Bir ton aday var ortalıkta gürültü yapıp durmakta. Yerel iktidara sahip olmak için kuklaları veya hizmetkarları aracılığıyla sözde tanıtım yapmakta.

Ey sıradan olmayı en güvenli bulan, skolastik, kolaycı ve bananeci insanlar. Çevrenizde bir çok aday dolaşmakta bilirsiniz. Belki biri belki bir kaçı mutlaka ya bizzat kendilerince ya da kuklalalarınca size gelmiş ve reylerinizi talep etmişlerdir. Siz de muhtemelen antipatik bulmadıklarınıza “tabi ki destekleriz” veya “hadi bakalım” veya “inşallah” dersiniz. Şiddetle karşı çıktıklarınızı ise ya mekanınıza hiç yaklaştırmazsınız, ya da siz bulunduğunuz yerden kaçarsınız.

Peki neden karneyi istemiyorsunuz veya kazanmaları durumunda bu seçim için değil gelecek seçim için adaylardan söz almıyorsunuz. Aşağıda maddeler halinde sıraladığım konuları adaylara sormanızı ve bu sorulara verilecek cevabı dikkatle dinlemenizi ve dinlediklerinizin de bir vatandaş olarak takipçisi olacağınızı ifade etmenizi istirham ederim.

1. Seçime katılan bir dizi parti arasında  sizin partinin yerel yönetim politikası açısından farkı var mı, varsa ne?

2. İlk beş icraat kaleminiz nedir?

3. Türkiye’de şu konuda bir ilki başacağım diyebileceğiniz bir projeniz var mı?

4. Belediye’nin 5 yıllık, 10 yıllık 50 yıllık eylem planı için bir ön çalışmanız var mı?

5. Seçimde en az oy aldığınız bölgelere eşit hizmet götüreceğinizin taahhüdünü verebilir misiniz?

6. Belediye başkanı olunca yerel halk için belediye kadrosunda olmaksızın ilk 1 yıl içinde kaç kişiyi işe sokmak için istihdam garantisi verebilirsiniz vb.

Bu sorularda sizi tatmin edemeyen bir aday bulursanız isterse bu aday yıllarca desteklediğiniz bir partinin adayı olsun siyasal olarak desteklemeyin. Hiç bir aday bu sorularda sizi tatmin edemiyorsa en azından başkanlık seçiminde protesto oyu kullanınız.

Protesto oyu, boş oy kullanmak veya hepsine evet basmak değildir. Birleşik oy pusulasına kriterlerime layık aday yoktur notu düşerek verilebilir.

Bir gün ülkemiz demokraside sınıf atlarsa, birleşik oy pusulasına hiç birini desteklemiyorum. Veya hiç birini reye layık görmüyorum seçeneğini oy pusulasına basarlar.

Esenlik ve bilinç dileklerimle.

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.timeturk.comwww.bilgievreni.com, www.haberanaliz.net www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.net, www.kamudanhaber.com www.gercekgazete.web.tr,  ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz

Etiketler: , , , , , , ,