Neydi neydi, neydi,
Ergenekon neydi. Ergenekon üzerine bilimsel kültürel siyasal sosyal psikolojik felsefi araştırmalar sonucuna göre ergenekon şudur
.
Simetripati bir hastalık mıdır bilmiyorum. Her şeyi paralel veya karşılıklı veya çift olarak görmek isteme alışkanlığı veya hastalığı diyebiliriz. Bu hastalık veya bakış açısın orta şeker olunca makul de ileri boyutlara varınca hastalık kendini gösteriyor.
Bendeniz de simetri hastasıyım. Bunu itiraf ediyorum. Mutfaktaki ocak üstündeki tencerelerin saplarının kırkbeş derecelik açıyla yerleştirilmesiyle rafta bardakların saplarının yine kırkbeş derecelik açıyla yerleştirilmesi örneği gibi her şeyi açılı veya karşılıklı olarak görmek istiyorum. Böyle değilse farkında olmadan bu hale getiriyorum veya gerilimesisi istiyorum.Bu günlerde hastalığım fena halde nüksetti.
Siyasal konularda simetri tembelliği, siyasi algımızı sınırladığında aslında körleştirmekte bizi. Ak Parti aleyhine açılan kapatma davası ile Ergenekon soruşturmasına ilişkin kimi haber ve yorumlara sinmiş simetrik bakış tam da bunu hedeflemektedir.

Ergenekon ve Ak Parti arasında simetrik bir ilişki kurmamız, çete soruşturması ile parti kapatma davasını eşdeğer hukuki süreçlermiş gibi algılamamız, devletin içine uzanan bir suç örgütü ile yasal bir siyasi partiyi aynı kefede değerlendirmemiz hedeflenmekte aslında.

Ergenekon siyasal uzantıları güçlü olan, özellikle de sosyal demokratların homojenleştiği içinde şiddeti de barındıran bir çete veya terör örgütüdür. Örgütün henüz bütün linkleri (bağlantıları) çözülmüş değildir. Git gide genişlemekte, genişledikçe googele ın arama motoru gibi içinden çıkılmaz hal almaktadır.

Hükümetin elinde yürütme gücü bulunmaktadır. Erngenekon çetesinin ve uzantılarının elinde de yarım yüzyıl içinde kökleşmiş derin devletin giriş noktaları var. Bu giriş noktaları hükümet tarafından yer yer bilinmekte fakat engel olunamamakta, çete ve uzantıları da hükümeti siyasal yolla alt edememektedir. Bu hışımla çete hala etkisi güçlü olduğu yargıya nüfuz etmeye çalışarak partiyi kapatma markajına sokarken hükümet te KİRLİ ÇAMAŞIRLARI İPLİKÇİ PAZARINA ÇIKARMA tehdidinde bulunmaktadır.

Ergenekon Soruşturması Nedir?
Şiddet kullanıp istikrarsızlık yaratarak siyasetin akışını değiştirmeyi ve darbe zemini hazırlamayı denediğinden, bu amaçla bugüne dek birçok suikastı, saldırıyı planlayıp gerçekleştirdiğinden kuşkulanılan, sivil-asker bürokraside, siyasette, iş dünyasında, medyada uzantıları olduğu sanılan bir çetenin ortaya çıkarılması çabası.

Ak Parti Kapatma Davası Ne İçermekte?
Partinin ve yetkililerinin ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı’ haline geldiği iddiasını eylemlerden ziyade kamuoyu önünde söylenmiş ve söylendiğinde kovuşturmaya uğramamış sözlere dayandıran bir kupürler manzumesi.

Ak Parti’yi kapatma davası ile Ergenekon soruşturmasının simetrik süreçler olmaması, aralarında hiçbir ilişki olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu simetriyi bir simetripatik kişi olarak ben kuruyorum. Ama bu banal bir yakıştırma. Ne var ki, Ak Parti aleyhindeki iddianamenin, henüz dava açılmadan, Ergenekon’un fikir babası olduğu gerekçesiyle yargılanabileceği belirtilen bir yazara ve çetede üst düzey yöneticilik yaptığı iddiasıyla tutuklanan bir siyasi parti liderine gönderilmiş olduğu bilgisi basbayağı banal da olsa yakışıksız da olsa bu simetrik ilişkiyi güçlendirmektedir. Benzer şekilde bendeki simetri hastalığı, Kurtlar vadisindeki BÜYÜK İSKENDER ile ERNGENEKON arasında da ilişki kurarak nüksetmekte. Filmler hep bize gerçek hayatları fısıldarlar.
Kurtlar vadisinde de yine büyük İskend_erGENEkondurdu manzarayı, ne dersiniz, fazla mı uçtum?

Yalnız, asıl hesaplaşma, esasen rejimin demokratikleşmemesine bel bağlamış bir azınlıkla, çıkarını istikrar ve demokraside gören çoğunluk arasında olduğu görülmekte. Burada asimetrik olsun simetrik olsun, herkesin birer cephede yer almasından ziyade ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmamızı engelleyecek unsurlara karşı müteyakkız olup devamlı olarak laf değil hayırlı hizmet üretene bakmak gerek.

YAZI SÖZLÜĞÜ:
Nüksetme: Eski bir hastalığın yeniden ortaya çıkması

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar https://www.yazarport.com, https://www.gunesgazetesi.net https://www.bilgiagi.net https://www.bilgievreni.com, https://www.siyasalforum.net https://www.gercekgazete.web.tr ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , ,