakta olduğunu, korumak zorunda olduğunu biliniz.
4. İşlerinizin sonuçlanması için işlemlerinizin akıbetini veya sürecini takip etmenizin ayıp veya yasak olmadığını, her aşamada istisnalar haricinde gerek sizin işlemleriniz gerekse başka konularda bilgi edinme yasası kapsamında yazılı olarak bilgi edinebileceğinizi biliniz.

Hasılı bu devletin çivisi çıkmamıştır. Sorunları veya bozuk üniteleri elbette ki vardır fakat bu sorunların veya bozuklukların, bizler bilinçli ve makul tepkili vatandaşlar olduğumuz sürece düzeleceği mutlaktır. Genel olarak bu konularda olmak üzere, bir durumu daha vurgulamak isterim. Kamu personelinin her vatandaşa eşit muamelede bulunmasını sağlamak için görevlerini yapmak zorunda olan kamu personeline ilave mikrokrediler (rüşvetimsi ödemeler) yaparak bu ödemeleri teamül haline getirmemeliyiz. Aksi durumda bunun hiçbir şekilde sonu yoktur.

Mutlu yarınlar dileğimle.

Not:

Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar https://www.yazarport.com, https://www.gunesgazetesi.net https://www.bilgiagi.net https://www.bilgievreni.com, https://www.siyasalforum.net https://www.gercekgazete.web.tr ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , ,