Unlu-Yumurtalı Hamsi Kızartma

Ahmet FİDAN Spesiyallerinden: Unlu – Yumurtalı Hamsi Kızartma:

Bayanlar genelde canı sıkkın olunca ya alışverişe çıkarlar, ya da soluğu kuaförde alırlar. Erkekler se, ya mahalle maçına gider ya da kafeye / kahvehaneye okey oynamaya.

Ben de canım sıkılınca mutfağa girip kendime ait spesiyallerin repertuarını artırırım. Bu gün de kendime özgü yemek repertuarıma bir yenisini daha ekliyorum. “Unlu – Yumurtalı Hamsi Kızartma

Pek tabi ki, önce gereken malzemeler:

(Malzemeler 4 kişilik yemeğe göre verilmiştir)

1. Yarım kilo Karadeniz Hamsisi (Karadeniz hamsisi yoksa marmara da olabilir)

2. İki çorba kaşığı dolu dolu kırmızı mısır unu, iki çorba kaşığı dolu dolu buğday unu (Kırmızı mısır unu görsellik açısından önem taşımaktadır. Beyaz mısır unu buğday unundan çok farklı olmadığı için çok iyi sonuç vermemekte. Eğer kırmızı mısır ununu bulamazsanız, buğday unu ile mısır ununu 10 dakika ateşte kavurabilirsiniz.

3. Bir çorba kaşığı yoğurt

4. Üç adet büyük boy yumurta

5. İki su bardağı sıvı yağ

Yapılışı:

Karadeniz hamsinizi ayıklayacaksınız, kılçıklarını çıkaracaksınız. Kılçıklarını çıkarırken hamsinin canını çıkarmayın ama. Yani haşat etmeyin. Kılçığı çıkarılmış hamsiyi içi su dolu bir kaba koyup üzerine de yeterince tuz koyup 10 dakika bekletiniz. (Bu,  kanlanmış hamsinin kandan arınmasını sağlayacaktır.)

Hamsi tuzlu suda beklerken, bir yandan da hamsiyi bulandıracağınız yumurtalı unlu karışımı hazırlayınız.

İki dolu çorba kaşığı mısır ununu, iki dolu çorba kaşığı buğday ununu, bir çorba kaşığı yoğurdu yeterli büyüklükteki bir kaba koyuyorsunuz. Üç adet iri yumurtayı da üzerine kırıyorsunuz. Bu karışıma arzu ettiğiniz kadar tuz ilave ediyorsunuz. Yalnız, hamsi tuzda 10 dakika beklemekte olduğundan tuzu normalinden az biraz eksik katıyorsunuz. Bu karışımı mikser ile veya elle iyice karşıtırıyorsunuz. Bu karışım, krep hamuru gibi akışkan olmalıdır.

Yumurtalı unlu yoğurtlu akışkan hamuru (karışımı) hazırladıktan sonra patates kızarttığınız genişçe bir tavaya iki su bardağı ayçiçek veya mısırözü yağını koyursunuz, ocağı harlı (en yüksek ayarında) açıyorsunuz. Yağın kızma sürecinde siz de hamsileri tuzlu sudan çıkarıp süzüyorsunuz. Süzdüğünüz hamsileri teker teker yaprak gibi açarak una bulandırarak kızgın yağa atıyorsunuz. Tavanız ne kadar geniş olursa o kadar hızlı pişirmiş olursunuz. Çünkü hamsileri kızgın yağa teker teker atıyorsunuz. Akışkan karışıma bulanmış hamsilerin yağın üzerinde yüzmesi gerekli. Yani sıvı yağda cimrilik yapılmamalı.

Not: Hamsileri akışkan karışıma bularken kızaran hamsilerin yağdan çıkarılması için yanınızda bulunan bir kişiden yardım almanız gerekir. Tek başınıza yetiştirmeniz oldukça zor olacaktır. Bir kişi hamsileri karışıma bulayıp yağa teker teker atarken, bir kişi de kızaranları kevgirle veya maşa ile yağdan alacaktır. Hamsilerin yağda altın rengine dönüşene kadar kızarmasına müsaade edeceksiniz. (Altın rengini de ayırt ettim. Teknoloji sağolsun)

Eğer hamsileri tek tek değil de ikişer üçer bulayıp yağa atarsanız, bu hamsiler tavada birbirine yapışacak ve ikinci resimdeki gibi birbirine bitişecektir. Bu durum lezzet açısından hiç bir fark ortaya koymasa da görünüm açısından, ne idüğü belirsinz bir şekil ortaya çıkacaktır.

Hamsileri teker teker ve yaprak gibi açarak karışıma bulayıp yağa atarsanız, ilk resimdeki gibi düzgün bir görünüm elde etmiş olursunuz. Kızarmış hamsileri servis tabağına koyarken fazla yağları emmesi açısından  altına bir kağıt peçete veya kağıt havlu koymanızı öneririm.

Servis tabağının kenarlarına tuzlu ve limonlu suya batırılmış roka yaprakları koyarak görsellik kazandırabilirsiniz. Limonlu ve tuzlu suyu ziyan etmemek için, julyen doğranmış bir havucu tuzlu limonlu suya batırıp bir bardak veya kadehe dikçe yerleştirip sofra çeşnisi (mezesi) yapabilirsiniz. Hem böylece, sofranızda “davşan” dişli misafirinize jest yapmış olursunuz. Hamsiyle birlikte, bütün kızartmalarda olduğu gibi, içeceği ihmal etmemelisiniz.

Bu pazar da bahtımıza yemek tarifi çıktı. Sizlere afiyetler olsun derken, gün batımına doğru demli çayınızı yudumlamayı da unutmayın. Hamsiden sonra kahve yakışık almaz. Karadeniz hamsisinin sonunda karadeniz çayı içilir. Çayın markası da mümkünse ÇAYKUR olsun. Devletimizin reklamını da esirgemeyelim.

Gününüz mutlu, yarınlarınız umutlu olsun.

Not:

Bu yazı, https://www.bilgiagi.net, https://www.bilgievreni.com, https://www.gazetecanik.com, https://www.kamudanhaber.com, https://www.siyasalforum.net, https://www.ahmetfidan.com ile, Halkın Sesi, Gazete Canik vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,