Bir taraftan savuruyor küresel esintiler parayı, pulu, borsayı, vurgunu, bir taraftan da kitleler tetikteler, karıncalanana kadar ayakları, bekleşmekteler…

Hani bir kişinin yüz doları olur, dövizin yükselmesini bekler, veya 50 dolar borcu olur, düşmesini bekler ya, onun gibi, kitleler azmanlaşmış kartellerin egemenlik yarışında tepişmelerinin tozlu arenasında domino taşları da peş peşe devrilmek için hakim rüzgarın yönünü beklemekteler. Bilinçsiz, habersiz, aptallığa varan masumluklarıyla. Bir kısımı da yüksek faiz gelirlerini garantileyip likit fonla nakitte beklemekte. Ama her halükarda hakim rüzgarı bekleyip  hamle yapmayı beklemekte. Kimi on dolarıyla beklerken kimisi de onmilyon veya yüzmilyon dolarıyla.

Yahudi lobisinin Birleşik Devletler deki çalışma sistemi gibi inanılmaz lobiler yapılmakta, 2008 DÜNYA EKONOMİK BUHRANININ HAKİM RÜZGARINI TAYİN ETMEK İÇİN. Amerika’daki bir dosttan aldım haberi. Krizin realitesini anlattı bana. Sahiden de inandım. Kitleler halinde işyeri kapanışları ve işçi çıkarımları varmış. Zaten böylesi bulanık havada yatırım yapmak fazlaca saflık olur düşüncesiyle yığın yığın likit fonlar alınmakta.

* * * * *

Bir de egosantrik bir şekilde hayatı algılama alışkanlığı var ya insanların, özellikle gazetecilerin, yeni yetme tabirle bu psikolojiye “ayar oluyorum!” iyiden iyiye.

Bana sizler de hak verirsiniz, İstanbul medyası, üniversiteyi istanbul üniversitesinin kampüs girişinden, kalabalığı ve insanları istiklal caddesinden, halkı halk otobüslerinden, toprağı da saksıdan gösterme huyları var ya bunun gibi. Ya da İstanbul’u Türkiyenin tek ve vazgeçilmez odağına koyup istanbulda sel olunca “Türkiye boğuldu” manşetiyle, taksimde bir bomba patlasa, “Tükiye terörün içinde” başlığı atmaktalar. Hah işte, tıpkı bunun gibi, Amerikalılar da Amerikada kriz olsa “dünya krizi” olur, Amerika’da seçim olsa, dünyada seçim olur, bir amerikan artisti ölse “dünya ağladı” olur.

Bu açıdan Amerikada olan nasıl ki dünyayı temsil ediyorsa İstanbul’da olan da Türkiyeli temsil etmekte. Bu durumda BÜYÜK MEGAPOLLERİN KISA DÖNEMİN KARINI UMAN YIĞINLARI DÜNYA EKONOMİK KRİZİNİN ESİNTİSİYLE BİRBİRİ PEŞİNE DEVRİLECEK HAKİ ESİNTİYİ BEKLEMEKTE. Bu esintide ezilmek te var, yok olmak ta. Ama tek gerçek, insanların sürü halinde hareket ederek kendini mutlu hissetmeleridir.

Tabi esas parsayı bu sürülerin aynı yönde davranış gösterip birbiri peşine yıkılan domino taşlarının tozuyla kaçışan insanların girdikleri kapanı  izleyen küresel kartel ve tröstler götürecektir. Yığınlarca kitleler tarafından bu gösterilen benzer davranışlar kartellerin domino kapanı olsa gerek.

Allah’tan Türkiyenin bu krizi sarsıntısız atlatma konusunda hatırı sayılır derecede potansiyeli ve şansı var. Dilerim bu süreç uzun sürmez de, milyonlarca insanımızın dünya krizi bahanesiyle işsiz kalmalarına gönlümüz elvermez.

Esen Kalın efendim. Yarınlar ve gelecek bize aydınlık olsun.

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.timeturk.com, www.bilgievreni.com, www.haberanaliz.net www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.net, www.kamudanhaber.com www.gercekgazete.web.tr, ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: ,