Hükümetin ÖTV indirimleriyle ciddi derecede ucuzlayan otomotiv ve beyaz eşya fiyatları nedeniyle bu tüketim kalemlerine önemli miktarda talep oluşturacaktır. Bu talep patlaması gerçek anlamda ekonomik rahatlama ile destekli olmayacağından dolayı yeni krediler yeni borçlanmalar yapılacaktır.

Krizin 2009 un sonuna kadar uzaması ve seçim sonrası gelecek zamlar nedeniyle bu yeni borçlanma ve krediler ödenemeyecek, yeni icra ve haciz durumlarına sebep olacaktır.

Hükümetin ticaret ve sanayi kesimine uygulayacağı teşvikler bir avuç çıkar odaklarına yağmalanmazsa, sabit gelirlilerin ve de özellikle kamu çalışanlarının maaşlarına reel bazda seyyanen artışlar sağlanırsa piyasada oluşacak likidite desteği ile bu yeni vergi indirimleri birbirini destekleyeceğinden bu kriz 2009 un sonuna bile kalmadan aşılacaktır.

EN KOLAYIN ve EN PRAGMATİK OLANIN TERCİHİ KRİZİ DERİNLEŞTİRECEKTİR.

Ne var ki bir üst paragrafta dile getirdiğimiz özverili ve devlet adamı mantığıyla olabilecek bir icraat beklentisi oldukça iyimser bir yaklaşımdır. Çünkü yerel siyasetin sıcak atmosferi kısa günü kurtarma politikası olarak uygulanacak ve korkarız ki teşvikler çok dar bir yandaş grubuna dağıtılacak, kamu çalışanların maaşlarına zam yapılmayacak, yapılsa da komik bir artışla kalacak böylece piyasa ihtiyacı olan likiditeyi bulamayınca ödenemeyen krediler nedeniyle daha büyük ekonomik bunalım kendini gösterecektir.

Şununu da unutmamak gerekir ki, yastık altındaki veya tasarruftaki paraların bir kısmı vergi indirimi ile piyasaya inecektir. Ama özellikle sıfır otomobiller yastık altındaki paradan çok ta fazla bir etkiye sahip olmayacaktır. Çünkü genellikle sıfır otomobillerin satışındaki artış ekonomik canlılık üzerinde ikincil önemi olan bir etkendir.

Vergi indirimleri,  marjinal tasarruf meylini bütüncül olarak etkilemeye gücü yetmeyecek bir önlemdir. Esas olarak, kamusal harcamaların artırılmasına yönelik önlemler  marjinal tüketim meylini tetikleyecektir. Piyasa canlandırmasına ilişkin önlemlerin 15 gün sonra bitmiş olan yerel yönetim seçimlerinden sonra karşımıza çıkıcak başta ÜFE temelli fiyat artışlarına boğulacağını düşünmek bile istemiyoruz.

Umarız ve dileriz ki, seçim sonu zam dalgasıyla ortaya konulan canlandırma önlemleri heba edilmesin.

Mutlu yarınlar temennisiyle esen kalın.

Not:
Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.timeturk.comwww.bilgievreni.com, www.haberanaliz.net  www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.netwww.gercekgazete.web.tr  www.kamudanhaber.com ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , ,