Satürn Gezegeni ve RantçılarBir nasrettin hoca fıkrasıdır bilirsiniz. Hocanın evi soyulunca herkes hocayı suçlu bulur ve hoca sonunda dayanamayıp komşularına çıkışır. “Yahu hırsızın hiç mi günahı yok!”

Satürn ile belediye başkanının ne alakası vardır belki ilk etapta hemen farkedemeyebilirsiniz. Ama ilerleyen satırlarda bana hak vereceksiniz.

Bu paralelliği geçenlerde belgesel izlerken düşündüm.

Roma tarım tanrısı Saturnus’tan adını alan gezegen, güneş ve diğer yıldızlar gibi (venüs hariç) batıdan doğuya döner. Belediye başkanları da genellikle yüzlerini önce batıya sonra doğuya döndürmektedir. Gerçi bu tercih Cumhuriyetle birlikte ortaya konulmuş bir tercihtir.

Diğer gezegenlere göre yoğunlu en düşük olan gezegen, büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmektedir. Yoğunlaşma manyetik (parasal) döngü Satürn’e ekvatorda geniş, kutuplarda basık elipsoid görüntüsünü vermektedir. Belediye başkanları büyük bir gaz hareketiyle seçimi kazanır ve koltuğuna oturduğunda, bu gaz ve toz türü insancıkların başkanlık koltuğa yakın çevrelerde yoğunlaştığı gözlemlenmektedir.

Yoğunlaşma ilk başta başkanın göbeğinin ekvator çizgisini genişletmekle birlikte kısa zaman içinde başkanlığın çevresindeki gaz ve toz bulutlarına da yoğunlaşarak yayılmaktadır.

Bu yoğunlaşma nedeniyle başkan siyasetin raconuna göre sermaye ve rant tekerleğinin dönmesini bozacak dişlilerin çalışmasını engelleyecek dışsal tehlikelere karşı da korunmuş olmaktadır.

Bu gaz ve toz bulutları, Satürn gezegeninin görünümüne inanılmaz güzellik kattığı gibi, gaz ve toz ruhlu insancıklar da başkana yakın durdukça gittikçe güzelleşmektedirler. Yerel iktidar dönemi uzadıkça başkanın çevresindeki bu bulut katmanı daha da sertleşir hatta paranın manyetik etkisinin devamlılığı ile başkanın çevresinde kabuklaşma meydana getirirler.

Gezegenin çevresindeki gaz ve toz tabakası dikey olarak 100 metre kalınlığında iken genişliği ise hayli yaygındır. Başkanın çevresindeki tabaka da benzeri merkezden dışa doğru incelmekte, yatay olarak ta çok geniş alanlara doğru genişlemektedir. Başkanın çevresindeki gaz ve toz bulutları da seçim sonrası rantın paylaşım derecesine göre dışa doğru yoğunluğu azalacak şekilde seyrelmektedir.

Satürn’ün çevresindeki gaz ve toz bulutları ila nihayet varlığını devam ettirecekleri gibi, başkanın çevresindeki curuflar da politikanın raconu gereği var olacaklardır.

Başkanlık koltuğunun manyetik çekiminin gücü nedeniyle bu yumuşak görünümlü dairesel çemberin düzeni hiç bir zaman bozulmamaktadır. Başkanlık koltuğunda odaklanan rantın çekim gücü ihaleler aracılığıyla desantralize edilmekte ve böylece büyük patlama riskleri azaltılmaktadır.

Rantın tek elde kontrolünün yürütülmeye çalışılması durumunda en başta başkan ve öz katmanda ciddi patlama tehlikeleri ortaya çıkmakta, gaz ve toz bulutları başkan ve belediye bütçesi aleyhine karadelik tehditleri oluşturmaktadır. Bu nedenle dir ki başkanlık koltuğundan yayılan paranın manyetik akımı çevredeki curuf katmanına dengeli bir şekilde dağıtılması gerekmektedir.

Bütün bunlardan dolayı yerel politikanın raconu (pardon realitesi) gereği yeni seçilecek başkanlar öncelikle satürn gezegeninin fiziksel özelliklerin iyice okuması gerekecektir.

Esenlik dileklerimle.

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.timeturk.comwww.bilgievreni.com, www.haberanaliz.net  www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.net,  www.gercekgazete.web.tr, www.kamudanhaber.com ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , ,